Šī gada 8.maijā notika Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) un Veselības ministrijas (VM) ikgadējās sarunas, kuru laikā diskutēja par pašvaldībām būtiskiem jautājumiem, tai skaitā sadarbību integrētu pakalpojumu nodrošināšanai, primāro veselības aprūpi, ārstniecības pakalpojumu pieejamību un finansēšanas principiem, neatliekamās medicīniskās palīdzības pieejamību u.c.
Sarunas vadīja LPS priekšsēdis Gints Kaminskis un veselības ministrs Hosams Abu Meri.
VM uzsvēra pašvaldību nozīmīgo lomu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā un aicināja uz ciešu sadarbību. Savukārt LPS akcentēja vienotu izpratni par to, ka daudzu izaicinājumu pamatā ir nepieciešamie finanšu līdzekļi, kā rezultātā nereti pašvaldībām jāuzņemas risināt tās valsts pārziņā esošās problēmas, jo finansējums nav pietiekams. Pašvaldības jau pēdējos četrus gadus taupījušas un samazinājušas izdevumus, vienlaikus domājot par iedzīvotājiem visā teritorijā un nodrošinot viņu vajadzības. Veselības aprūpes pieejamība ir jāskata kompleksi, tai skaitā risinot sabiedriskā transporta un mobilitātes jautājumus, tāpēc LPS rosināja diskusijās par veselības pakalpojumu pieejamību iesaistīt arī Satiksmes ministriju.
Sarunās Nacionālais veselības dienests (NVD) iepazīstināja ar aktualitātēm primārās veselības aprūpes jomā un aicināja pašvaldības līdz maija vidum sniegt viedokli par ģimenes ārsta prakšu, papildu pieņemšanas vietu vai feldšerpunktu skaitu un nepieciešamību atvērt jaunas vietas, kā arī pašvaldības atbalstu piemērotu telpu nodrošināšanai. LPS sarunās akcentēja joprojām pastāvošos izaicinājumus ģimenes ārstu piesaistē reģionos un pakalpojuma pieejamības sekmēšanu. Pašvaldības uzsver, ka viens no būtiskākajiem izaicinājumiem ir telpu jautājums, tai skaitā ēkas pielāgošana vides pieejamības prasībām, kas pašvaldībām prasa nozīmīgus finanšu ieguldījumus, līdz ar to nepieciešams kopīgs risinājums šķēršļu mazināšanai. Puses vienojās pēc pašvaldību viedokļu apkopošanas turpināt diskusiju un rast abpusēji efektīvākos risinājumus, lai nodrošinātu primārās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību visā Latvijā.
Pasākumā VM prezentēja pilotprojektu integrētai pieejai, kas paredz pakalpojumu pieejamības uzlabošanu nepilngadīgajiem ar atkarības problēmām. Puses bija vienisprātis, ka šis pakalpojums ir nekavējoties vajadzīgs, lai pilnvērtīgāk risinātu bērnu un jauniešu atkarības problēmas. Visas pašvaldības gaida nepieciešamo risinājumu un atbalstu šajā jautājumā.
Savukārt, apspriežot veselības aprūpes pakalpojumus ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās tika uzsvērts, ka no šī gada tiek apmaksāts māsas, ārsta palīga un fizioterapeita sniegtā aprūpe. Lai arī pakalpojums tiks apmaksāts, pašvaldības uzsvēra joprojām sarežģīto situāciju ar speciālistu trūkumu.
Pārrunājot sekundāro ambulatoro pakalpojumu pieejamību, NVD atzina, ka pieprasījums pēc tiem ir lielāks par plānoto, vienlaikus tiek plānoti sistēmiski uzlabojumi gan pieejamā finansējuma efektīvai izmantošanai, gan veidojot vienoto pierakstu sistēmu. Tāpat tiek strādāts, lai uzlabotu uz pacientu orientētu pakalpojumu plānošanu visā valsts teritorijā.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) prezentēja pārklājumu, kritēriju izpildi un plānotās izmaiņas, lai uzlabotu reaģētspēju uz izsaukumiem.
VM prezentēja redzējumu par stratēģiski svarīgo reģionālo slimnīcu kapitāla daļu īpašniekiem, uzsverot, ka valstij vajadzētu būt īpašniekam pilnībā vai kontrolpaketes apjomā. Sanāksmes dalībnieki tika iepazīstināti ar aktualizētu informāciju par Daugavpils reģionālās slimnīcas pilotprojektu un plānoto valsts rīcību. LPS uzsvēra, ka šajā jautājumā nepieciešamas papildu diskusijas ar katru īpašnieku un vērtējums par turpmāko veselības aprūpes pārvaldības vīziju.
Visbeidzot tika pārrunāti risinājumi grūtniecības un pēcdzemdību aprūpes uzlabošanai. Veselības ministrija šogad rudenī plāno pilotprojektu grūtniecības un pēcdzemdību pieredzes uzlabošanai, lai sniegtu jaunajām māmiņām lielāku emocionālo, informatīvo un praktisko atbalstu. Pilotprojekta ietvaros paredzēta viena vecmātes vizīte mājās pirms dzemdībām un līdz divām vizītēm pēcdzemdību periodā, kurās vecmāte izvērtēs mātes un bērna veselību, psihoemocionālo stāvokli, ģimenes vajadzības, sniegs padomus un, ja nepieciešams, piesaistīs citus speciālistus psihoemocionālo un sociālo risku risināšanai. Īpaša uzmanība tiks pievērsta individuālām ģimeņu vajadzībām, tostarp ģimenēm ar bērniem ar īpašām vajadzībām.