Pašvaldību jaunā autonomā funkcija veicināt klimata pārmaiņu ierobežošanu un pielāgošanos tām līdz šim nav nodrošināta ar finansēm. Kā brīvprātīgā iniciatīva tā pastāv jau sen. Vismaz vairākas desmitgades tiek risināts jautājums, kā lētākajā iespējamā veidā var uzlabot ēku enerģijas efektivitāti.
Latvijas Pašvaldību savienībai šī gada 16.decembrī tika prezentēta Latvijas zinātnieku izveidotā smilšu kaste, kurā pārbaudīt atsevišķu ēku vai veselu kvartālu renovācijas ieceres.
Latvijas Universitātes starpnozaru pētnieku komanda no Eksakto zinātņu un tehnoloģiju un Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātēm, izpildot Latvijas Zinātnes padomes projektu lzp-2021/1-0108 Pilsētas apsildes sistēmas ilgtspējīga pārvaldība saskaņā ar ES paketi Fit for 55: metodoloģijas un rīka izpēte un izstrāde ir izstrādājusi tiešsaistes rīku. Tas paredzēts projektu efektivitātes ātrai vienkāršotai priekšizpētei un projektu variantu analīzei pirmsprojektēšanas stadijā atsevišķo ēku un projektu, kā arī kopējā programmas optimuma atrašanai.
Rīka lietošana neprasa specifiskas zināšanas siltumfizikā, ekonomikā, un/vai būvniecībā, tiek izmantots minimums datu, kuri visi ir pieejami ēku energosertifikātos un citos esošajos dokumentos. Rīks aprēķina siltuma, primārā energoresursa un dominējošo CO2 emisiju samazinājumu veikto rekonstrukcijas darbu rezultātā, nepieciešamās investīcijas un projekta efektivitāti, kā arī sekojošās apsildes izmaksu izmaiņas.
Rīks ir paredzēts lietošanai:
- valsts iestādēm, lai pārvaldītu ēku energoefektivitātes programmas un uzraudzītu Fit for 55 normatīvo prasību izpildi valstī;
- pašvaldībām, lai racionalizētu apkures sistēmu ilgtspējīgu plānošanu un pārvaldību savā teritorijā, atvieglojot noteikt prioritātes un līdzsvarot rīcību;
- iedzīvotājiem un uzņēmumiem, lai pieņemtu objektīvus lēmumus savu īpašumu modernizēšanai un ilgtspējīgai apsaimniekošanai.