Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Diskutē par minimālā ienākuma līmeņa ieviešanu

Latvijas Pašvaldību savienības Veselības un sociālo jautājumu komitejas sēdē Labklājības ministrijas speciālisti otrdien informēja par topošajiem normatīvajiem aktiem saistībā ar minimālā ienākuma līmeņa noteikšanu.

LM Sociālās iekļaušanas un sociālā darba politikas departamenta vecākā eksperte Evija Kūla komitejas sēdē pauda, ka patlaban minimālais ienākuma līmenis (turpmāk - MIL) nav vienots, pamatoti argumentēts un atbilstošs reālajai situācijai.

Līdz ar to iecerēts no 2017. gada, ieviest vienotu minimālā ienākuma līmeni – normatīvos aktus tā noteikšanai plānots virzīt apstiprināšanai kopā ar attiecīgā gada budžeta pavadošajiem likumprojektiem. Ministrijas ierosinājums ir noteikt MIL 139 eiro apmērā mājsaimniecības pirmajai personai un 97 eiro nākamajai.

LM arī izvērtējusi un piekrīt LPS viedoklim, ka MIL ieviešanu nevar skatīt atrauti no citām iespējamām izmaiņām sociālajā nodrošinājumā.

Ar LM prezentāciju var iepazīties šeit.

Savukārt pašvaldību pārstāvji pauda, ka  MIL attiecināt uz pašvaldību sociālo palīdzību nevajadzētu. Tāpat nepieciešams aprēķināt, cik valstij un pašvaldībām ir nepieciešami līdzekļi MIL ieviešanai.

Ņemot vērā, ka lēmumam par minimālā ienākuma līmeņa noteikšanu un piemērošanu ir būtiska finansiālā ietekme uz pašvaldību budžetiem, LPS uzskata:

1)        visi normatīvie akti, kas saistīti ar minimālā ienākuma līmeņa noteikšanu, ir jāskata vienā paketē (grozījumi likumos “Par sociālo drošību”, “Par valsts pensijām”, “Valsts sociālo pabalstu likums”, “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums” un “Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likums”);

2)        galīgais lēmums par valstī piemērojamo minimālo ienākuma līmeni nākamajā budžeta gadā un vidējā termiņā līdzīgi kā par citiem būtiskiem jautājumiem (piemēram, par minimālo mēneša darba samaksu, par ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu, atvieglojumu par apgādībā esošu personu u.tml.) ir jāpieņem valdībai, izvērtējot visus aspektus, tai skaitā valsts un pašvaldību budžeta iespējas;

3)        valsts līdzdalībai obligāto sociālās palīdzības pabalstu nodrošināšanā (GMI pabalsta, dzīvokļa pabalsta) jābūt vismaz 50% apmērā.