Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

LPS Finanšu un ekonomikas komitejā pārrunā pašvaldību nostāju par 2015. gada budžetu

Otrdien, 28. oktobrī norisinājās Latvijas Pašvaldību savienības Finanšu un ekonomikas komitejas sēde, kurā, gatavojoties sarunām ar Ministru kabinetu, tika pārrunāti pašvaldību priekšlikumi par 2015. gada budžetu.

Pirms diskusijām par budžetu kā pirmais darba kārtības jautājums bija diskusijas un jautājumi un atbildes no Valsts ieņēmumu dienesta saistībā ar grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas paredz atbalsta pasākumus nodokļu saistību izpildei uzņēmumiem, kurus tieši skāruši Krievijas noteiktie importa ierobežojumi.

Daļa no šiem atvieglojumiem saistīta ar nekustamā īpašuma nodokļu maksājumiem, kurus iekasē pašvaldības, līdz ar to ir virkne jautājumu un neskaidrību par šo atvieglojumu piemērošanu. Atbildes uz virkni no šiem jautājumiem atrodamas VID sagatavotajā prezentācijā.

Savukārt pievēršoties jautājumam par 2015. gada gada budžetu, pašvaldību vadītāji un finanšu speciālisti atzina, ka nedrīkst atkārtoties iepriekšējā gada situācija, kad valsts budžeta pieņemšanā tiek apieta nepieciešamība panākt kompromisu ar pašvaldībām un Ministru kabinetam šajā ziņā ir jāpanāk vismaz pussolis pretī.

Jautājumi, kas šogad, tāpat kā iepriekšējos gados ir aktuāli, ir nodokļu ieņēmumu pārdales proporcija, pašvaldību aizņēmumi vidējā termiņā, pašvaldību autoceļu finansējums, dotācijas sabiedriskā transporta pārvadātāju zaudējumu segšanai u.c.

Jau iepriekš LPS uzsvērusi uz pamatprincipu – pašvaldību pašu finanšu resursiem jābūt proporcionāliem pienākumiem un uzdevumiem, kas pašvaldībām noteikti ar likumu. Valstij, deleģējot savu funkciju vai uzdevumu izpildi, jāparedz tām atbilstošs finansējums, uzsver LPS.

Turklāt LPS joprojām pieturas pie viedokļa, ka pašvaldību attīstības plānošanai vidējā termiņā ir jānodrošina proporcionāls pašvaldībām un valstij piekrītošo nodokļu ieņēmumu sadalījums.

LPS ir pārliecināta, ka darbaspēka nodokļu samazināšana ir jāveic uz valsts budžetā ieskaitāmo nodokļu rēķina, bet gadījumā, ja tiek veiktas izmaiņas iedzīvotāju ienākumu politikā, samazinot to, pašvaldībām IIN ieņēmumu bāzes samazinājums tiek kompensēts pilnā apmērā, palielinot pašvaldību budžetā ieskaitāmo IIN daļu, kā arī kompensējot to ar citu nodokļu ieņēmumu ieskaitīšanu.

Pašvaldību vadītāji un finanšu speciālisti diskusijās atzina, ka būtisku iespaidu uz pašvaldību budžetu atstās plānotā minimālās algas celšana, par ko vēl līdz galam īstas skaidrības nav.

Detalizēti diskusijas par 2015. gada budžetu turpināsies nākamnedēļ LPS valdes sēdē, kā arī novembrī sarunās ar Ministru kabinetu.