Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Kohēzijas politikas nākotne: Eiropas valstu simfoniskais orķestris ar profesionālu diriģentu

„Domājot par kohēzijas politikas nākotni pēc 2020. gada, es to iztēlojos kā Eiropas simfonisko orķestri – katrs spēlē savu instrumentu pēc labākās sirdsapziņas, un šo visu diriģē profesionāls diriģents. Mums vajadzīgas Eiropas institūcijas, kuras uzņemtos diriģenta pienākumus, ļaujot pārējiem iesaistītajiem profesionāli spēlēt savus instrumentus, taču diriģentam jārada apstākļi, lai katra dalībvalsts savu instrumentu varētu spēlēt vislabākajā līmenī,” šādu vīziju Reģionu komitejas (RK) 3. martā organizētajā augsta līmeņa konferencē par kohēzijas politikas nākotni uzbūra RK Teritoriālās kohēzijas politikas un Eiropas Savienības (ES) budžeta komisijas (COTER) priekšsēdētājs, Itālijas Lombardijas reģiona padomes prezidents Rafaēle Kataneo (Raffaele Cattaneo).

COTER komisijas 2. vicepriekšsēdētājs, Latvijas delegācijas pārstāvis un Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais, vaicāts par nepieciešamajām izmaiņām nākamajā kohēzijas politikas periodā, uzsvēra, ka kohēzijas politikai būtu jāīstenojas visās dalībvalstīs. „Runājot par kohēzijas politikas nākotni, jau kādu laiku diskutējam par papildu teritoriālās attīstības rādītāju izmantošanu līdztekus iekšzemes kopproduktam, jo, pieņemot lēmumus par atbilstību, netiek ņemti vērā Eiropas reģionu sociālie, ekoloģiskie un teritoriālie aspekti. Loģisks risinājums būtu turpmākos instrumentus balstīt uz aptverošāku vienotu metodi. Tāpēc, izvērtējot papildu kritēriju piemērošanu, rūpīgi jāapsver, vai šie kritēriji patiesi būs vērsti uz reģionālo nevienlīdzību mazināšanu un kohēzijai piešķirtie līdzekļi tiks mērķtiecīgi ieguldīti, tādējādi veicinot mazāk attīstīto reģionu attīstību, nevis vēl vairāk palielinātu plaisu starp mazāk un vairāk attīstītajiem reģioniem,” norādīja Turlais.

Tāpat, domājot par nākamo plānošanas periodu, COTER komisijas 2. vicepriekšsēdētājs aicināja iekļaut pasākumus, kas sasaistītu kohēzijas politikas īstenošanu ar pasākumiem ēnu ekonomikas un nelegālās nodarbinātības novēršanai.

Interesanti, ka Eiropas Politikas centra izpilddirektors Fabians Culēgs (Fabian Zuleeg), runājot par nepieciešamajām radikālajām pārmaiņām kohēzijas politikā, aicināja paskatīties, kāda tieši bijusi kohēzijas politikas ietekme valstīs, kur šī politika īstenota daudzus gadu desmitus. „Bieži dzirdam piemērus par kohēzijas politikas ietekmi uz Centrālās un Austrumu Eiropas valstu ekonomikas izaugsmi. Taču mums būtu vairāk arī jārunā, kādi tad ir rezultāti valstīs, kas kohēzijas politiku izmanto jau gadiem ilgi,” uzsvēra Culēgs. Eiropas Politikas centra pārstāvis tāpat prognozēja, ka nākotnē būtu radikāli jāpārdomā ES budžeta veidošana, ņemot vērā visus izaicinājumus un visu veidu krīzes, ar ko Eiropa saskaras. Viņš tāpat aicināja Eiropas Savienībai ņemt vērā subsidiaritātes principu, ES fondus piesaistot tādu uzdevumu pildīšanai, ko ir grūti vai nav iespējams īstenot ar nacionālo finansējumu. „Mums jābūt inovatīvākiem, nebaidoties eksperimentēt un ciest neveiksmi, jo tikai tā mēs īstenībā spēsim kaut ko mainīt,” noslēgumā uzsvēra Culēgs.