Otrdien, 11.oktobrī notika Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) Veselības un sociālo jautājumu komitejas sēde. Darba kārtībā izskatīja piecus jautājumus. Labklājības ministrijas pārstāve ziņoja par Eiropas gadu 2012 - par aktīvu novecošanu un paaudžu solidaritāti. Sēdē arī skatīja Jūrmalas domes pieredzi veselīga dzīvesveida un veselīgas novecošanās veicināšanā. Diskutēja par pētījumu datu izmantošanu sabiedrības veselības politikas veidošanā un izvērtēšanā, par Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma 2010.gada aptaujas rezultātiem. Kā pēdējo apsprieda jautājumu par sociālā drošības tīkla stratēģijas un grozījumu projektu Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā.
Tā kā 2012. ir Eiropas gads par aktīvu novecošanu un paaudžu solidaritāti, tad šī komitejas sēde vairāk bija veltīta veselības jautājumiem un kā pašvaldībās veicināt veselīgu dzīvesveidu. Atbildīgā iestāde par Eiropas gadu 2012 ir Labklājības ministrija, kuras pārstāve Agnese Gaile sniedza īsu informāciju par Eiropas gadu aktīvai novecošanai un paaudžu solidaritātei (2012). Pašvaldību pārstāvji ir aicināti 24.oktobrī ierasties Labklājības ministrijā plkst.13:00 uz ideju apspriešanu par Aktīvas novecošanas gada programmas prioritātēm Latvijā.
Veselības ekonomikas centra Datu analīzes nodaļas vecākā speciāliste Iveta Pudule komitejas locekļus informēja par Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma rezultātiem. Pētījumā aptverti 3000 respondenti. Rezultāti rāda, ka vislielākā mirstība Latvijā ir no sirds un asinsvadu slimībām, kas arī ir cieši saistīts ar ikdienas paradumiem. Turpmāk veidojot dažādas informācijas kampaņas saistībā ar sabiedrības veselības paradumu maiņu ir jādomā, kā sasniegt plašāku auditoriju, īpaši lauku iedzīvotājus, kuriem nav augstākās izglītības, jo šīs kategorijas cilvēkiem ir sliktākie radītāji veselības un veselīga dzīvesveida rādītājos. Pētījuma dati apstiprināja, ka sievietes vairāk rūpējas par savu veselību nekā vīrieši.
Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Inga Šmate informēja par pētījumu datu izmantošanu sabiedrības veselības politikas veidošanā un izvērtēšanā, proti, šādi cilvēku veselības pētījumi ir nepieciešami, lai pēc iespējas efektīvāk izstrādātu veselības politiku valstī, kā arī ar panākumiem to ieviest dzīvē. 27.septembrī apstiprināja Ministru kabineta sēdē Veselības ministrijas izstrādātās Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2011.- 2017. gadam.
Lai valstī kaut cik mazinātu negatīvo statistiku sabiedrības veselības jomā, pašvaldībām savu iespēju robežās nepieciešams veicināt iedzīvotāju veselīgu dzīvesveidu. Par Jūrmalas domes pieredzi veselīga dzīvesveida un veselīgas novecošanās veicināšanā stāstīja Laima Grobiņa – Jūrmalas domes Labklājības pārvaldes vadītāja un Skaidrīte Šteinberga – p/a „Jūrmalas sociālās aprūpes centrs” vadītājas vietniece. Jūrmala pagaidām ir vienīgā pilsēta Latvijā, kam Pasaules Veselības organizācija (PVO) piešķīrusi veselīgas pilsētas statusu. Tas noticis izveidojot labu sadarbību dažādu pašvaldības sektoru starpā: kultūras sektors, sporta sektors (senioru sports), transporta sektors (braukšanas atlaides pensionāriem), sociālo un veselības pakalpojumu sniedzēju sektors. Arī nevalstiskajās organizācijas darbojas koordinēti, papildinoši kopēja mērķa sasniegšanai – veselīgāki iedzīvotāji veselīgākā pilsētā. Piemēram „Jūrmalas sociālās aprūpes centrs” īsteno vairākus projektus, kuru saturs ir iespēja iedzīvotājiem bez maksas aktīvi rūpēties par savu veselību.
Kā pēdējo izskatīja jautājumu par priekšlikumiem likumprojekta „Grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā”. Līdz 14.oktobrim Labklājības ministrijai ir jāiesniedz priekšlikumi.