Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

LPS un Izglītības un zinātnes ministrija vienojas par turpmākiem soļiem izglītības jomā

Šī gada 8. augustā norisinājās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) ikgadējās sarunas, kuru mērķis bija izvērtēt un plānot tālākus soļus izglītības sistēmas attīstībai Latvijā. Sanāksmē piedalījās izglītības nozares pārstāvji un pašvaldību vadītāji, lai apspriestu jautājumus par izglītības kvalitātes uzlabošanu un pieejamību visiem iedzīvotājiem Latvijā.

Sarunas vadīja LPS priekšsēdis Gints Kaminskis un izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.

Pirmā dienaskārtības tēma bija “Programma skolā”, kurā tika uzsvērta motivētu pedagogu un ilgtspējīgas skolu ekosistēmas nozīme kvalitatīvas izglītības nodrošināšanā. Tika prezentētas jaunās izglītības programmas un finansēšanas modeļi, kas paredz atbilstošu pedagogu atalgojumu un optimālu slodzes sadalījumu. IZM vēlreiz uzsvēra, ka pedagogu mēnešalgai jābūt 2500 eiro. 

Jaunā modeļa ietvaros LPS aicina turpināt sarunu par kvantitatīvo kritēriju pārskatīšanu novados vidusskolas posmā, proti, runāt par kritēriju 90 skolēni vidusskolas posmā šobrīd noteikto 120 skolēnu vietā, ņemot vērā demogrāfiiju. Vienlaikus IZM un LPS vienojās, ka izvērtēs katru gadījumu individuāli, vienojoties, ka līdz šī gada 15. septembrim ir jāprecizē situācija par skolu pieejamību. 

Tikšanās laikā tika analizēta informatīvā ziņojuma “Kompleksi risinājumi augstvērtīgai izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā” ieviešana, īpaši pievēršot uzmanību profesionālās izglītības pieejamībai un investīciju projektiem. Tika uzsvērta nepieciešamība uzlabot mācību vidi pamatskolās un nodrošināt modernu portatīvo datortehniku izglītojamiem no sociāli neaizsargātām grupām. Sanāksmes dalībnieki atzinīgi vērtēja IZM centienus uzlabot speciālās izglītības iestāžu mācību vidi un infrastruktūru. Pašreiz, izmantojot Eiropas Savienības fondu līdzekļus, Latvijas izglītības sistēmā investēti vairāk nekā 141,24 miljoni eiro. 

Kopīgi tika arī pārrunāta pedagogu sagatavošana un piesaiste, akcentējot pedagogu trūkuma risinājumus. Tika apspriesti nozaru atalgojuma palielināšanas plāni, valsts finansēšanas kārtības maiņa un tiešie stimuli pedagogiem. Klātesošie vēlreiz tika iepazīstināti arī ar projektu “Mācītspēks”, kas piedāvā viena gada darba vidē balstītas studijas ar mērķi piesaistīt jaunus un motivētus pedagogus.

Noslēgumā tika apspriesta pedagogu un mācību satura metodiskā atbalsta sistēma, kuras ietvaros plānots izveidot profesionālā atbalsta sistēmu un metodisko līdzekļu komplektu pedagogiem. Dalībnieki uzsvēra nepieciešamību izveidot efektīvu kvalitātes monitoringa sistēmu, kas palīdzētu nodrošināt augstas kvalitātes izglītību visās Latvijas skolās.

Sarunu noslēgumā pašvaldības aktualizēja jautājumu par skolēnu ēdināšanu, interešu izglītību un pirmsskolas pedagogu atalgojumu, kas varētu tikt skatīti kā risināmi jautājumi jau tuvākajā nākotnē.

LPS pauda gandarījumu, ka jau nākamo otrdien, 13. augustā, Ministru kabineta sēdē tiks skatīts likumprojekts “Grozījumi Izglītības likumā”. Izglītības likuma grozījumu rezultātā tiks noteikta kārtība, kā valsts dibināto izglītības iestāžu pedagogiem var kompensēt transporta izdevumus un dzīvojamās telpas īres izdevumus, veicinot pedagogu piesaisti Latvijas skolās.

IZM un LPS pārstāvji savstarpēji pauda apņēmību turpināt ciešu sadarbību izglītības sistēmas attīstībai, lai nodrošinātu kvalitatīvu un pieejamu izglītību visiem bērniem Latvijā.