Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Pašvaldības un to kapitālsabiedrības izvērtē obligāciju emisijas iespējas un grozījumus normatīvajos aktos

Šodien 15. aprīlī LPS notika diskusija par obligāciju emisijas iespējām pašvaldībām un to kapitālsabiedrībām. Sarunas mērķis bija izvērtēt obligāciju kā alternatīva finansējuma instrumenta potenciālu un identificēt normatīvās barjeras, kas kavē šī instrumenta ieviešanu publiskajā sektorā.

Obligāciju emisija sniedz pašvaldībām un to kapitālsabiedrībām iespēju piesaistīt finanšu resursus ārpus ierastajiem Valsts kases vai komercbanku aizņēmumiem, un PPP tādējādi veicinot finanšu elastību un neatkarību. Vienlaikus tika uzsvērts, ka obligāciju emisija prasa atbildīgu sagatavošanos, ņemot vērā potenciālos riskus, kas saistīti ar saistību uzņemšanos, tirgus apstākļu svārstībām, investoru uzticības veidošanu un tiesiskās atbilstības nodrošināšanu.

Rīgas valstspilsētas pašvaldība ir pirmā Latvijā, kas izstrādājusi normatīvo ietvaru obligāciju emisijai un uzsākusi praktisko sagatavošanās procesu. Šobrīd notiek Ministru kabineta noteikumu projekta “Rīgas valstspilsētas pašvaldības obligāciju izlaišanas noteikumi” saskaņošana. Sarunā Rīgas domes Finanšu departamenta direktors Uldis Rakstiņš un Budžeta pārvaldības nodaļas vadītājs Roberts Remess diskusijā uzsvēra nepieciešamību noteikt skaidru refinansēšanas mehānismu un izstrādāt metodoloģiju saistību uzskaitei, lai nodrošinātu fiskāli neitrālu pieeju obligāciju emisijai.

Sarunā piedalījās arī SIA “Rīgas ūdens” valdes locekle Agnese Ozolkāja, kura iepazīstināja ar uzņēmuma pieredzi obligāciju emisijas sagatavošanā. Uzņēmums šobrīd plāno vērienīgu investīciju projektu, kur finansējumu paredzēts piesaistīt, emitējot zaļās obligācijas. Kā norādīja A. Ozolkāja, šāda emisija prasa rūpīgu, stratēģiski pamatotu un atbildīgu sagatavošanos, tostarp kredītreitinga izvērtējumu, ESG (vides, sociālo un pārvaldības) prasību ievērošanu un kvalitatīvu komunikāciju ar potenciālajiem investoriem. 

Diskusijā piedalījās Latvijas Bankas prezidenta vietniece Santa Purgaile un Kapitāla tirgus uzraudzības pārvaldes vadītājs Kristaps Soms, kuri akcentēja kapitāla tirgus attīstības nozīmi publiskajā sektorā. Latvijas Bankas pārstāvji uzsvēra, ka investoru interese par zaļajām obligācijām ir samērā augsta, īpaši no pensiju fondu un apdrošināšanas sabiedrību puses, ja tiek nodrošināts atbilstīgs ESG statuss un fiksētas procentu likmes. Tāpat tika uzsvērts, ka obligāciju procentu likmes veidojas brīvajā tirgū kā piedāvājuma un pieprasījuma rezultāts, un tās var būt izdevīgākas nekā sākotnēji tiek pieņemts.  LB aicināja pašvaldības un kapitālsabiedrības uz sadarbību un iesaistīties Latvijas Bankas  pilotprojektā “smilšu kastes”, lai praksē pārbaudītu obligāciju emisijas mehānismus un priekšnosacījumus.

Andra Feldmane, 

LPS padomniece uzņēmējdarbības jomā