Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

LPS aicina pilnveidot rīcības plānu Covid-19 izplatības ierobežošanai sociālās aprūpes centros

Lai sekmētu vienotu un skaidru rīcību, Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) ir piedalījusies “Rīcības plāna Covid-19 izplatības ierobežošanai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās” izstrādē. Tomēr, ņemot vērā, ka plānā paredzētie soļi ir vērsti uz Covid-19 inficēšanās risku mazināšanu un masveida inficēšanās novēršanu valsts, pašvaldību un privātajās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, LPS aicina Labklājības ministriju plānā iekļaut būtiskus priekšlikumus.

Ņemot vērā ārkārtējo situāciju, LPS jau sākotnēji aicināja atbildīgās ministrijas nodrošināt visaptverošu un skaidru rīcības plānu, vienotu algoritmu darbam un informācijas apmaiņai ne tikai valsts sociālās aprūpes centriem (SAC), bet arī pašvaldību un privātajiem SAC. Vienlaikus LPS kā sadarbības partneris kopš Covid-19 infekcijas izplatības sākšanās ir aktīvi atbalstījusi centienus ierobežot Covid-19 infekcijas straujo izplatību, intensīvi iesaistoties dažādās darba grupās un sniedzot savus priekšlikumus iespējamiem risinājumiem. LPS panākusi, ka turpmāk 50% apmērā tiks kompensēti izdevumi ilgstošas sociālās aprūpes institūcijām par individuālās aizsardzības un dezinfekcijas līdzekļu iegādi.

Arī turpmāk LPS atbalstīs Covid-19 pandēmijas izplatības ierobežošanu, izmantojot savā rīcībā esošos resursus un plašās komunikācijas iespējas. Lai nodrošinātu nepieciešamo informāciju, 28. janvārī LPS sadarbībā ar Labklājības ministriju, Rīgas domes Labklājības departamentu un Rīgas sociālās aprūpes centru “Mežciems” rīkos kārtējo videokonferenci sociālās aprūpes centriem par praktiskiem darba aspektiem Covid-19 pandēmijas apstākļos.

Šobrīd Labklājības ministrijas publiskotajā rīcības pānā paredzēts, ka SAC ir atbildīgi par siekalu testu veikšanu atbilstoši algoritmam. LPS uzsver, ka testu veikšana ir atkarīga arī no testu pieejamības regulāras un savlaicīgas nodrošināšanas, kas nav SAC atbildība. Turklāt nereti SAC iemītniekiem nav iespējams veikt siekalu testus, jāveic nazofaringeālie testi, testēšanu nodrošina laboratorijas. Testēšanai jābūt visaptverošai un koordinētai.

Tāpat LPS aicina plānā norādīt konkrētu termiņu, kādā piegādās testus sociālās aprūpes institūcijām, jo plānā paredzēts organizēt publisko iepirkumu Covid-19 antigēna eksprestestu iegādei, piegādei un testu lietotāju apmācībai ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās. Vienlaikus plānā noteikts, ka ilgstošas sociālās aprūpes institūcijas noslēdz līgumus ar testēšanas laboratorijām par operatīvu testu rezultātu saņemšanu. Tomēr LPS ieskatā plāns jāpapildina ar informāciju, kura institūcija sagatavo un nosūta informāciju SAC par līguma slēgšanas kārtību, ja SAC tāds ir nepieciešams.

Savukārt SAC darbinieku un brīvprātīgo apmācībām par darbu pandēmijas apstākļos ir jānodrošina gan nepieciešamais finansējums, gan uzskatāmi videomateriāli, infografikas, kā arī informācija vieglajā valodā. Tāpat tiek paredzēts piesaistīt brīvprātīgos aprūpētājus no NVO un sociālās jomas izglītības iestādēm atbalsta sniegšanā ilgstošas sociālās aprūpes institūcijas aprūpes personālam klientu aprūpē un ilgstošas sociālās aprūpes institūcijai nodrošināt darba vidē balstītu brīvprātīgo apmācību un brīvprātīgā darba koordinēšanu konkrētajā iestādē. Papildus LM norāda, ka uz aicinājumu atsaukušās vairākas organizācijas, kuru kontakti brīvprātīgo nepieciešamības gadījumā tiks nodoti ieinteresētajām ilgstošas sociālās aprūpes institūcijām, izņemot tur, kur ieviesta karantīna. Lai gan ir atbalstāma brīvprātīgo iesaiste, jāatzīmē, ka vislielākās grūtības nodrošināt personālu ir gadījumos, kad ir karantīna un saslimšanas uzliesmojums SAC, līdz ar to priekšlikums nerisina personāla trūkumu, kā arī nepieciešams paredzēt papildu finansējumu tā nodrošināšanai.

Ņemot vērā, ka valdībā ir pieņemts informatīvais ziņojums “Par nepieciešamajiem pasākumiem 2021. gadam un turpmāk ik gadu, lai samazinātu ilglaicīgu negatīvo ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību, ko rada Covid-19 pandēmija”, psiholoģiskais atbalsts sociālās aprūpes centru darbiniekiem un iemītniekiem un tā finansējums ir iekļaujams vienotā valsts atbalstā, jo sociālās aprūpes centru darbinieki un iemītnieki ir sabiedrības daļa, ko līdztekus mediķiem būtiski skārusi Covid-19 pandēmija.

LPS arī akcentē, ka, ņemot vērā dažādu vadošo institūciju viedokļu atšķirību par to, ko un kā ziņot tuviniekiem u. tml., nepieciešamas vienotas vadlīnijas. Šim nolūkam varētu būt papildu finansējums saziņas līdzekļu iegādei un īpašu istabu izveidei, lai nodrošinātu tikšanos ar tuviniekiem. Būtu jānodrošina arī vadlīnijas, kā tādas istabas veidot un ar kādiem nosacījumiem.

Rīcības plāns paredz iekļaut valsts aizdevumu programmā ilgstošas sociālās aprūpes institūciju pilnveides vai būvniecības projektus, lai nodrošinātu to atbilstību higiēnas prasībām, kā arī pilnvērtīgu pakalpojumu sniegšanas iespējas. Pozitīvi vērtējams, ka šos soļus plānots iekļaut aizdevumu programmā, taču LPS vienlaikus aicina atjaunot valsts investīciju programmu to īstenošanai.

Visbeidzot, jautājumā par SAC atkritumu operatīvu savākšanu LPS aicina noteikt, ka Covid-19 inficēto un ar to saistīto darbību atkritumi ir bīstamie atkritumi. Līdz ar to ir jāorganizē bīstamo atkritumu apsaimniekošana saskaņā ar likumu un citiem normatīvajiem aktiem, ja bīstamo atkritumu valdītāju nav iespējams identificēt, jāapkopo informācija par atkritumu apsaimniekošanu, kā arī jāorganizē valsts nozīmes bīstamo atkritumu reģenerācijas vai apglabāšanas iekārtu un atkritumu poligonu ierīkošana un apsaimniekošana. Tāpat centralizēti jāizsniedz speciāli atšķirīgas krāsas maisi un tas jāfinansē no neparedzētajiem gadījumiem paredzētā valsts finansējuma.

LPS arī turpmāk turpinās aktīvu darbu sadarbībā ar iesaistītajām institūcijām, lai valstī vienoti un pēc skaidra algoritma tiktu nodrošināta Covid-19 izplatības ierobežošana SAC. Tāpat aktuāli joprojām ir jautājumi par Covid-19 vakcinēšanas plānu un praktisku rīcību.

Liene Užule,

LPS Komunikācijas nodaļas vadītāja,

padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos