Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Izglītības un zinātnes ministres Inas Druvietes uzruna pašvaldību darbiniekiem, jauno mācību gaudu iesākot

Cienītie pašvaldību darbinieki, skolu vadītāji un pedagogi!

Jaunais mācību gads ir klāt ar jauniem izaicinājumiem gan skolēniem un viņu vecākiem, gan pedagogiem un skolu vadībai. Esam gandarīti, ka pēdējo četru gadu centralizēto eksāmenu rezultāti liecina par  skolēnu sekmju uzlabošanos, kas ir labākais novērtējums visu izglītības sistēmā iesaistīto darbam un rosinājums turpmākajiem panākumiem.

2014./2015.mācību gads sāksies ar vairākiem būtiskiem jaunumiem izglītības sistēmā. Vēlos izteikt atzinību un pateicību ikvienam izglītības sistēmā strādājošajam un apsveikt ar jaunā mācību gada sākumu!

Pašvaldības vienmēr ir ieņēmušas nozīmīgu lomu izglītības nodrošināšanā. Vēlos pateikt paldies visām pašvaldībām par ieguldīto darbu skolu sagatavošanā jaunajam mācību gadam. Arī Izglītības un zinātnes ministrija ir mērķtiecīgi gatavojusies šim mācību gadam, paredzot jauninājumus, kas atslogos arī pašvaldības un uzlabos izglītības kvalitāti un vidi.

Būtiskākās pārmaiņas jaunajā mācību gadā  ir valsts apmaksātas brīvpusdienas arī 3.klasei, pirmās svešvalodas apguve jau no 1.klases, mācību satura un procesa uzlabošana. 2014.gadā un turpmāk ik gadu mācību valsts līdzekļu un mācību literatūras iegādei piešķīrusi 4,58 miljonus eiro, kas ir par 76% vairāk nekā iepriekšējā mācību gadā. 

Tiks turpināts iepriekšējā mācību gadā uzsāktais pilotprojekts par darba vidē balstītu mācību īstenošanu, iesaistot profesionālās izglītības iestādes, darba devējus un audzēkņus. Lai uzlabotu izglītojamo sasniegumus eksaktajos mācību priekšmetos, tiks izstrādāti diagnosticējošie darbi matemātikā 8.klasei un dabaszinātnēs 9.klasei, kuru norise tiks īstenota jau 2015.gada februārī.

Lai nodrošinātu izglītības kvalitātes paaugstināšanu, IZM ir uzsākusi un plāno turpināt diskusijas par jauna kompetenču pieejā veidotu vispārējās izglītības satura izstrādi, tālāk nodrošinot izstrādātā projekta aprobāciju un pakāpenisku ieviešanu, sākot ar 2017./18.mācību gadu. Pārmaiņas plānotas gan pirmskolas, gan pamatizglītības, gan vidusskolas mācību saturā un kvalitātes monitoringa sistēmā.

IZM turpinās pilnveidot atbalsta iespējas, lai skolēni, kuri ir atgriezušies no mācībām citā valstī, spētu iekļauties Latvijas izglītības sistēmā. Atbalsta pasākumu kopums paredz valsts valodā organizētas individuālas mācību stundas tādos mācību priekšmetos kā Latviešu valoda vai Literatūra, Latvijas vēsture, Sociālās zinības. IZM turpinās arī finansiāli atbalstīt latviešu valodas apgūšanu neformālajās jeb brīvdienu skolās. Šajā mācību gadā šādas iespējas tiks nodrošinātas gandrīz 100 skolās 22 pasaules valstīs.

Arī pedagogiem šis mācību gads sāksies ar patīkamiem jaunumiem. Šis ir pirmais gads, kad skolu pedagogiem informācija par atalgojuma aprēķina principiem ir zināma jau pirms jaunā mācību gada sākuma. Ar 1.septembri tiks paaugstināta zemākā amata algas likme pedagogiem līdz 420 eiro, kā arī tiks nodrošināta piemaksa visiem pedagogiem, kuri ir ieguvuši 3.,4., 5.kvalitātes pakāpi. Pedagogi, kas ieguvuši 3., 4. un 5. pakāpi, saņems fiksētas piemaksas attiecīgi 31,87 eiro, 79,68 eiro un 99,60 eiro apmērā par vienu pedagoga darba likmi. Pedagogi saņems arī piemaksu 40% apmērā par papildu pienākumu un atbalsta pasākumu veikšanu.

Turpināsim pedagogu atalgojuma sistēmas pilnveidi, nodrošinot jauna pedagogu atalgojuma modeļa izstrādi līdz 2015.gada augusta beigām un atalgojuma paaugstināšanas grafika izstrādi. Šobrīd izstrādāti divi modeļi – pāreja uz pilna laika darba slodzi vai „Nauda seko skolēnam” pilnveide. Lai nodrošinātu jaunā modeļa sekmīgu ieviešanu, IZM organizēs aprobācijas procesu, kas nozīmē, ka pašas skolas varēs iesaistīties labākā atalgojuma modeļa izstrādē un izvēlē. Jaunajās politikas iniciatīvās IZM ir iesniegusi finansējuma pieprasījumu pedagogu darba samaksas pakāpeniskai paaugstināšanai par 10% gadā.

Līdzšinējās aptaujas norāda uz jauniešu intereses trūkumu par sociālo un politisko procesu norisi savā pašvaldībā un valstī kopumā. Tāpēc aicinu pašvaldības iespēju robežās daudz aktīvāk iesaistīt jauniešus sociālās dzīves nodrošināšanā pašvaldībā, lai veidotos izglītota un vienlaikus aktīva sabiedrība, kas pēc profesionālās vai augstākās izglītības iegūšanas vēlas atgriezties savā pašvaldībā. Ņemot vērā pašvaldību lomu pieejamas un kvalitatīvas izglītības nodrošināšanā, novēlu ar kopīgu un mērķtiecīgu darbu šīs sekmes turpināt uzlabot! Veiksmi, izturību un aizrautību jaunajā mācību gadā!

 

Patiesā cieņā,

Izglītības un zinātnes ministre
Ina Druviete