Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

LPS un Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienība pārrunā aktuālos jautājumus un izaicinājumus

Šī gada 9.jūlijā Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdis Gints Kaminskis tikās ar Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienības valdi, lai pārrunātu aktuālos jautājumus, būtiskākos izaicinājumus un iespējamos risinājumus sociālajā jomā. Sarunā piedalījās arī LPS padomniece sociālajos un veselības jautājumos Ilze Rudzīte.

Viens no diskusijas jautājumiem bija minimālais sociālo pakalpojumu grozs, kas jānodrošina visām pašvaldībām neatkarīgi no to lieluma un iedzīvotāju skaita. Kopumā pašvaldībām jānodrošina desmit obligātie sociālie pakalpojumi, izmaiņas ieviešot pakāpeniski. Apvienības valde pauda bažas saistībā ar iespējamo izmaksu pieaugumu, speciālistu pieejamības izaicinājumiem un budžeta iespējām saistībā ar obligātu sociālā mentora atbalsta pakalpojuma nodrošināšanu bērniem un jauniešiem ar uzvedības vai atkarības problēmām vai augstu to attīstības risku. Pakalpojums sociālās rehabilitācijas programmas ietvaros būs jānodrošina jau no nākamā gada.   

G.Kaminskis uzsvēra, ka šī gada budžeta sarunas ar Finanšu ministriju un Ministru kabinetu plānotas sarežģītas, ņemot vērā valdības lēmumu par līdzekļu ekonomiju, birokrātijas mazināšanu un finanšu prioritātēm aizsardzības un demogrāfijas jomā. Svarīgs uzdevums būs nosargāt finansējumu pašvaldību budžetiem vismaz šī gada līmenī un nepieļaut jebkādus samazinājumus dažādās jomās, tai skaitā autoceļu infrastruktūrai, izglītībai, sociālajai jomai u.c. Nav pieļaujama situācija, kurā ministrijas bez diskusijas ar pašvaldībām sniedz priekšlikumus par resursu samazinājumu pašvaldību sadaļā, tai skaitā dažādās programmās, projektos u.c., kā arī vēlas savus uzdevumus un funkcijas pārlikt pašvaldībām.

Tikšanās laikā apvienības valde akcentēja sarežģīto situāciju ārpusģimenes aprūpē, aizvien pieaugošos izaicinājumus pakalpojumu pieejamībā un valsts atbalsta trūkumu. Nereti pašvaldību sociālie dienesti un sociālie darbinieki kļūst par radušos apstākļu ķīlniekiem. Ja valsts prioritāte ir demogrāfija un bērns ir visa centrā, tad nekavējoties ir jārod risinājumi, lai varētu sniegt visu nepieciešamo atbalstu ārpusģimenes aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā.

Tāpat norisinājās diskusija par ilgstošās sociālās aprūpes izmaksu pieaugumu un pakalpojuma nodrošināšanas ilgtspēju.

Sarunas noslēgumā puses pārrunāja sociālo darbinieku atalgojuma problemātiku, ņemot vērā atšķirīgu situāciju dažādās pašvaldībās. Apvienības valde akcentēja nepieciešamību atalgojuma sistēmā ņemt vērā arī augstos profesijas riskus.