Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) pirmdien, 21. septembrī notika starpinstitūciju sanāksme, kurā tika pārrunāti iespējamie risinājumi un priekšlikumi patvēruma meklētāju nodrošināšanai ar mājokli. Sanāksmē piedalījās LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis, LPS padomnieki, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Ekonomikas ministrijas pārstāvji, kā arī eksperts no biedrības "Patvērums "Drošā māja"", kam jau ir pieredze darbā ar patvēruma meklētājiem.
Gan aptaujājot pašvaldības Latvijā, gan apspriežoties ar kolēģiem ārvalstīs, LPS padomnieki nonākuši pie secinājuma, ka viens no galvenajiem izaicinājumiem, ar ko pašvaldībām būs jāsaskaras, uzņemot bēgļus, būs tieši mājokļu jautājums. Ja pirmos trīs mēnešus pēc nokļūšanas Latvijā viņi dzīvos izmitināšanas centrā "Mucenieki", tad pēc tam jau būs jāmeklē varianti.
Visticamāk mājokļu jautājums pārsvarā būs jārisina Rīgai, Jūrmalai un Pierīgas pašvaldībām, jo šeit ir reālākas iespējas bēgļiem sameklēt darbu. Tomēr tieši šajās pašvaldībās trūkst dzīvojamā fonda, kā arī jau tagad ir izveidojušās lielas rindas uz sociālajiem dzīvokļiem. Tur, kur ir brīvi dzīvokļi, tur savukārt nav darba vietas.
Viens no apspriestajiem priekšlikumiem bija tā dēvēto pusceļa māju veidošanu, kurās pēc "Mucenieku" pamešanas varētu vēl deviņus mēnešus uzturēties cilvēki, kas nav gatavi paši patstāvīgai dzīvei Latvijā. Uzturēšanos šajās "pusceļa mājās" viņi finansētu paši no sava ikmēneša 256 eiro pabalsta. Pusceļa mājā šādam cilvēkam būtu intensīvajos kursos jāapgūst latviešu valoda, un kopumā mērķis ir panākt, lai cilvēks tiktu sagatavots dzīvošanai patstāvīgi.
Jāsaprot arī, ka pēc patvērumu meklētāja centra pamešanas nav nekādu ierobežojumu cilvēkiem pārvietoties, tādēļ iespējama situācija, ka daudzi no viņiem pat aizbrauc no Latvijas uz valstīm, kur sociālais nodrošinājums ir labāks.
Pagaidām nav konkrētu piedāvājumu, kur varētu būt šāda pusceļa māja, taču idejas līmenī tā varētu būt viena institūcija, kurai telpas varētu rast, pielāgojot kādu no valsts īpašumiem. Šis is priekšlikums, kam vēl jāgūst atbalsts Iekšlietu ministrijas darba grupā. Uz tās starpziņojumu 30.septembrī LPS un EM sagatavos savu priekšlikumu, kā arī apkopos riskus, ar kādiem varētu saskarties pašvaldības un iesniegs sarakstu ar brīvajām ēkām un dzīvokļiem.
Tikšanās dalībnieki pirmdien bija vienisprātis par to, ka, integrējot patvēruma meklētājus, jāspēj nodrošināt to, lai viņi ir vienlīdzīgi ar visiem pārējiem iedzīvotājiem un lai viņiem nebūtu piešķirtas kādas īpašas atlaides un papildus ieguvumi un priekšrocības mājokļu jautājuma risināšanā, jo pašvaldībās jau tā ir daudz cilvēku, kuri gadiem gaida iespēju tikt pie savas dzīvojamās platības.