Foto: Ojārs Martinsons.
8. aprīlī Eiropas Savienības Reģionu komitejas Dabas resursu komisijas sanāksmē sākās pirmās diskusijas par programmu „Skolas piens” un „Augļi skolai” īstenošanu turpmākajos gados. Eiropas Komisija ierosina apvienot šīs abas programmas vienā, izstrādājot vienotus noteikumus par līdzfinansējumu.
Jaunajai programmai paredzēts piešķirt 230 miljonus eiro, tos sadalot divās „aploksnēs”, proti, 150 miljoni eiro būtu pieejami augļiem, dārzeņiem un banāniem, savukārt 80 miljoni eiro – pienam. Regulas priekšlikumā arī noteikts, ka dalībvalstis līdz 15% no augļiem, dārzeņiem, banāniem un pienam paredzētajiem līdzekļiem, nepārsniedzot kvotas, var pārdalīt no vienas produktu grupas otrai. Eiropas Komisijas Lauksaimniecības ģenerāldirektorāta Vīna, spirta dzērienu, dārzkopības produktu un specializēto kultūru nodaļas vadītāja vietnieks Rūdijs van der Stapens (Rudy van der Stappen) skaidroja, ka dalībvalsts ziņā atstāta vecuma grupas, kurai nodrošināt produktus, izvēle, no kā atkarīga arī produktu izvēle. „Lai gan Eiropas Komisija savos aprēķinos par atbalstu konkrētai dalībvalstij ņem vērā bērnu skaitu vecuma grupā no sešiem līdz desmit gadiem, dalībvalsts var mainīt vecuma grupu, kurai plānots nodrošināt produktus. To pat varētu definēt no diviem līdz 18 gadiem, galvenais nosacījums ir, lai bērni regulāri apmeklē mācību iestādi,” skaidroja Stapens. Komisijas pārstāvis tāpat atklāja, ka jaunajā regulā rosināts ierobežot produktu klāstu, atstājot tikai svaigus augļus un dārzeņus, kā arī svaigu pienu. Savukārt dažas dalībvalstis vēlētos iekļaut arī apstrādātus augļus un dārzeņus, piemēram, augļu sulas bez pievienota cukura.
Latvijas delegācijas Reģionu komitejā pārstāvis, Mālpils novada domes priekšsēdētājs Aleksandrs Lielmežs pauda viedokli, ka šī programma būtu jānodrošina arī pirmsskolā un vidusskolā: „Jo vairāk bērnus varēs iekļaut šajā programmā, jo labāk, jo veselīga pārtika būtu jānodrošina visā bērna augšanas periodā.” Tāpat Lielmežs izteica atbalstu abu programmu apvienošanai vienā regulā, kas ļautu racionālāk izmantot līdzekļus.
Vairāki Reģionu komitejas pārstāvji pauda izbrīnu, kāpēc regulā atsevišķi izcelti banāni, taču Komisijas pārstāvis skaidroja, ka, saskaņā ar definīciju, banāns nav auglis. Tāpat sanāksmes dalībnieku vidū valdīja viedokļu dažādība par banānu ietveršanu piedāvāto produktu klāstā. Pretinieki uzskatīja, ka tie nebūtu jāiekļauj Eiropas Savienības programmā, jo galvenokārt tiek audzēti ārpus Eiropas Savienības. Savukārt banānu atbalstītāji uzsvēra, ka šo produktu audzē arī tādās Eiropas Savienības teritorijās kā Azoru salas, Kanāriju salas un Martinika. Atbalstu banāniem izteica arī Apvienotās Karalistes delegācijas Reģionu komitejā pārstāve Linda Gilema (Linda Gillham). Viņa savā pārstāvētajā pašvaldībā vada pirmsskolas izglītības iestādi un novērojusi, ka banāni bērniem ir vishigiēniskākie, jo tos klāj miza.
Virkne Reģionu komitejas pārstāvju arī dalījās savos vērojumos, ka daudzi bērni nemaz nezina, kur un kā tiek iegūti un audzēti lauksaimniecības produkti, un daži pat domājot, ka, piemēram, burkāns izaug lielveikalā. Tāpēc pozitīvi tika uztverta ziņa, ka ar jaunās programmas starpniecību plānots vairāk veicināt bērnu un jauniešu izpratni par lauksaimniecību un tās produktiem. Jaunās programmas ietvaros ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu varēs organizēt arī izglītojošus pasākumus, piemēram, lauku saimniecību apmeklējumus, lai bērniem parādītu reālā vidē, kā tiek audzēti augļi un dārzeņi vai iegūts piens. Šīm aktivitātēm plānots atsevišķs finansējums.
Latvijā programmā „Augļi skolai” 2013./2014. mācību gadā skolēniem var piedāvāt ābolus, bumbierus, lielogu dzērvenes, kolrābjus, burkānus, kāpostus un kāļus. Būtiski, ka produkti nedrīkst būt transportēti no to ražošanas un iesaiņošanas vietas līdz skolēniem tālāk par 300 km. Šī programma pieejama kopš 2010./2011. mācību gada, un šajā mācību gadā to izmantojušas 780 izglītības iestādes. Savukārt programma „Skolas piens” Latvijā darbojas kopš 2009./2010. mācību gada, un šajā mācību gadā tajā iesaistījušās 897 vispārējās izglītības iestādes.