Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Veclaicenes aizsargājamo ainavu apvidū atklātas dabas mājas

7. jūnijā ar krāšņu svētku atklāšanas programmu durvis vēra Veclaicenes aizsargājamo ainavu apvidū izveidotās dabas mājas un pašapkalpošanās tūrisma informācijas punkti.

Projekta mērķis bija uzlabot esošo un izveidot jaunu, kvalitatīvu tūrisma un dabas izzināšanas infrastruktūras tīklu aizsargājamo ainavu apvidū “Veclaicene”, tādējādi mazinot antropogēno slodzi un iespējamo ietekmi uz īpaši aizsargājamiem biotopiem un sugām. Lai īstenotu mērķi, tika veiktas vairākas darbības, starp tām arī pašapkalpošanās tūrisma informācijas punktu un dabas māju izveide.

Kopā izveidoti trīs tūrisma informācijas punkti un piecas dabas mājas. Tās kalpos kā atpūtas un dabas izzināšanas pieturas punkti tiem, kas dodas pārgājienos un brauc ar velosipēdiem, arī kā naktsmītnes ilgākam laikam, meklējot mierpilnu atpūtu no ikdienas steigas. Dabas mājas uzbūvētas pie gleznaināko ezeru krastiem un ir mežu ieskautas.

Katra no piecām dabas mājām aizsargājamo ainavu apvidus “Veclaicene” teritorijā Alūksnes un Apes novados stāsta par citu tematiku. Mājā Vaidavas ezera krastā varēs iegūt informāciju par ūdeņiem un zivīm, pie Raipala ezera meža laucītē esošā dabas māja veltīta lāčiem, Ilgāja ezera krastā varēs iepazīt Kornetu–Peļļu subglaciālo gravu, savukārt mājā pie Palpiera ezera izklāstīta meža zvēru dzīve, un dabas māja pie Eniķu ezera veltīta putnu tematikai. Visās dabas mājās ir sagatavoti un izvietoti izzinoši fakti, stāstījumi un attēli par konkrētajām tēmām. Mājām piegulošajā apkārtnē izvietoti arī tematikai veltīti izglītojoši vides mākslas objekti.

Veclaicenes ainavu apvidus piedāvā izbaudīt velo un kājāmgājēju maršrutus, jaunuzceltās dabas mājas, mežus, laukus, ezerus un upes Alūksnes un Apes novados.

Alūksnes novada pašvaldība pateicas VAS “Latvijas valsts meži” par sadarbību dabas māju izveidē pie Vaidavas un Raipala ezeriem, privāto zemju īpašniekiem par sadarbību dabas māju izveidē pie Eniķu, Ilgāja un Palpiera ezeriem un Apes novada pašvaldībai – par sadarbību projekta īstenošanā.

Dabas māju projektēšanu veica SIA “BM–Projekts”, bet būvniecības darbus – AS “Master Industry”. Būvuzraudzību nodrošināja SIA “BBPV”. Dabas māju saturisko daļu jeb ekspozīciju izstrādāja un realizēja dizaina birojs SIA “H2E”. Projekta kopējās izmaksas ir 1 401 516,20 eiro, tajā skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 500 000 eiro, valsts budžeta dotācija pašvaldībām 26 470,59 eiro, pašvaldības līdzfinansējums 875 045,61 eiro. Projekta vadītāja – Inese Zīmele-Jauniņa.

Foto:

Dabas māja pie Ilgāja ezera.

Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers sveic projekta vadītāju Inesi Zīmeli-Jauniņu.

Apes novada domes priekšsēdētājs Jānis Liberts kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori Rūtu Zepu un Centrālās finanšu un līgumu aģentūras Vides un energoefektivitātes departamenta direktora vietnieci Danu Heibergu pārgriež svinīgo lenti un atklāj pašapkalpošanās tūrisma informācijas punktu Veclaicenē.

Biologs un dabas pētnieks Māris Olte iepazīstina klātesošos ar subglaciālās gravas veidošanās procesiem.

Sagatavojusi Sanita Pāsa,

Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste