17. septembrī Taškentā notiek Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) īstenotā projekta “Ilgtspējīgas politikas plānošana klimata pārmaiņu mazināšanas un pielāgošanās jomā Uzbekistānā” noslēguma konference, kuru atklāj Latvijas Republikas vēstnieks Uzbekistānā Reinis Trokša, Uzbekistānas nacionālās kustības YUKSALISH priekšsēdētājs un Uzbekistānas Parlamenta deputāts Boburs Bekmurodovs un Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis.
“Pārdomātu pielāgošanās klimata pārmaiņām pasākumu īstenošana ir ikvienas valsts un pašvaldības dienas kārtībā. Pašvaldībām ir izšķiroša loma ne tikai savu iedzīvotāju aizsardzībā, bet arī vispārējas ilgtermiņa klimata noturības un vides ilgtspējas nodrošināšanā. Vietējās kopienas iesaiste ir atzīta par vienu no galvenajiem sekmīgas pielāgošanās veicinātājiem. Pielāgošanās politikas un pasākumu mērķis ir palielināt noturību pret klimata pārmaiņām. Pielāgošanās var palīdzēt mazināt vietējo neaizsargātību, tā ir jāizmanto visās nozarēs un visos pārvaldības līmeņos, lai mūsu sabiedrība būtu gatava stāties pretī pašreizējai un turpmākajai ar klimatu saistītajai ietekmei. Izšķiroša nozīme varētu būt iedzīvotāju grupu un privātā sektora iesaistīšanai, lai veicinātu plašākus ieguldījumus adaptācijas projektu pielāgošanā un uzturēšanā. Nozīmīgs solis būtu arī pielāgošanās vajadzību integrēšana, jo īpaši visvairāk skartajās nozarēs – ūdens kvalitātes un pieejamības jomā, kā arī veselības aizsardzībā. Īpaši svarīgi ir turpināt atbalstīt mazās pašvaldības, kurām var būt mazāk finanšu un tehnisko resursu, lai varētu īstenot pielāgošanās pasākumus,” uzsvēra LPS priekšsēdis Gints Kaminskis.
Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) sadarbībā ar Uzbekistānas nacionālo kustību “YUKSALISH” kopš 2023. gada 3. jūlija īsteno projektu “Ilgtspējīgas politikas plānošana klimata pārmaiņu mazināšanas un pielāgošanās jomā Uzbekistānā”, kura mērķis ir Uzbekistānas ilgtspējīgas politikas plānošanas klimata pārmaiņu jomā uzlabošana, stiprinot vietējo pašpārvalžu kapacitāti, paaugstinot sabiedrības izpratni par klimata pārmaiņu sociāli ekonomisko ietekmi un veicinot sabiedrības iesaisti lēmumu pieņemšanā. Konferencē projekta eksperti prezentēja izstrādātās “Vadlīnijas integrētas klimata pārmaiņu un katastrofu riska samazināšanas pārvaldībai Uzbekistānas vietējām kopienām un lēmumu pieņēmējiem”, kas iespiestas uzbeku un krievu valodā, kā arī pieejamas tīmeklī ikvienam interesentam. Vadlīnijas ir paredzētas galvenokārt vietējām kopienām un lēmumu pieņēmējiem, taču tās var izmantot arī reģionālā un valsts līmenī. Tajās aprakstītas katastrofu riska samazināšanas metodes, kuras var tikt izmantotas klimata pārmaiņu riska novērtēšanas procesā. Prognozētā ietekme uz klimatu nav vienāda visos Uzbekistānas reģionos, līdz ar to nav vienas pieejas klimata pārmaiņu mazināšanā un pielāgošanā, kas būtu piemērota ikvienam reģionam un kopienai. Projekta īstenošana piedāvā lēmumu pieņēmējiem rīkus, lai novērtētu vietējos klimata riskus un sagatavotu pielāgošanās darbības, kas piemērotas tieši vietējiem apstākļiem. Projekta mērķa teritorijas – Buhāras un Surhandarjas reģioni – kalpos par piemēru citiem reģioniem un kopienām, sagatavojot klimata pārmaiņu pielāgošanās plānus, kuri nosaka prioritātes, pielāgošanās mērķus un darbības, kā arī sniedz ieteikumus. Projekta “Ilgtspējīgas politikas plānošana klimata pārmaiņu mazināšanas un pielāgošanās jomā Uzbekistānā” īstenošana veicinājusi vietējo kopienu sagatavošanos klimata pārmaiņu radītajiem riskiem un pielāgošanās pasākumu plānošanu vietējā un valsts līmenī. Pamatojoties uz projekta ekspertu izstrādātajiem metodiskajiem materiāliem un ieteikumiem, tika organizētas apmācības Uzbekistānas ekoloģiski nelabvēlīgo reģionu iedzīvotājiem.
“Klimata pārmaiņas skar ne tikai vienu pašvaldību, vienu valsti vai pat vienu kontinentu. Tas ir izaicinājums visai pasaulei, tāpēc esam lepni, ka Latvijas pašvaldību pieredze noder Uzbekistānas pielāgošanās klimata pārmaiņām politikas veidošanā. Katrs darbs, ko mēs darām, neatkarīgi no tā, cik liels vai mazs, veicina vispārējo pasaules politiku un reālu rīcību. Galvenais fokuss ir un būs cilvēki, tāpēc pielāgošanās klimata pārmaiņām ir svarīgs solis ceļā uz veselīgu, pārtikušu un laimīgu cilvēci. Mēs ļoti ceram, ka projekta rezultāti būs sākums plašākai rīcībai pielāgošanās klimata pārmaiņām jomā ne tikai Uzbekistānā, bet arī visā Centrālāzijas reģionā,” uzsvēra projekta eksperte Sandra Bērziņa.
Lai pārrunātu turpmākās sadarbības iespējas, LPS priekšsēdis Gints Kaminskis, ģenerālsekretāre Mudīte Juhna, Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis, SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis, padomniece vides jautājumos Sandra Bērziņa un padomniece ārējo sakaru jautājumos Elita Kresse LR vēstniecībā Uzbekistānā tikās ar vēstnieku Reini Trokšu. Sarunā vēstnieks uzsvēra, ka Uzbekistāna Latvijai ir nozīmīgākais sadarbības partneris Centrālāzijas reģionā. Latvija ir ieinteresēta tālākajā attiecību attīstīšanā un stiprināšanā ekonomikas, savstarpējās tirdzniecības, izglītības, transporta un citās nozarēs. Kā īpaši nozīmīga sadarbības joma tika minēta aktīvā Latvijas iesaiste ES projektu Centrālāzijā īstenošanā tādās jomās kā valsts pārvaldes reforma, robežu pārvaldība, lauksaimniecības eksportspējas veicināšana, e-pārvalde, vide un zaļās tehnoloģijas.
Vizītē Latvijas un Uzbekistānas eksperti apmeklēs arī Surhandarjas reģionu, kur plānotas tikšanās ar kustības YUKSALISH teritoriālās nodaļas vadību un vietējo kopienu pārstāvjiem.
Projekts saņēmis Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas finansējumu 2023. un 2024. gadā no attīstības sadarbības budžeta.
Elita Kresse,
LPS padomniece ārējo sakaru jautājumos