Latvijas Pašvaldību savienības domes sēdē pirmdien notika diskusijas par deinstitucionalizācijas procesu un galvenais secinājums bija, ka joprojām daudz neskaidru jautājumu veselības aprūpes, sociālā atbalsta nodrošināšanas un arī finansēšanas jomās.
Sēdē piedalījās arī labklājības ministrs Uldis Augulis un veselības ministrs Guntis Belēvičs.
LPS padomniece sociālajos un veselības jautājumos Ilze Rudzīte pauda, ka nav skaidri noteikts, kāds finansējums un kādā apmērā sekos deinstitucionalizētam klientam par katru saņemamo sabiedrībā balstīto pakalpojumu, kā arī nepieciešams izmaksu veidošanā ņemt vērā reālās tirgus izmaksas, tādējādi neradot pašvaldībām papildus izdevumus.
Savukārt sociālās palīdzības sniegšanā situācija ir tāda, ka pašvaldībām jāsedz papildu izdevumi, kas saistīti ar sociālās palīdzības nodrošināšanu no valsts sociālās aprūpes centriem (turpmāk – VSAC) iznākušām personām Atbilstoši LM informācijai – 2012. gadā VSAC klienta vidējais pensijas apmērs bija 105,3 eiro.
Labklājības ministrs Uldis Augulis norādīja, ka ir vēl laiks, lai katru soli izplānotu un gūtu skaidrību un pauda uzskatu, ka Finanšu ministrijai izdevumi deinstitucionalizācijas īstenošanai jāiekļauj ilgtermiņa plānos.
Labklājības ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme prezentēja iespējamos modeļus sabiedrībā balstīto pakalpojumu finansēšanai:
- 1. Sabiedrībā balstītie pakalpojumi tiek finansēti no valsts un Pašvaldību budžetiem 50 : 50
- 2. Mājokļa daļējais finansējums no valsts budžeta.
Viņa gan norādīja, ka, iespējams, ir vēl citi modeļi, pie kuriem jāstrādā. Ar I. Jaunzemes prezentāciju var iepazīties zem šī raksta.
Savukārt veselības ministrs G.Belēvičs norādīja, ka Veselības ministrija ir iebildusi par vairākiem jautājumiem, tai skaitā pret to, ka netiek paredzēts papildus finansējums, lai nodrošinātu veselības aprūpi cilvēkiem, kuri pametīs sociālās aprūpes centrus. Neatkarīgi no aprūpējamo cilvēku skaita jāņem vērā, ka šie pacienti nebūs vienkārši, līdz ar to būtībā jābūvē jauna sistēma.
Pašvaldību vadītāji norādīja, ka rūpīgi jāizvērtē ietekme uz pašvaldību budžetiem, jo izveidotie pakalpojumi jānodrošina un jāuztur ilgtermiņā. Precīzi jāzina valsts līdzdalība un finansējums, ko pašvaldības saņems. Ierosināja sākotnēji īstenot pilotprojektus, lai noskaidrotu pakalpojumu izmaksas. Jānodrošina iespēja cilvēkam atgriezties VSAC, ja konstatē, ka šis ir piemērotākais pakalpojums.