Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Skaidro par elektroenerģijas iegādi izmantojot dinamiskās iepirkumu sistēmas priekšrocības

Foto: Pixabay

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) sadarbībā ar VAS Valsts nekustamie īpašumi  (VNĪ) šī gada 15.maijā  tiešsaistē rīkoja vebināru “Elektroenerģijas iegāde izmantojot dinamiskās iepirkumu sistēmas priekšrocības”.

Atbilstoši Ministru kabineta 2020. gada 28. janvāra sēdes protokollēmuma (prot. Nr.4 28.§) “Informatīvais ziņojums “Par centralizētā elektroenerģijas iepirkuma organizēšanu”” 2.punktam valsts akciju sabiedrībai “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) kā centralizētai iepirkuma institūcijai sadarbībā ar Valsts reģionālās attīstības aģentūru tika uzdots līdz 2020. gada 31. decembrim nodrošināt DIS darbības uzsākšanu elektronisko iepirkumu sistēmā elektroenerģijas iegādes īstenošanai.

Izpildot doto uzdevumu VNĪ ir izveidojusi DIS, nodrošinot iespēju Valsts kancelejai, ministrijām, kā arī to padotībā esošajām valsts pārvaldes iestādēm, kā arī valsts kapitālsabiedrībām laika posmā no 2021. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 31. decembrim iegādāties elektroenerģiju izmantojot DIS sniegtās priekšrocības.

Sākotnēji iekļaušanai DIS kvalificējās 5 elektroenerģijas tirgotāji, vēlāk pievienojās vēl 2, bet viens elektroenerģijas dalībnieks tika izslēgts tā likvidācijas dēļ.

Elektroenerģijas iegāde DIS ietvaros ir ļoti atvieglots elektroenerģijas iegādes process. Salīdzinot ar citām Publisko iepirkumu likumā (turpmāk – PIL) noteiktajām procedūrām, procesā tiek samazināts administratīvais slogs un izmaksas. Iepirkumiem DIS ietvaros atkārtoti nav jāizstrādā jauna iepirkuma dokumentācija, nav jāizvērtē pretendentu kvalifikācija, nav jāievēro PIL 68. panta pirmajā daļā noteiktais lēmuma pārsūdzības termiņš. Kopumā elektroenerģijas piegādes iepirkums DIS ietvaros aizņem aptuveni vienu mēnesi, kas, salīdzinot ar atklāta konkursa ietvaros veiktu iepirkumu, ir ievērojami ātrāks iegādes process.

2022. gadā veiktās iestāžu un DIS dalībniekus/elektroenerģijas tirgotāju aptaujas rezultāti liecina, ka ņemot vērā, ka  iepirkuma procedūra DIS ietvaros noris ātrāk, būtiski samazinot administratīvos resursus, tāpēc vairums aptaujāto iestāžu un pakalpojumu sniedzēju arī turpmāk vēlētos izmantot DIS iepirkumu veikšanai.

Ministru kabinets 2022.gada aprīlī ir lēmis par nepieciešamību turpināt nodrošināt centralizētu elektroenerģijas iepirkuma organizēšanu Valsts kancelejas, ministriju un to padotībā esošo valsts pārvaldes iestāžu vajadzībām ar 2024. gadu. Šobrīd Ministru kabinetā tiek virzīts priekšlikums par atbildīgo minētā uzdevuma izpildē noteikt VNĪ.

Izveidojot jauno DIS,  būtu izvērtējama nepieciešamība paplašināt tās sniegtās iespējas, lai ne tikai valsts pārvaldes iestādes varētu izmantot pakalpojumu, bet pakalpojums DIS ietvaros iegādāties elektroenerģiju būtu pieejams arī atvasinātām publiskām personām, piemēram, pašvaldību iestādēm, nodrošinot tām iespēju iegādāties elektroenerģiju ērtāk un ātrāk, tādējādi veicinot pašvaldību resursu efektīvāku izmantošanu.