13. jūnijā Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) notika Reģionālās attīstības un sadarbības komitejas un Latvijas Piekrastes pašvaldību apvienības kopīgā sēde, kurā tika prezentēts tematiskais plānojums par Baltijas jūras piekrastes publiskās infrastruktūras attīstību un tā īstenošanas iespējām.
Sēdes laikā tika atzīts, ka šāds kādai valsts teritorijas daļai speciāli izstrādāts nacionālā līmeņa tematiskais plānojums ir liels solis uz priekšu piekrastes attīstībai.
Atklājot sēdi, LPS Reģionālās attīstības un sadarbības komitejas priekšsēdis Gints Kaminskis uzsvēra, cik nozīmīgs ir gan pats plānojums, gan šāda kopīga sēde, kurā tiek prezentēts paveiktais apjomīgais darbs. “Tas ir pirmais nacionālā līmeņa tematiskais plānojums, un tas vienā dokumentā aptver 17 piekrastes pašvaldības, un pierāda, ka visa piekraste var attīstīties.”
Arī Latvijas Piekrastes pašvaldību apvienības priekšsēdētājs Māris Dadzis plānojumam un paveiktajam darba veltīja atzinīgus vārdus, uzsverot, ka viņš priecājās par šo plānošanas dokumentu, kas veltīts piekrastei. “Šādiem dokumentiem ir jābūt ļoti izsvērtiem un vispusīgi izvērtētiem. Pats svarīgākais, lai tie neiegultu amatpersonu atvilktnēs un nenoklātos ar putekļu kārtu. Tāpēc es ļoti ceru, ka šim dokumentam sekos arī finansējums.”
LR Saeimas deputāte, Ilgtspējīgas attīstības komisijas vadītāja Laimdota Straujuma uzsvēra, ka darbs pie plānojuma izstrādes sācies pirms vairākiem gadiem, tāpēc ir patiess prieks, ka lielais ieguldījums vainagojies ar rezultātu. “Plānojums atkal un atkal pierāda, ka piekraste ir mūsu valsts nozīmīgs resurss, kas ir ļoti pievilcīgs gan mums pašiem, gan ārvalstu tūristiem,” piebilda Saeimas deputāte.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts atzinīgi novērtēja plānojuma laikā paveikto kopīgo darbu, kura pamatā bija veiksmīga visu pušu sadarbība.
“Jācer, ka šim plānam būs arī finansējums, brīdī, kad tiks spriests par valsts ilgtermiņa attīstību, tāpēc uzskatu, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai tam jāsagatavo tehniski ekonomiskais pamatojums,” savu viedokli sēdē pauda LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis.
Turpat pieejama arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Telpiskās plānošanas departamenta nodaļas vadītājas Kristīne Kedo sagatavotā prezentācija “Valsts ilgtermiņa tematiskais plānojums Baltijas jūras piekrastes publiskai infrastruktūrai”.
Valsts ilgtermiņa tematiskā plānojuma Baltijas jūras piekrastes publiskās infrastruktūras attīstībai (turpmāk - Piekrastes plānojums) izstrāde ir viens no Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijas „Latvija 2030” ieviešanas soļiem, kurā piekraste ir definēta kā nacionālo interešu telpa - „…viena no Latvijas lielākajām vērtībām…”.
Tā izstrādes mērķis ir veicināt Baltijas jūras Latvijas piekrastes, kā saimnieciski aktīvas un kvalitatīvas dzīves, kultūrvides un rekreācijas telpas attīstību, attīstības intereses līdzsvarojot ar dabas un vides aizsardzības prasībām.
Piekrastes plānojums ir vadlīnijas piekrastes vienota publiskās infrastruktūras tīkla attīstībai ilgtermiņā, fokusējoties uz vienu no piekrastē būtiskākajām ekonomiskās attīstības jomām – tūrisma un rekreācijas attīstību.
Piekrastes plānojuma aptvertā teritorija ir pagasti un pilsētas, kas robežojas ar Baltijas jūru. Taču daudzveidīga tūrisma piedāvājuma veidošanā svarīga ir arī no jūras attālāku tūristu piesaistes objektu attīstīšana, tāpēc Piekrastes plānojumā uzsvērta sadarbības loma visu iesaistīto pušu starpā un koordinēta investīciju piesaiste pāri pašvaldību robežām.
Piekrastes plānojuma galvenais rezultāts ir vienota piekrastes publiskās infrastruktūras tīkla attīstības koncepcija, kas ietver:
- kompleksi attīstāmo vietu sarakstu ar priekšlikumiem to attīstīšanai;
- uzdevumus un kompetenču sadalījumu piekrastes publiskās infrastruktūras tīkla attīstībai.
Vienots piekrastes publiskās infrastruktūras tīkls ir nepieciešams, lai uzlabotu sabiedrības piekļuvi piekrastes dabas un kultūras mantojumam, mazinot slodzi uz piekrastes ekosistēmām un veicinot vienotā piekrastes dabas un kultūras mantojuma saglabāšanu un potenciāla izmantošanu.
Piekrastes plānojums ir izstrādāts sadarbības un diskusiju procesā ar visām 17 piekrastes pašvaldībām, kā arī ar piekrastes jautājumiem saistītām institūcijām un organizācijām.
Piekrastes plānojuma vadlīniju raksturs ļauj precizēt tā risinājumus, finansiālā atbalsta iespējas, kā arī pašvaldību un institūciju sadarbības mērogu. Aktīva sadarbība un saskaņota lēmumu pieņemšana pašvaldībās, institūcijās un sabiedriskajās organizācijas ir Piekrastes plānojuma veiksmīgas ieviešanas atslēga.
Plānojums tapis pateicoties Norvēģijas finanšu instrumenta atbalstam.
Plašāka informācija:
Gunta Lukstiņa,
LPS padomniece vides jautājumos
Tālrunis: +371 67508521
e-pasts: gunta.lukstina@lps.lv
Informāciju sagatavoja:
Jana Bunkus,
Latvijas Pašvaldību savienības
padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos
Tālrunis: +371 67508530
e-pasts: jana.bunkus@lps.lv
Valsts ilgtermiņa tematiskais plānojums Baltijas jūras piekrastes publiskai infrastruktūrai