Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Pagarināta pieteikšanās konkursā uz apmaksātām ABA speciālistu apmācībām

Pārresoru koordinācijas centrs (PKC) līdz 28. martam pagarina pieteikšanās termiņu uz 40 valsts līdzfinansētām apmācību vietām speciālistu sagatavošanai darbam ar ABA (lietišķās uzvedības analīzes jeb angļu val. Applied Behavior Analysis) metodi, kas īpaši ir piemērota atbalsta pakalpojumu sniegšanai bērniem ar autiskā spektra traucējumiem.

Iepriekš noteiktais pieteikumu iesniegšanas termiņš (līdz 17. martam) pagarināts, ņemot vērā pašvaldību noslodzi Ukrainas bēgļu uzņemšanas un atbalsta sniegšanas jautājumu risināšanā.  Iesniedzot pieteikumu dalībai apmācību konkursā, ir nepieciešama tā saskaņošana ar pašvaldību turpmākajai sadarbībai ar tās iestādēm.

Pārresoru koordinācijas centrs kopā ar Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Bērnu labklājības tīklu, Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu un citiem partneriem ir uzsācis darbu pie preventīvās atbalsta sistēmas veidošanas, lai visā Latvijas teritorijā nodrošinātu nepieciešamo profilakses, agrīnās intervences un atbalsta pakalpojumu pieejamību bērniem ar attīstības grūtībām vai to veidošanās risku. Partnerības ietvaros ģimenēm un speciālistiem tiks piedāvāti dažādi metodiskie instrumenti un programmas, tostarp paredzēta speciālistu sagatavošana, lai nākotnē nodrošinātu ABA pieejamību visā Latvijā.

Lai uzlabotu agrīnās intervences pieejamību bērniem ar autiskā spektra traucējumiem vai aizdomām par to, starpinstitucionāla darba grupa, kuras sastāvā ir pārstāvji no Pārresoru koordinācijas centra, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Autisma apvienības un Latvijas Klīnisko psihologu asociācijas, ir izsludināts konkurss pedagogiem, psihologiem, logopēdiem un citiem speciālistiem, kuri ikdienā strādā ar bērniem, lai atlasītu 40 motivētus speciālistus no visas Latvijas valsts līdzfinansējuma saņemšanai, kas sedz mācību izmaksas profesionālās pilnveides izglītības programmā zināšanu un prasmju apguvei darbam ar ABA metodi.

Mācības ABA apguves profesionālās pilnveides izglītības programmā ilgst divus gadus un paredz 285 stundu teorijas mācības, 144 stundu praktiskās mācības un 35 stundu supervīzijas. Mācības vadīs pieredzējuši psihologi, psihiatri, sertificēti uzvedības analītiķi un speciālie pedagogi no Latvijas un ārvalstīm, to vidū Ieva Bite, Zane Kronberga, Ņikita Bezborodovs, Vita Ukase, Cristos Nikopoulus (Lielbritānija), Kyle Jay Mokma (ASV), Zuilma Gabriela Sigurdardottir (Islande), Maija Graudins Reisterer (ASV), Lorenso Todone (Itālija) un Elaina Heard (ASV).

Konkursam uz apmācību vietām speciālistu sagatavošanai darbam ar ABA metodi varēs pieteikties personas ar vismaz bakalaura vai 2.līmeņa profesionālo augstāko izglītību (vismaz LKI 6.līmenis) psiholoģijā, logopēdijā, izglītības zinātnē vai pedagogu izglītībā ar skolotāja vai pirmsskolas skolotāja kvalifikāciju vai veselības aprūpē ar audiologopēda kvalifikāciju, kam ir vismaz viena gada pieredze pēdējo trīs gadu laikā, ikdienā savā profesijā strādājot ar bērniem vecumā no dzimšanas līdz 12 gadu vecumam. Vienlaikus, lai sekmētu to, ka apmācītie speciālisti pēc mācību pabeigšanas turpina darbu, nodrošinot ABA pieejamību publiskā sektorā, dalībai konkursā nepieciešams pašvaldības atbalsts un piekrišana nodrošināt mācību prakses iespējas pašvaldības izglītības iestādē, kas nodrošina pirmsskolas izglītības vai pamatizglītības programmu, veselības aprūpes iestādē vai pie sociālo pakalpojumu sniedzēja.

Konkurss tiek organizēts divās kārtās, un pretendenti, kuri būs ieguvuši augstāko novērtējumu, mācības profesionālās pilnveides izglītības programmā varēs uzsākt jau šī gada maijā.

ABA tiek uzskatīta par vienu no pasaulē efektīvākajām pierādījumos balstītām agrīnās intervences metodēm darbā ar bērniem, kuriem vērojami autiskā spektra traucējumi, sociālemocionālās grūtības vai trauksme, un tās rezultātā tiek sekmēta bērna uzvedības maiņa un prasmju attīstīšana, tai skaitā trenētas komunikācijas prasmes, attīstīta spēja apgūt mācību vielu skolā un veidot patstāvīgas dzīves iemaņas. Tomēr Latvijas galvenā problēma šobrīd, kas traucē nodrošināt pieejamu ABA pakalpojumu, ir speciāli darbam ar šo metodi sagatavotu speciālistu trūkums. Atbilstoši Bērnu slimnīcas fonda apkopotajai informācijai, uz doto brīdi Latvijā ir 33 ABA un Denveras modeļa speciālisti, kas ir nepietiekošs skaits pat uz visiem Nacionālā veselības dienestā reģistrētajiem bērniem ar autiskā spektra traucējumiem.

 

 

 

Konkursa nolikums
Lietišķās uzvedības analīzes izglītības programma
Konkurss speciālistiem uz valsts līdzfinansētajām apmācību vietām viņu sagatavošanai darbam ar ABA metodi