Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Jau desmito reizi atzīmē starptautisko Meža dienu

Visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, 21. martā tiek atzīmēta starptautiskā Meža dienu, kuras mērķis ir palielināt vispārējo informētību par mežu nozīmību un iespējām, ko tas var sniegt tagadnes un nākotnes paaudžu vajadzību apmierināšanai.

Starptautiskā Meža diena ar ANO Ģenerālās asamblejas rezolūciju dibināta 2012.gadā. Katrā Starptautiskajā mežu dienā valstis tiek mudinātas veikt vietējos, nacionālos un starptautiskos pasākumus, kas saistīti ar mežiem un kokiem, piemēram, koku stādīšanas kampaņas.

Katru gadu tiek izvēlēta viena ar mežu saistīta aktuāla tēma, kurai pievērsta sabiedrības uzmanība. Šogad Starptautiskās meža dienas tēma ir “Mežs un ilgtspējīga ražošana un patēriņš”. Tā ir nozīmīga Latvijai, jo mežs ir mūsu valsts ievērojamākais atjaunojamais dabas resurss, ko apsaimniekojam, liekot lietā aizvien jaunas zināšanas, lai mežs būtu produktīvāks, ar augstāku bioloģisko daudzveidību un dotu nozīmīgu ieguldījumu nodarbinātībā un tautsaimniecībā.

Arī Latvijā šā gada pavasarī notiekošajām Meža dienām kā vadmotīvs ir izvēlēta tēma “Mežs un ilgtspējīga ražošana un patēriņš”. Latvija arī šogad turpinās koku stādīšanas teju simtgadīgās tradīcijas, tādējādi atbalstot ES Biodaudzveidības stratēģijā 2030. gadam pausto apņemšanos līdz 2030. gadam ES iestādīt vēl vismaz trīs miljardus koku. Koku stādījumi un labiekārtotas atpūtas vietas ar Latvijas Meža dienu zīmi ir atrodamas ik novadā, jo kopš 1928. gada Meža dienas Latvijā notiek katru gadu.

Šī gada Meža dienā Meža konsultāciju pakalpojumu centrs (MKPC) aicina jauniešus, meža īpašniekus un interesentus iesaistīties aizraujošā fotokonkursā “Darinājumi no koka – vērtība manās mājās”, kā arī piedalīties seminārā par kurināmās koksnes veidiem, tā aplūkojot arī 2022.gada tēmu – “Mežs un ilgtspējīga ražošana, patēriņš”.

Fotokonkursā, kurā jaunieši aicināti parādīt kā priekšmets, kas izgatavots no koka, veidojis īpašas atmiņas autora dzīvē, darbus var iesūtīt līdz 31. martam. Tēmai savās fotogrāfijās var pieiet radoši un paust savu viedokli par koka nozīmi cilvēka dzīvē pēc koka nociršanas (pārstrāde, izmantošana amatniecībā utt.). Fotokonkursam iesniegtos darbus vērtēs žūrija, labākos prezentējot arī plašākai publikai MKPC mājaslapā, sociālajos tīklos un informatīvajā izdevumā “Čiekurs”.

LPS arī šogad turpinās izglītojošās lekcijas pašvaldību speciālistiem par gudru un ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Vairāk par LPS organizētajiem semināriem “Saimniekosim savā mežā videi draudzīgi” 2021.gadā var uzzināt ŠEIT

Savukārt informācija par Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" īstenotajām aktivitātēm atrodama ŠEIT.

Starptautiskās Meža dienas pirmsākumi meklējami jau 1971. gadā, kad ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija ieviesa Pasaules Meža dienu, savukārt 2007. gadā Mežsaimniecības izpētes centrs dibināja Meža dienu.