Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Zemgales plānošanas reģions ierosina veidot otrā līmeņa pašvaldības

Administratīvi teritoriālās reformas īstenošanā Zemgales plānošanas reģions (ZPR) aicina ministrijas attīstīt reģionālā līmeņa pārvaldi, analizējot un pārdalot funkcijas, lai veicinātu reģionālo attīstību, valsts decentralizāciju un racionālu līdzekļu izlietojumu.

ZPR uzsver, ka administratīvi teritoriālā reforma nedrīkst kļūt par mehānisku pašvaldību apvienošanu: tam ir jābūt kompleksam pasākumu kopumam, kurā jāparedz viss valstij nepieciešamo funkciju izvērtējums un attīstīšana, izveidojot ilgtspējīgāku valsts pārvaldības un finansēšanas modeli. Ar reformu ir jāveicina valsts reģionalizācija, sekmējot tās policentrisku attīstību.

Izvērtējusi dažādus variantus, ZPR Attīstības padome uzskata, ka beidzot būtu jāizveido otrā līmeņa pašvaldību jeb apriņķu modelis. To iespējams attīstīt uz jau esošo plānošanas reģionu bāzes, nododot tiem vairākas vietējo pašvaldību funkcijas, kas jau šobrīd tiek īstenotas plašāk nekā vienas pašvaldības robežās. Pārskatāmas būtu arī vairākas pašvaldību funkcijas, kuras iespējams kopīgot un pārraudzīt apriņķī, tai skaitā bāriņtiesu pakalpojumus vai civilo aizsardzību.

Tāpat ZPR Attīstības padome saredz, ka apriņķu modelī sekmīgi būtu īstenojamas vairākas šobrīd valsts pārziņā esošas funkcijas – piemēram, profesionālās izglītības pārvaldība, primārā un sekundārā veselības aprūpe, reģionālo un vietējo ceļu uzturēšana un attīstība, pasažieru pārvadājumu organizēšana, apriņķa telpiskā un attīstības plānošana, uzņēmējdarbības attīstība, kā arī reģionālo finanšu investīciju programmu plānošana un īstenošana.

ZPR ir sagatavojis savu redzējumu par potenciālajām funkcijām, ko tas būtu gatavs uzņemties, un šis saraksts tiks iesniegts atbildīgajām ministrijām.

Jebkura reforma ir izaicinājumu pilna, taču būtiskākais ir šādus procesus virzīt izvērtēti, uzsvaru liekot uz iedzīvotāju iespējām un dzīves līmeņa uzlabošanos. Otrā līmeņa pašvaldība ar deleģētām funkcijām sekmētu līdzsvarotu pakalpojumu un infrastruktūras attīstību, optimāli izmantojot pieejamo finansējumu un veicinot valsts vispusīgu attīstību.

Līdzīga otrā līmeņa pašvaldību sistēma sekmīgi darbojas daudzās valstīs, piemēram, Somijā, kur reģionālā institūcija kalpo par pašvaldību sadarbības platformu; no valsts tā pārņēmusi un īsteno vairākas reģionāli nozīmīgas funkcijas, piemēram, teritorijas un uzņēmējdarbības attīstību, kā arī izglītības pārvaldi.

Pašreizējais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas piedāvātais reformu modelis paredz būtisku pašvaldību skaita samazināšanu, vienlaikus saglabājot funkciju sadalījumu.

ZPR pārstāv visas Zemgales reģiona pašvaldības, tādēļ ministrijas un citas valsts institūcijas sadarbojas, lai nodrošinātu efektīvu nozaru politikas plānošanu un ieviešanu atbilstoši reģionu specifikai un vajadzībām. Plānošanas reģioni ieņem būtisku lomu dažādu nozaru attīstības koordinēšanā.

Sagatavojis Aigars Ieviņš,

Zemgales plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciālists