Šodien pārstāvji no Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Zinātņu akadēmijas un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības tikās ar Latvijas Valsts prezidentu Andri Bērziņu, lai diskutētu par sagatavotiem pamatprincipiem, kurus būtu jānodrošina valdības programmā.
1. Motivācijas princips
Lai strukturālo reformu rezultātā izveidotu mazu un efektīvu pārvaldi, jānodrošina ministriju, iestāžu un darbinieku ieinteresētība rezultātu sasniegšanā. Garantētu daļu no ietaupījumiem konkrētajās nozarēs novirzīt darbinieku motivācijai atbilstoši izmērītiem rezultātiem un pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai, tai skaitā samazinot dokumentu aprites apjomu..
2. Tiesiskas reformas princips
Lai darbinieku skaita samazināšana nenovestu pie likumu un noteikumu nepildīšanas, jānodrošina būtisks normatīvā regulējuma samazinājums. Izveidojama un īstenojama valsts programma likumu un sekundārās likumdošanas normu izvērtēšanai un to apjoma samazināšanai.
3. Sociālo garantiju princips
Lai ievērotu sociālo taisnīgumu un saglabātu darbaspēka resursus, jāpanāk sociālās drošības sistēmas stabilitāte un tās ilgtspējīga attīstība. Samazināms nodokļu slogs darbaspēkam, palielināms neapliekamais minimums un atvieglojumi par apgādībā esošajām personām, saglabājamas priekšlaicīgas pensionēšanās iespējas.
4. Mērķtiecīgas attīstības princips
Lai nodrošinātu mērķtiecīgu attīstību, jāpanāk politikas, budžeta un attīstības plānošanas vienotību. Vēlēšanu periods, vidēja termiņa plānošanas periods un valsts un pašvaldību budžetu periodi pielīdzināmi Eiropas Parlamenta vēlēšanu periodam. Budžeta programmām jāsakrīt ar vidēja perioda attīstības programmām.
5. Fiskālās disciplīnas un attīstības interešu saskaņošanas princips
Lai nodrošinātu paātrinātu sociāli ekonomisko rādītāju izlīdzināšanos ar ES vidējiem rādītājiem, fiskālās disciplīnas un Latvijas tirgus atvērtības pasākumus, jāsaskaņo ar saņemto atbalstu ES kohēzijas politikas ietvaros. Sākotnēji jānodrošina būtisku valsts ieguldījumu attīstības veicināšanai, tuvojoties ES vidējiem rādītājiem pretcikliskās, fiskālās politikas intensitāte palielināma. Ja tiks samazināts atbalsts kohēzijas politikas ietvaros no ES budžeta, tad jāveic atbilstoši kompensācijas pasākumi, tai skaitā vietējo ražotāju aizsardzība.
6. Salīdzinošo priekšrocību princips
Lai nodrošinātu kapitālu piesaisti Latvijas ekonomikas attīstībai, jāpanāk Latvijai salīdzinošas priekšrocības Baltijas reģionā.
Nodrošināms mazākais nodokļu slogs un mazākie administratīvie šķēršļi investīcijām. Saskaņoti ar nodokļu sloga samazināšanu jāpastiprina ēnu ekonomikas apkarošana un jārada nodokļu maksāšanas priekšrocības godīgajiem maksātājiem.
7. Zinātnes un inovāciju veicināšanas princips
Lai nodrošinātu paātrinātu zinātnes un inovāciju attīstību, jāīsteno kompleksu atbalstu augstākajai izglītībai, zinātniskajiem pētījumiem un radoša kvalificēta darbaspēka piesaistīšanai valsts noteiktās prioritārās nozarēs.
Valsts atbalsts augstākās izglītības un zinātnisko pētījumu jomā papildināms ar cilvēkresursus piesaistošiem motivējošiem pasākumiem, tai skaitā valsts atbalstu zinātnieku iesaistīšanai valsts un privātajos uzņēmumos.