Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu

Šajā sadaļā atrodama informācija par aktualitātēm jaunatnes jomā – jaunumi, notikumi, apmācības, semināri, videokonferences, projekti, kas attiecas vai varētu būt interesanti pašvaldībām un pašvaldībās strādājošajiem jaunatnes lietu speciālistiem/jaunatnes darbiniekiem.

Iepriekšējais
Nākamais

Pētījums: Latvijas jaunieši digitālajā vidē kļuvuši pieklājīgāki

Latvijas jaunieši digitālajā vidē ir kļuvuši pieklājīgāki – biežāk sasveicinās un atsveicinās, vairāk domā par pareizrakstību un ievēro autortiesības, retāk izvieto sociālajos tīklos foto vai video, nepajautājot tajos redzamo cilvēku atļauju, liecina "Samsung Skola nākotnei" realizētā jauniešu aptauja, ko "Samsung Skola nākotnei" veica sadarbībā ar "Mindscan" šāgada septembrī, aptaujājot 410 respondentus vecumā no 14 līdz 18 gadiem. 75% aptaujāto apgalvo, ka internetā vienmēr ievēro principu “Nedari otram to, ko negribi, lai kāds dara tev”.

Salīdzinājumā ar 2018. gadā veikto Latvijas jauniešu aptauju redzams, ka vairumā pozīciju situācija ir uzlabojusies. Iepriekš sociālajos tīklos fotogrāfiju vai video, iepriekš nesaskaņojot, bija izvietojuši 41% jauniešu, bet tagad – 27%. Sazinoties mirkļsaziņas rīkos (piemēram, WhatsApp, Facebook Messanger u. tml.), 2018. gadā sasveicinājās 54% un atsveicinājās 29%, savukārt patlaban tie ir 59% un 35%.

No 23% uz 17% divu gadu laikā sarucis to jauniešu skaits, kas internetā atrastu materiālu mēdz nodot skolā kā savu autordarbu. Tāpat mirkļsaziņas rīkos retāk tiek sūtīti liela izmēra faili (iepriekš gandrīz puse, patlaban – 40%).

Interesanti, ka pretējā virzienā progresējis punkts par pieklājīga saziņas laika ievērošanu – iepriekš skolotājiem ārpus darba laika tika rakstījuši aptuveni puse skolēnu, bet tagad 72% atzīst, ka mēdz mirkļsaziņas līdzekļos sazināties ar savu skolotāju arī ārpus plkst. 8:00–18:00. Iespējams, šīs pārmaiņas skaidrojamas ar attālināto mācīšanās procesu.

Lai stiprinātu pieklājīgu un atbalstošu uzvedību tiešsaistē, pirms diviem gadiem "Samsung Skola nākotnei" kopā ar skolēniem visā Latvijā un Rīgas Skolēnu domi radīja Latvijas jauniešu netiķeti. Tajā ietverti uzvedības un attieksmes pamatprincipi, kuri būtu jāievēro digitālajā komunikācijā. Vērojama pozitīva tendence – vairums aptaujāto atzīst, ka skolā ar viņiem ir runāts par uzvedību digitālajā vidē, un 57% ir dzirdējuši par Latvijas jauniešu netiķeti jeb labas uzvedības vadlīnijām. Tās iespējams skatīt šeit.

“Ļoti priecē pozitīvās pārmaiņas, taču mums joprojām ir kur augt. Šajā sezonā turpināsim runāt par netiķeti un programmā “Skolēna digitālais IQ” esam papildinājuši www.skolanakotnei.lv saturu ar vairākiem videopadomiem tieši par skolu vidē un attālinātas mācīšanās procesā būtiskiem jautājumiem,” saka "Samsung Skola nākotnei" iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte, papildinot, ka “videoieteikumi var lieti noderēt skolotājiem, lai vienkārši un saprotami nodotu pāris pamatprincipus par digitālo mācību procesu”.

Videopadomus ierunājuši sabiedrībā zināmi jaunieši – Radio Pieci.lv personība Karmena Stepanova un sociālo tīklu satura veidotājs Lauris Zalāns. Tematika ir par digitālo saziņu ar klasesbiedriem un skolotājiem – aicinot ievērot pareizrakstību un korektas sarakstes normas, lieki neironizēt, meklēt atbildes pašiem un tikai tad jautāt, nepiesārņot saziņas kanālu ar lieku “troksni” u. tml. Video ir pieejami šeit: https://www.skolanakotnei.lv/macibas/.

Par "Samsung Skolu nākotnei"

"Samsung Skola nākotnei" ir “Samsung Electronic Baltics” sociālā iniciatīva, kurā jau ceturto gadu tiek realizēta programma “Skolēna digitālais IQ”, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas digitālās jomas ekspertiem. Programmas mērķis ir veicināt jēgpilnāku digitālo tehnoloģiju lietošanu, izmantojot tās ikdienas dzīvē, mācībās un arī nākotnē, uzsākot darba gaitas. Programma www.skolanakotnei.lv bez maksas pieejama ikvienam. Programmas partneri ir Latvijas Drošāka interneta centrs, Izglītības un zinātnes ministrija, Kultūras ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Eiropas Parlamenta Informācijas birojs, Rīgas Skolēnu dome un digitālo risinājumu aģentūru “Cube”.

Plašāk par projektu: www.skolanakotnei.lv.

Iespēja uzzināt jaunāko: https://www.facebook.com/DigitalaisIQ/.

Plašāka informācija:

Egle Tamelīte,

"Samsung Skola nākotnei" iniciatīvas vadītāja Baltijā

Tālr.: + 370 9414575

e-pasts: e.tamelyte@samsung.com