Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

LPS pauž gandarījumu par Kariņa izteikto vēlmi uzklausīt pašvaldību viedokli

Šodien, 15. janvārī, Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) notika LPS Valdes un Ministru prezidenta amata kandidāta Artura Krišjāņa Kariņa tikšanās, kurā pašvaldību vadītāji pauda gandarījumu par A. K. Kariņa profesionālo redzējumu un gatavību sadarboties ar pašvaldībām, lai pieņemtie lēmumi būtu balstīti uz reālajām vajadzībām un reālo situāciju. “Galvenais, ko esmu šo daudzo gadu gaitā politikā iemācījies, – ir jārunā un ir jāklausās. Esmu gatavs uzklausīt profesionālu viedokli, jo no manas puses lēmumi balstīsies uz analīzi – gan reģionālās, gan jebkuras citas reformas kontekstā, gan visos citos jautājumos, kas skar pašvaldības un valsti kopumā,” tikšanās laikā uzsvēra Ministru prezidenta amata kandidāts.

Kritiku no vietvaru puses izpelnījās jaunās valdības deklarācija, kas tika raksturota vairāk kā melnraksts un dokuments, kurā trūkst profesionāla un izsvērta redzējuma par pašvaldību, reģionu un Latvijas attīstību kopumā. Pašvaldību vadītāji piedāvāto deklarācijas projektu novērtēja kā atkāpšanos no demokrātijas un iejaukšanos pašvaldību autonomajās funkcijās. Tāpat piedāvātajā deklarācijas tekstā ir skaidri redzama nepārdomāta pieeja plaši apspriestajai reģionālajai reformai. Kā uzsvēra LPS Valde, līdz šim nav izvērtēta 2009. gadā veiktā reforma – tās ietekme uz valsts un pašvaldību budžetiem un lietderība kopumā. Turklāt pašvaldības jau šobrīd plaši praktizē dažādas sadarbības formas, tādējādi optimizējot pakalpojumu pieejamību un ietaupot budžeta līdzekļus.

LPS priekšsēdis Gints Kaminskis vērsa A. K. Kariņa uzmanību arī uz medijos izskanējušo viedokli, ka jāpārskata daļa, ko pašvaldības saņem no kopējiem valsts ieņēmumiem. Pašvaldības savu darbību plāno ilgtermiņā, tāpēc pašvaldībām piekrītošā nodokļu proporcija 19,6% apmērā valsts konsolidētā kopbudžeta nodokļu ieņēmumos ir jānostiprina ar likumu kā pastāvīga norma. Šādā gadījumā darbotos proporcionalitātes princips starp valsts un pašvaldību finanšu iespējām: palielinoties nodokļu ieņēmumiem valstī kopumā, pieaugtu arī pašvaldībām pieejamais līdzekļu apjoms; attiecīgi krīzes laikos, sarūkot kopējiem ieņēmumiem, proporcionāli samazinātos arī pašvaldību budžeti,” uzsvēra G. Kaminskis.

Sanāksmes noslēgumā LPS Valde vienojās izstrādāt ieteikumus jaunizveidotajai deklarācijai un nosūtīt tos A. K. Kariņam visdrīzākajā laikā.

Jana Bunkus,

LPS Komunikācijas nodaļas vadītāja,

padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos