27. septembrī Ādažos notikušajā starptautiskajā seminārā “Drošība manī un man apkārt. Sadarbība ilgtspējīgām un drošām pašvaldībām.” eksperti no Latvijas, Ukrainas un Beļģijas dalījās zināšanās par pašvaldību pakalpojumu nodrošināšanas nepārtrauktību krīzes apstākļos.
Pasākumā eksperti no Latvijas, Beļģijas un Ukrainas iepazīstināja ar ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem (IAM) un to īstenošanu pašvaldībās, savukārt triju dažādu Ukrainas reģionu pašvaldību pārstāvji dalījās savu pašvaldību pieredzē, īstenojot civilās aizsardzības pasākumus un nodrošinot pašvaldību sniegto pakalpojumu nepārtrauktību krīzes apstākļos, tā vairāk atklājot 16. IAM “Miers, taisnīgums, laba pārvaldība” īstenošanu ikdienā.
Seminārā, ko atklāja Ukrainas vēstnieks Latvijas Republikā Anatolijs Kutsevols (Anatolii Kutsevol), Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis norādīja, ka drošība katrā un mums apkārt kļūst par arvien lielāku aktualitāti. “Mēs plānojam savas valsts un pašvaldības nākotni, ņemot vērā dažādos izaicinājumus, kas saistīti ar drošību. Jau daudzus gadus Latvijas pašvaldības sadarbojas ar pašvaldībām Ukrainā, un šajā laikā mūsu pašvaldības dalījušās ar saviem sadarbības partneriem ne tikai zināšanās un labās prakses pieredzē, bet arī sniegušas humanitāro palīdzību. Šo nesavtīgumu Ukrainas pašvaldību pārstāvji novērtējuši, gan daudzkārt sakot pateicības vārdus, bet arī daloties patiesā informācijā par norisēm Ukrainas pašvaldībās, pašvaldību pakalpojumu nepārtrauktības nodrošināšanu krīzes laikā un civilās aizsardzības pasākumu īstenošanu,” pauda Kaminskis, vienlaikus uzsverot, ka šādu uzticēšanos augstu novērtējam.
Viņu papildinot, Ukrainas pašvaldības Novij Bilous (Novyi Bilous) domes priekšsēdētājs Dmitro Fedorovs (Dmytro Fedorov) atklāja, ka patlaban viņa vadītā pašvaldība ir maksimāli sagatavota civilo iedzīvotāju aizsardzībai: “Mēs pielāgojam pagrabus patvertnēm un būvējam arī jaunas. Savā pašvaldībā esam izbūvējuši trīs jaunas patvertnes, un būtu vajadzīgas vismaz vēl trīs. Piemērotā patvertnē cilvēki trīs dienas nodrošināti ar pārtiku, ūdeni, ar vietu cilvēku apsēdināšanai. Ir arī medpunkts, kur pieejams ārsts.”
Tāpat seminārā Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Attīstības sadarbības politikas nodaļas trešais sekretārs Pauls Gailītis mudināja Latvijas un Ukrainas pašvaldības īstenot kopīgās sadarbības aktivitātes ilgtspējīgu pašvaldību veidošanai, iesniedzot projektu pieteikumus Ārlietu ministrijas ikgadējā attīstības sadarbības granta projektu konkursā.
Lai Latvijas un Ukrainas pašvaldību pārstāvjiem palīdzētu vienam otru izprast vēl labāk un tā padarīt sadarbību efektīvāku, seminārā uzstājās arī klīniskā psiholoģe Marina Brice, iepazīstinot ar informāciju par traumatiskajām pieredzēm karadarbības apstākļos un to ietekmi profesionālajā sadarbībā.
Papildu dalībai seminārā trīs Ukrainas pašvaldību – Novij Bilous, Malinas (Malyn) un Novoarhangeļskas (Novoarkhangelsk) - pārstāvji arī piedalījās izpētes vizītēs savās sadarbības pašvaldībās – Bauskā, Ķekavā un Valkā, - lai iepazītos ar labās prakses pieredzi pašvaldību ilgtspējas veicināšanā.
Semināru un izpētes vizītes rīkoja Latvijas Pašvaldību savienība sadarbībā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju, Ukrainas Pilsētu asociāciju, Bauskas, Ķekavas un Valkas novada pašvaldībām, kā arī attīstības sadarbības jomā aktīvo Eiropas valstu pašvaldību un to asociāciju koalīciju PLATFORMA. Pasākums norisinājās “Ilgtspējīgu pašvaldību nedēļas 2024” ietvaros, kas veltīta ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem un pirmo reizi dažādās Latvijas pašvaldībās notika 2024. gada 20. - 29. septembrī.