Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Videokonference par dalīto īpašumu

30. novembrī Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) Tehnisko problēmu komitejas ietvaros norisinājās diskusija/videokonference par funkcionāli nepieciešamā zemesgabala noteikšanas un pārskatīšanas tiesisko regulējumu piespiedu dalītā īpašuma gadījumos.

Diskusijā papildus LPS un pašvaldību pārstāvjiem piedalījās arī Tieslietu ministrijas pārstāvji un Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas deputāti.  Diskusijas laikā Tieslietu ministrija prezentēja Saeimā iesniegtos likumprojektus par piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību izbeigšanu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju gadījumā, tomēr diskusijas galvenais uzsvars tika likts uz diskusiju par to, kā nonākt līdz izpērkamajam zemesgabalam un funkcionāli nepieciešamā zemesgabala (FNZG) pārskatīšanai. Jau šobrīd normatīvie akti paredz iespēju pārskatīt FNZG kvartāla ietvaros, tomēr iesniegtie likumprojekti paredz, ka FNZG noteikti jāpārskata kvartāla ietvaros, ja ir bijis kaut viens ierosinājums par FNZG pārskatīšanu. Ja šobrīd FNZG pārskatīšanas izmaksas jāsedz FNZG pārskatīšanas ierosinātājam, tad ar grozījumiem FNZG pārskatīšana būtu jāsedz pašvaldībai no saviem līdzekļiem.  Diskusijā tika secināts, ka FNZG pārskatīšana ir ilglaicīgs process un likumos noteiktais 3 gadu termiņš šim procesam nav pietiekošs. Rīgas Pilsētas pašvaldības pārstāvji informēja par to, ka Rīgā funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu pārskatīšana rit pilnā sparā, tomēr iedzīvotāju gaidas ne vienmēr tiek attaisnotas, jo atsevišķos gadījumos FNZG pārskatīšanas gadījumos FNZG palielinās, nevis samazinās. 

Diskutējot, nonāca pie secinājuma, ka daudzās pašvaldībās FNZG pārskatīšana nav aktuāls jautājums, tomēr kā nonākt līdz izpērkamajam zemesgabalam, neiesaistot pašvaldības un neuzsākot FNZG inventarizāciju, joprojām paliek neatbildēts. Saeimas Valsts Pārvaldes un pašvaldības komisijas deputātu vēlme būtu pieņemt tādu likumu, kurš būtu ar pēc iespējas mazākiem zaudējumiem sabiedrībai, vienlaikus uzlabojot to iedzīvotāju dzīves apstākļus, kas dzīvo daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, kas atrodas uz piespiedu dalītā īpašuma zemes.  Diskusijas secinājumi – nav sagaidāms, ka piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību izbeigšana varētu notikt tuvākajos gados.

Kristīne Kinča,

LPS padomniece juridiskajos jautājumos

Dalītā īpašuma izbeigšana un funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu pārskatīšana