Iepriekšējais
Nākamais

Jaunsleinis: inovāciju izmantošanā jāiesaista sabiedrība

12. oktobrī Briselē (Beļģija) Latvijas delegācijas Reģionu komitejā vadītājs Andris Jaunsleinis un Latvijas Pašvaldību savienības padomniece uzņēmējdarbības jautājumos Andra Feldmane seminārā „Jā, vietējās pašvaldības ir inovatīvas!” ietvaros iepazīstināja ar Ventspils pilsētas piemēru, veidojot līdzsvarotu inovāciju ekosistēmu. Seminārs, ko organizēja Eiropas Reģionu komiteja un Eiropas Komisijas Pētniecības un inovācijas ģenerāldirektorāts, notika Eiropas reģionu un pilsētu nedēļas ietvaros.

„Latvijā pašvaldības inovāciju ziņā apsteidz valsts pārvaldi. Inovāciju ekosistēmā jābūt iespējai risināt visas problēmas, kas rodas sabiedrībai, pašvaldībai un uzņēmējam. Savukārt pašvaldībai jānodrošina, lai visas izveidotās struktūras darbotos kopā, nevis pašas par sevi,” norādīja Jaunsleinis. Vienlaikus viņš aicināja aktīvi iesaistīt inovāciju izmantošanā sabiedrību, mudinot nākt klajā ar priekšlikumiem: Sabiedrība jāiesaista inovāciju izmantošanā ar saviem priekšlikumiem, lai tie būtu mūsu, nevis sveši priekšlikumi, kurus kāds piespiedis ieviest,” uzsvēra Latvijas delegācijas RK vadītājs.

Savukārt Andra Feldmane savā uzrunā auditorijai uzsvēra ilgtermiņa lēmumu nozīmi inovatīvas ekosistēmas veidošanā: „Pateicoties Ventspils nepopulārajam lēmumam pirms 15 gadiem attīstīt Ventspils augstskolu un rūpniecības zonu, kā arī izvēlei ieguldīt budžeta līdzekļus infrastruktūrā, uzņēmums „HansaMatrix” varēja kļūt par vadošo Ziemeļeiropā. Pirms desmit gadiem uzņēmums bija ar krietni mazāku kapacitāti, tam nebija iespējas izveidot savu ražotni un piesaistīt cilvēkus. Tas bija politisks lēmums Ventspilī – nodefinēt, ka tie ir augsto tehnoloģiju uzņēmumi, ko pašvaldība vēlas redzēt strādājam savā teritorijā, un rīkoties, lai nodrošinātu atbalstu to attīstībai,” atklāja Feldmane.

Atskatoties uz inovāciju ekosistēmas darbību Ventspils pilsētā pirms vairākiem gadiem, viņa pastāstīja auditorijai, ka pašvaldība pirms vairākiem gadiem izšķīrās izbūvēt telpas un iznomāt „HansaMatrix”. Vēlāk, lai apmierinātu uzņēmuma pieprasījumu pēc kvalificēta darbaspēka, Ventspils Augstskolas IT fakultātē tika izveidota inženierzinātņu studiju nodaļa un Ventspils tehnikumā – elektronisko tehniķu programma. Savukārt patlaban paredzams, ka uzņēmumam nākamajos divos gados vajadzēs 20 elektronikas inženierus, kas spētu strādāt augsto tehnoloģiju jomā. „Kad pašvaldība dara vairāk un redz resursus ilgtermiņā, tad ļoti bieži saskaras ar valsts atbalsta un komercdarbības atbalsta ierobežojumiem. Ja gribam runāt par ilgtermiņu, tad nebūtu jāsaka, ka pašvaldība kropļo konkurenci,” noslēgumā uzsvēra LPS padomniece.

Seminārs „Jā, vietējās pašvaldības ir inovatīvas!” norisinājās Zināšanu apmaiņas platformas organizēto semināru sērijas ietvaros par publiskā sektora inovācijām. Platformu kopīgi izveidojusi RK un Eiropas Komisijas Pētniecības un inovācijas ģenerāldirektorāts, lai informētu par jauniem pētniecības un inovāciju risinājumiem, inovatīviem produktiem un labās prakses piemēriem Eiropas vietējās un reģionālajās pašvaldībās.

Papildu informāciju par semināru atradīsiet RK mājas lapā.