Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Uzņemot patvēruma meklētājus, kompleksi jārisina mājokļu, nodarbinātības, veselības, sociālo pakalpojumu, izglītības un integrācijas jautājumi

Apkopojot Latvijas pašvaldību sniegto informāciju, galvenie izaicinājumi, Latvijai apņemoties uzņemt 776 patvēruma meklētājus, ir mājokļu jautājums, nodarbinātība, izglītības, veselības un sociālo pakalpojumu nodrošināšana, tulku piesaistīšana un integrēšana.

Piektdien, 18.septembrī, Latvijas Pašvaldību savienības darba grupa ģenerālsekretāres Mudītes Priedes vadībā devās uz Helsinkiem, lai iepazītos ar Somijas pieredzi darbā ar patvēruma meklētājiem  un bēgļiem. Šobrīd arī Somija saskaras ar lielu patvēruma meklētāju skaita pieaugumu. Visi 13 Somijas valsts bēgļu uzņemšanas centri ir pārpildīti, tādēļ drīzumā tiks atvērti divi jauni uzņemšanas centri.

 

 

Somijas Pašvaldību asociācijas Starptautisko sakaru direktors Heikki Telakivi, vadītāja ES jautājumos Erja Horttanainen, vecākā padomniece Anu Wikman-Immonen pastāstīja par bēgļu jautājumu risināšanu pašvaldībās un pašvaldību lomu imigrantu integrācijā. Vantaa pilsētas pašvaldības vadītāja starpkultūru jautājumos Hannele Lautiola iepazīstināja ar Vantaa pilsētas stratēģiju integrācijas jautājumos, un Helsinku pilsētas pašvaldības komunikācijas vadītāja Susanne Julin – ar multilingvālu informācijas lapu tīmekī www.Infopankki.fi  , kur interesenti var atrast identisku informāciju, tulkotu 12 valodās. Visi teksti ir vienkāršā, viegli uztveramā valodā. Pie informācijas apkopošanas un atjaunošanas tīmeklī strādā seši darbinieki.

Somijā patvēruma meklētāju izmitināšanas un bēgļu integrācijas jautājumi tiek risināti, sadarbojoties valstij un pašvaldībai. Pēc bēgļa statusa saņemšanas persona mitinās noteiktā pašvaldībā, un nepieciešamos pakalpojumus nodrošina pašvaldība, taču tos daļēji finansē valsts trīs gadu garumā. Tāpat valsts pilnībā nodrošina tulka pakalpojumus un kompensē medikantu izdevumus ilgstoši slimojošām personām (10 gadus).

“Somijā guvām apliecinājumu tam, ka nav neatrisināmu jautājumu, taču ir daudz jāstrādā, jo šobrīd mums nav nekādas pieredzes darbā ar bēgļiem, kā arī arī daudzos gadījumos nav skaidrības, kā rīkoties,” atzīst Mudīte Priede.

Elita Kresse 67508534, elita@lps.lv