2022. gada 7. un 8. decembrī Briselē notika projekta “Iekļaujošas pilsētas” Mācību akadēmija, atzīmējot šī CEMR (Eiropas Pašvaldību un reģionu padomes) finansētā projekta pasākumu, kura mērķis ir uzlabot integrāciju Eiropas pilsētās. Jelgavas valstspilsētas pašvaldība un Latvijas Pašvaldību savienība, Briseles pilsēta un Šērbēkas pašvaldība ir iesaistījušās šajā projektā jau trīs gadus, lai stiprinātu saiknes un zināšanu un pieredzes apmaiņu šajā jomā starp pašvaldībām un pašvaldību asociācijām.
Pēdējās desmitgades laikā migrācijas plūsmas ir pārveidojušas Eiropas pilsētas, mobilizējot vietējās un reģionālās pašvaldības migrantu un bēgļu uzņemšanai un iekļaušanai, lai apmierinātu vajadzības, kas saistītas ar viņu apmešanos jaunā mītnes valstī. Pašvaldībām ir galvenā loma migrantu integrēšanā, izmantojot dažādus vietējā līmenī veiktus pasākumus.
Migrācijas krīzes laikā ir vērts izcelt dažas iniciatīvas, kurām ir vietēja ietekme, kad tās izrādās veiksmīgas. Eiropas Pašvaldību un reģionu padomes (CEMR) koordinētais un Eiropas Savienības Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda (AMIF) finansētais projekts IncluCities uz trīs gadiem (2020-2022) apvienoja astoņas Eiropas pilsētas un pašvaldību asociācijas), lai pārdomātu, kā labāk integrēt migrantus uz vietas, izmantojot šo pilsētu savstarpējo sadarbību.
IncluCities iniciatīvas mērķis ir apvienot pilsētas ar dažāda līmeņa pieredzi, līdzekļiem un resursiem, lai mācītos citai no citas un sniegtu ilgtermiņa ieteikumus par ārvalstu pilsoņu integrāciju. Tāds ir projekta mērķis: gūt labumu no pieredzes un apmainīties ar labo praksi, izmantojot mentoringa pieeju. Tādējādi četras "mentoru" pilsētas sadarbojās ar četrām "apmācāmajām" pilsētām ar attiecīgo vietējo asociāciju atbalstu. Briseles reģionā Briseles pilsēta un Šērbēkas pašvaldība bija iesaistītas kā mentori ar Brulocalis (asociācijas, kas pārstāv Briseles vietējās varas iestādes) atbalstu.
Saskaņā ar Federālā valsts dienesta nodarbinātības, darba un sociālā dialoga ziņojumu, kas tika prezentēts Mācību akadēmijā, gandrīz 80% Briseles galvaspilsētas reģiona iedzīvotāju nav beļģu izcelsmes. Četri no pieciem Briseles iedzīvotājiem nav dzimuši diviem beļģu vecākiem un tāpēc, iespējams, pirms apmešanās galvaspilsētā piedzīvoja migrācijas kustības ar ļoti atšķirīgiem dzīves ceļiem neatkarīgi no tā, vai viņi ir no ES valstīm vai ir aizbēguši no valstīm, kurās atrodas kara stāvoklis. Var teikt, ka tas ir svarīgs jautājums kosmopolītiskajam Briseles reģionam.
Pēdējo trīs gadu laikā IncluCities projektā tika organizētas mācību vizītes, lai apzinātu jomas, kurās varētu uzlabot šo pilsētu integrācijas politiku. Tika apskatīti šādi aspekti: izglītība un apmācība, mājoklis, piekļuve pamatpakalpojumiem, aktīva līdzdalība un sociālā iekļaušana, tostarp apmaiņa starp uzņemošo sabiedrību un migrantiem. Tika organizēti apmācību semināri, lai gūtu labumu no uzkrātajām zināšanām un paplašinātu tās, iekļaujot tās arī citās vietējās varas iestādēs, kas nodarbojas ar migrantu pārvaldības politikas pareizu īstenošanu.
Divu rītu kolokvijos un pēcpusdienas semināros piedalījās virkne politisko pārstāvju, kas apmainījās ar viedokļiem, kā arī citas ieinteresētās personas, kas prezentēja projekta rezultātus. Tika prezentēti arī Francijas un Latvijas "apmācāmo pilsētu" rīcības plāni, kuru mērķis ir uzlabot integrāciju politiku pašvaldībās. Debatēt un apspriest dažādus ar migrantu uzņemšanu un integrāciju nodarbinātības jomās saistītus jautājumus tika aicināti dažādi Beļģijas eksperti vai vietējo Briseles asociāciju pārstāvji, tostarp Pjērs Verbērens, kurš stāstīja par ukraiņu integrācijas vadību Briseles reģionā.
Mācību akadēmija, kas 2022. gada nogalē notika Briselē, Beļģijas un Eiropas galvaspilsētas centrā, noslēdza projektu un iezīmēja izvērtēšanas laiku.
Elita Kresse,
LPS padomniece ārējo sakaru jautājumos