Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

LPS valdes sēdē

  

Otrdien, 28.jūnijā notika Latvijas Pašvaldību savienības valdes sēde, kurā izskatīja vairākus aktuālus problēmjautājumus, kuri šobrīd skar pašvaldību darbu.

Sēdē valdes locekļi tika informēti, ka VARAM izveidotā darba grupa ir izstrādājusi pašvaldību finanšu izlīdzināšanas likumprojektu, kas balstīts uz LPS 2008.gadā pieņemto rezolūciju. Šobrīd ir saņemti arī atsevišķi priekšlikumi gan no Latvijas Lielo pilsētu asociācijas, gan Novadu apvienības valdes.

Jaunajā likumprojektā salīdzinājumā ar esošo modeli ir izmaiņas - kopēja pašvaldību finanšu nepieciešamība ir ne mazāka par 17,2% no valsts kopbudžeta nodokļu ieņēmumiem. Finanšu nepieciešamības dalījums starp republikas pilsētām un novadiem vairs netiek piemērots. Savukārt maksimālā pašvaldību iemaksu likme PFIF ir 30% iepriekšējo 45% vietā, kā arī valsts budžeta dotācijai vajadzētu būt ne mazākai par 50% no PFIF. Pašlaik ir 4 kritēriji, kuri saglabāti arī jaunajā modelī: iedzīvotāju skaits, bērnu skaits vecumā līdz 6 gadiem; bērnu un jauniešu skaits vecumā no 7 līdz 18 gadiem un darbspējas vecumu pārsniegušo iedzīvotāju skaits. LPS novadu valde ierosinājusi pievienot vēl vienu kritēriju – pašvaldības teritorijas platība. Ir plānots, ka izmaiņas likumā par pašvaldību finanšu izlīdzināšanu stājas spēka ar 2014.gada 1.janvāri, bet pilnībā šis jaunais modelis sāks strādāt no 2017.gada 1.janvāra. LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis ierosināja LPS ietvaros veidot darba grupu, kuras sastāvā būtu pārstāvji gan no republikas pilsētām, gan no novadiem un diskutēt par kritēriju jautājumu.

LPS padomniece Lāsma Ūbele informēja arī par nekustamā īpašuma nodokļa politikas darba grupas rezultātiem. Finanšu ministrijas izveidotā darba grupa savu darbu ir beigusi un ir sagatavojusi informatīvo ziņojumu, kurā ir iekļauti priekšlikumi nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanai 2012.gadā un 2013.gadā. Valdes locekļi tika informēti par galvenajiem priekšlikumiem, kas iekļauti ziņojumā. Latvijas Pašvaldību savienība arī turpmāk uzstās, lai tiktu nodrošināta kadastrālās vērtības datu kvalitāte un kadastra datu kvalitāte.

Valdes sēdē LPS vecākais padomnieks Māris Pūķis prezentēja projektu „Latvijas pašvaldību lietpratīga pārvaldība un veiktspējas uzlabošana”. Šajā projektā LPS ir gatava iesaistīties un tā ir iespēja izmantot Eiropas pašvaldību asociāciju pieredzi, kuras veido saviem biedriem-pašvaldībām-veiktspējas pilnveidošanas sistēmas, izmantojot Norvēģu instrumenta iepriekšminēto projektu, tiks izveidota datu bāze un sadarbības tīkls arī Latvijas pašvaldībās.

LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis atgādināja, ka LPS 22.kongresā, kas norisinājās šī gada 20.maijā Koknesē, tika pieņemta rezolūcija „Par attīstības vadības principu maiņu”. LPS kongress aicināja katru pašvaldību pieņemt domes lēmumu par atbalstu jaunajai politikai. Šobrīd domes lēmumus par atbalstu nozaru vadības papildināšanai ar teritoriālo vadību ir pieņēmušas vairāk kā 40 pašvaldības. LPS aicina arī pārējās pašvaldības paust atbalstu kongresa rezolūcijai, pieņemot domes lēmumu.

LPS padomnieks Paulis Barons iepazīstināja valdes locekļus ar vēstules saturu, kas tiks adresēta Ministru kabinetam, Saeimai, Ekonomikas ministrijai un Labklājībasministrijai par situāciju siltumapgādē – uzsverot galvenās problēmas – lielos iedzīvotāju parādus par siltumu kā arī par siltumapgādes pakalpojumu cenas pieaugumu sakarā ar akcīzes nodokļa palielināšanu dabasgāzei. P.Barons norāda arī vēstulē minētās galvenās prasības MK, Saeimai un Ekonomikas ministrijai, lai šīs problēmas varētu atrisināt.

Līdz šim brīdim ir notikuša sarunas starp LPS ar vairākām ministrijām. Valdes sēdes noslēgumā sarunu grupu vadītāji iepazīstināja ar svarīgākajiem jautājumiem, kuri tikai izskatīti sarunu laikā ar Veselības ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Satiksmes ministriju un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.