Pateicoties Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) iniciatīvai un sadarbībai ar iesaistītajām pusēm enerģētiskās neatkarības stiprināšanai, turpmāk elektroenerģijas ražotājiem būs jāveic maksājums pašvaldībām un mājsaimniecībām 2500 eiro gadā par katru vēja elektrostacijas nominālās jaudas megavatu, sekmējot valsts enerģētisko neatkarību. To paredz šī gada 27.augustā valdībā pieņemtie noteikumi par vēja elektrostaciju maksājumu kārtību vietējās kopienas attīstībai.
Valsts enerģētiskā neatkarība ir viens no Latvijas ekonomikas un drošības ilgtspējas jautājumiem, tā ļauj valstij brīvi noteikt savu enerģētikas politiku, savu resursu izmantošanu. Tas ir pamats, kādēļ LPS 2021. gadā rosināja un veidoja kopīgu sarunu, konstruktīvu diskusiju starp nozarē iesaistītajām pusēm, lai salāgotu vēja enerģijas ražotāju un vietējo kopienu vajadzības, intereses., kā arī veicinātu vietējās kopienas iesaisti un labklājību.
Rezultātā tika izstrādāti Ministru kabineta (MK) noteikumi, lai noteiktu kārtību, kādā elektroenerģijas ražotājs, kura vēja elektrostacija atrodas Latvijas Republikas teritorijā, iekšējos jūras ūdeņos, teritoriālajā jūrā vai ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā un kuras uzstādītā jauda ir vienāda ar vienu megavatu vai lielāka par to, veic vēja elektrostacijas maksājumus vietējās kopienas attīstībai utml.
Maksājuma kopienai apmērs ir 2500 eiro gadā bez pievienotās vērtības nodokļa par katru (arī nepilnu) vēja elektrostacijas nominālās jaudas megavatu. Administrējošā pašvaldība 50 % no saņemtā maksājuma kopienai sadala proporcionāli mājsaimniecību skaitam un katru gadu pārskaita maksājumu attiecīgajām mājsaimniecībām.
Savukārt pārējos 50 % ieskaita pašvaldības budžeta ieņēmumos un izlieto noteikumos minētajiem mērķiem. Maksājums kopienai, ko viena mājsaimniecība saņem gadā, ir ne mazāks par vienu minimālo mēneša darba algu, bet ne lielāks par trim minimālajām mēneša darba algām atbilstoši attiecīgajā gadā noteiktajam minimālās mēneša darba algas līmenim valstī.
Minētais maksājums kopienai jāveic gan sauszemē, gan jūrā izvietotām vēja elektrostacijām. To saņem pašvaldība un mājsaimniecības, kura atrodas 2 km rādiusā no sauszemē esošas vēja elektrostacijas robežas un punkta krastā, kuru nosaka taisnā leņķī pret krastu no iekšējos jūras ūdeņos, teritoriālajā jūrā vai ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā līdz 25 km attālumā no krasta esošas vēja elektrostacijas robežas.
Tā apmēru (2500 eiro) iecerēts pārskatīt ne retāk kā reizi piecos gados. Līdz pārskatīšanas brīdim tiks izstrādāts indeksācijas modelis vietējās kopienas maksājumam. Ja būtiski mainās ekonomiskā situācija valstī, piemēram, inflācijas straujš pieaugums, utml., maksājums kopienai var tikt pārskatīts ātrāk, un jauno maksājuma apmēru pēc pārskatīšanas piemēros elektroenerģijas ražotājiem no nākamā gada 1. janvāra.
Noteikumi ir attiecināmi uz visām vēja elektrostacijām, kuras ir pieslēgtas elektroenerģijas pārvades vai sadales sistēmai pēc šo noteikumu spēkā stāšanās.
MK noteikumi Vēja elektrostaciju maksājumu kārtība vietējās kopienas attīstībai ir pieejami ŠEIT.