Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Braucot Norvēģijas pieredzi lūkoties

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programma “Valsts administrācija”

Latvijas Pašvaldību savienība saņēmusi Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas grantu  trīs mācību vizīšu organizēšanai 2023. gadā – uz Somiju, Islandi un Norvēģiju. Mācību vizīšu galvenais mērķis ir iepazīties ar Ziemeļvalstu pieredzi aktīvas novecošanas jomā un aizlienēt labus piemērus, kā vislabāk veicināt aktīvu un veselīgu novecošanu un kā uzlabot senioriem sniegto pakalpojumu kvalitāti, tādējādi uzlabojot iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Ziemeļvalstu reģions ir ilgtspējīgākais un integrētākais reģions pasaulē aktīvas novecošanas un pozitīvā skatījumā uz vecāka gadagājuma cilvēkiem, īpaši attālos reģionos.

Lūkot Norvēģijas pieredzi no 27.-30. augustam devās Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs, Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs, Latvijas Pašvaldību savienības ģenerālsekretāre Mudīte Juhna un padomniece ārējo sakaru jautājumos Elita Kresse.

Brauciena dalībnieki apmeklēja vairākas Norvēģijas pašvaldības – Tronheimu, Melhusu un Stjørdal. Norvēģijā vecāka gadagājuma cilvēku aprūpe galvenokārt ir pašvaldības atbildība. Pašvaldību veselības aprūpes pakalpojumi cenšas piedāvāt zemāko efektīvas aprūpes līmeni, un mājas veselības aprūpes pakalpojumi Norvēģijā tiek definēti kā zemākais aprūpes līmenis. Pašvaldības nosaka pakalpojumu veidus un nepieciešamo aprūpes apjomu. Piešķirtie pakalpojumi konkrētam senioram ir izklāstīti individuālā lēmuma vēstulē, kas kalpo kā līgums starp pašvaldību un mājas veselības aprūpes saņēmēju.

Gados vecāki cilvēki bieži cīnās ar hroniskām sāpēm un ar vecumu saistītām slimībām. Jaunas tehnoloģijas var uzlabot ārstēšanu, vienlaikus samazinot valsts veselības aprūpes izmaksas. Cilvēki dzīvo arvien ilgāk, kas ir labi, taču tas nozīmē arī to, ka vairāk cilvēku ir nepieciešami veselības aprūpes pakalpojumi, un Norvēģijā šis izaicinājums arvien vairāk tiek risināts ar inovācijām, uzlabotu un efektīvāku tehnoloģiju, kas vecāka gadagājuma pacientiem var nodrošināt labāku un veselīgāku dzīvi. Senioriem nepieciešama biežāka veselības aprūpes personāla uzraudzība, regulāri jāveic asins analīzes un plaušu funkcionālie testi, katru dienu jāizsniedz medikamenti. Norvēģijas uzņēmums Dignio ir izstrādājis risinājumu, kas ļauj pacientiem sevi novērot no mājām, samazinot vajadzību pēc ārsta apmeklējuma. Uzņēmums ir izstrādājis ierīces, ar kurām pacienti var izmērīt temperatūru, asinsspiedienu, skābekļa piesātinājumu, cukura līmeni asinīs, svaru, kā arī plaušu funkciju un kapacitāti. Rezultāti tiek automātiski nosūtīti uz MyDignio lietotni pacienta planšetdatorā un ir pieejami gan pacientam, gan veselības aprūpes personālam.

Galvenā atziņa, kas gūta Norvēģijas pašvaldībās – ir jādara viss iespējamais, kas palīdzētu senioriem dzīvot normālu, patstāvīgu dzīvi savās mājās pēc iespējas ilgāk.

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programma “Valsts administrācija” darbojas ar mērķi veicināt administratīvā darba metožu harmonizēšanu valsts pārvaldes sektorā, un tai var pieteikties valsts pārvaldes iestādes un pašvaldības. Programma finansiāli atbalsta pieredzes apmaiņu veiksmīgu risinājumu aizgūšanai, sadarbības tīklu veidošanu, administratīvā darba metožu un likumdošanas harmonizēšanu. Informācija: www.nb8grants.org 

LPS padomniece ārējo sakaru jautājumos

Elita Kresse