„Mēs nedrīkstam aizmirst par mūsu politiskajiem, jo īpaši kohēzijas politikas mērķiem, kas joprojām nav un arī netiks sasniegti vienas paaudzes laikā, ja nebūs mērķtiecīgi un efektīvi pārvaldīti. Visas nevienlīdzīgas attīstības sekas mēs nevarēsim atrisināt ar finanšu instrumentiem, piemēram, Eiropas Stratēģisko investīciju fondu. Nepieciešams saglabāt arī Eiropas strukturālos un investīciju fondus, lai nodrošinātu ekonomikas konverģenci,” 29. jūnijā Briselē (Beļģija) Reģionu komitejas rīkotajā seminārā “Veidojot investīciju plānu pilsētām un reģioniem” norādīja Latvijas delegācijas loceklis, Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais.
Turlais dalījās ar semināra dalībniekiem viedoklī, ka, lai risinātu kohēzijas politikas mērķus pēc būtības, visiem Eiropas Savienībā jābūt Eiropas mēroga domāšanai un pieejai: „Ja skatīsimies un domāsim tikai vietējā, reģionālā un nacionālā līmenī, tad kohēzijas politikai vispār nav jēgas.” Vienlaikus viņš norādīja uz Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieka - darbvietu, izaugsmes, ieguldījumu un konkurētspējas komisāra Jirki Katainena (Jyrki Katainen) teikto 26. – 27. jūnijā Briselē notikušajā 7. Kohēzijas forumā, ka finanšu instrumentu izmantošana nav pašmērķis, bet veids, kā sasniegt mūsu politikas mērķus efektīvāk. „Piekrītu Katainena teiktajam, ka Eiropas strukturālie un investīciju fondi un Eiropas Stratēģisko investīciju fonds – tiem nevajadzētu konkurēt vienam ar otru,” uzsvēra Latvijas delegācijas pārstāvis.
Savukārt daloties pieredzē ar Rīgas pašvaldības SIA „Rīgas satiksme” secināto, strādājot pie Eiropas Investīciju bankas aizdevuma iegūšanas divu projektu finansēšanai par bezizmešu transportlīdzekļu ieviešanu, Turlais rosināja Eiropas Investīciju bankas pārstāvjus strādāt pie tā, lai šie aizdevumi būtu izdevīgāki pašvaldībām un to uzņēmumiem. „Eiropas Investīciju bankas piešķirtais aizdevums un tā nosacījumi būtiski neatšķiras no citu kredītiestāžu aizdevumiem, un pozitīva iezīme ir salīdzinoši zemās procentu likmes. Tomēr ir arī virkne negatīvu faktoru, piemēram, pieprasītais kredīta nodrošinājums. Mūsu gadījumā pašvaldības uzņēmums nevar saņemt pašvaldības galvojumu, kas samazinātu procentu likmes apmēru,” norādīja Turlais. Tāpat viņš arī rosināja noteikt ilgāku kredīta atmaksas termiņu, kas būtu svarīgi, piemēram, gadījumos, ja projekta ietvaros tiek iegādāti infrastruktūras objekti ar amortizācijas termiņu ilgāku par 30 gadiem. Vienlaikus Latvijas delegācijas pārstāvis aicināja vienkāršot sarežģīto un laikietilpīgo lēmuma pieņemšanas un aizdevuma līguma noslēgšanas procesu.
Strādājot pie videi draudzīgāku transportlīdzekļu veidu ieviešanas Rīgas pilsētā, SIA „Rīgas satiksme” vienojusies ar Eiropas Investīciju banku par aizdevuma piešķiršanu 75 milj. EUR apmērā, kas paredzēts divu „Rīgas satiksmes” īstenoto projektu finansēšanai. Plānots turpināt zemās grīdas tramvaja ieviešanas projektu, iegādājoties 15 jaunus zemās grīdas tramvaju sastāvus un rekonstruējot tramvaju depo, kā arī iegādājoties ar ūdeņraža kurināmā elementu darbināmus transportlīdzekļus un izbūvēt publiski pieejamu ūdeņraža ražošanas, uzglabāšanas un uzpildes staciju. Iecerēts, ka šie pasākumi transportlīdzekļu 12 ekspluatācijas gados samazinās CO2 emisijas par 1500 tonnām gadā. Naudas izteiksmē ar ūdeņradi darbināmo transportlīdzekļu pozitīvā ietekme uz dzīves apstākļu uzlabošanu pilsētas teritorijā novērtēta 655 tūkst. EUR apmērā.
Eiropas Stratēģisko investīciju fondu izveidoja Eiropas Komisija sadarbībā ar Eiropas Investīciju banku, lai izmantotu esošo Eiropas Investīciju bankas pieredzi un tās pierādītās spējas sniegt rezultātus. Salīdzinājumā ar esošajām struktūrām, šim fondam ir paaugstināts risku profils, tas nodrošina risku uzņemšanās spēju papildu avotus un paredzēts projektiem, kas sniedz lielāku sabiedrisko un ekonomisko vērtību, papildinot projektus, kurus patlaban finansē Eiropas Investīciju banka vai esošās Eiropas Savienības programmas.
Ar Reģionu komitejas sagatavoto pētījumu „Vietējo un reģionālo pašvaldību loma Eiropas stratēģisko investīciju fonda īstenošanā: iespējas un izaicinājumi” varat iepazīties Reģionu komitejas mājaslapā.