Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Pelēko toņu dominance Komisijas secinājumos par situāciju Latvijā

Eiropas Komisija 18. maijā publicējusi 2016. gada konkrētām valstīm adresētos ieteikumus, kuros izklāstītas ekonomikas politikas norādes atsevišķām dalībvalstīm turpmākajiem 12 līdz 18 mēnešiem. Lai gan Latvijai veltītajā dokumentā secināts, ka Latvijas budžets atbilst Eiropas Savienības fiskālās disciplīnas noteikumiem, tomēr atzinumi par situāciju sociālajā un veselības aprūpes jomā nav iepriecinoši.

Komisija secinājusi, ka Latvijā joprojām ir viens no augstākajiem nabadzības riskiem un sociālās atstumtības līmeņiem Eiropas Savienībā un norāda, ka joprojām neskaidra 2017. gadā plānotā garantētā minimālā ienākumu sliekšņa ieviešana un finansēšana. Tāpat Komisija vērš uzmanību, ka sociālās palīdzības pabalstu līmenis nav uzlabojies kopš 2009. gada un bezdarbnieku, jo īpaši ilgstošo, aktivizācijas pasākumu tvērums ir nepietiekams. Negatīvi vērtēta arī iedzīvotāju piekļuve veselības aprūpes pakalpojumiem un tas, ka iedzīvotājiem pašiem jāveic lieli tieši maksājumi, ņemot vērā mazo publisko finansējumu veselības aprūpei. Vērtējot ieguldījumus un uzņēmējdarbības attīstību, secināts, ka to kavē nepietiekamas inovācijas, uzņēmējdarbības vides trūkumi un darbaspēka apjoma samazināšanās. Tāpat kā ieguldījumus kavējošs faktors novērtēta vispārīga valsts pārvaldes neefektivitāte, proti, liela kadru mainība un vāja projektu vadība. 

Šogad savos ieteikumos Latvijai Komisija rosina samazināt nodokļu īpatsvaru darbaspēka izmaksās zemu atalgotiem darba ņēmējiem, veicot izaugsmei labvēlīgas pārmaiņas nodokļu jomā, proti, novirzot uzsvaru uz vides un īpašuma nodokļiem un uzlabojot nodokļu iekasēšanu. Tāpat ieteikts uzlabot sociālās palīdzības pabalstu līmeni un pastiprināt pasākumus, kas palīdz atbalsta saņēmējiem atrast un saglabāt darbu. Aicināts arī paātrināt profesionālās izglītības programmu reformu un palielināt māceklības shēmu piedāvājumu. Komisija iesaka arī uzlabot veselības aprūpes sistēmas pieejamību, kvalitāti un izmaksu lietderību. Izaugsmes veicināšanai aicināts turpināt stiprināt pētniecības iestādes un stimulēt privātā sektora ieguldījumus inovācijā.

Latvijas Pašvaldību savienība jau rakstījusi, ka Eiropas Komisija šā gada februārī publicēja 2016. gada ziņojumu par Latviju, kurā analizētas ekonomiskās un sociālās problēmas Latvijā un panākumi, īstenojot 2015. gadā ES Padomes pieņemtos konkrētai valstij adresētos ieteikumus. Šis ziņojums Eiropas pusgada ietvaros ļauj uzraudzīt politikas reformas un laikus norādīt uz problēmām, kas dalībvalstij jārisina.

Ar Komisijas ieteikumiem Latvijai varat iepazīties šajā tīmekļa vietnē.

Komisijas ieteikumus plānots apstiprināt 16. - 17. jūnija Eiropas Savienības (ES) Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju tiesību aizsardzības padomē, 17. jūnija ES Ekonomikas un finanšu padomē, 21. jūnija ES Vispārējo lietu padomē un 28. - 29. jūnija Eiropadomē, tos formāli pieņemot 12. jūlija ES Ekonomikas un finanšu padomē.