Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

LPS un VARAM ikgadējās sarunas vēl turpināsies

 

Trešdien, 27.aprīlī notika Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ikgadējās sarunas. Sarunas vadīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs R. Vējonis un LPS reģionālās attīstības un sadarbības komitejas priekšsēdētājs G.Kaminskis. Pirmo reizi sarunas bija trīspusējas, sarunās tika iesaistīta arī Zemkopības ministrija, šoreiz neizdevās sarunās iesaistīt Tieslietu ministriju, problēmas ir risināmas arī juridiski korekti. Uz sarunām bija ieradušies pašvaldību pārstāvji, Lauku atbalsta dienesta, VRAA un LPS pārstāvji.

Kā pirmais tika izskatīts jautājums par lauku vides lomu pilsētvides attīstībā, kas lielā mērā ir saistīts ar nākamā plānošanas perioda līdzekļu piešķiršanu pašvaldībām no ES fondiem. LPS vecākais padomnieks M. Pūķis atzīmē, ka investīciju plānošana pašvaldībās ir jāveic pēc kvotu principa, lai katra pašvaldība varētu saņemt zināmu daļu finansējuma, kam arī piekrīt ministrs R. Vējonis.

Lai noteiktu pašvaldību vietu un lomu LR Satversmē ir jākonkretizē priekšlikumi par apriņķu izveidošanu. Jautājumā par reģionālo pašvaldību funkciju un finansējumu no VARAM puses ir sagatavots un iesniegts ziņojums valdībā par apriņķu veidošanu.

VARAM piekrita kopā ar LPS strādāt pie tā, lai mazinātu normatīvā regulējuma samazināšanu, kas arī ir viena no ES 2020 stratēģijas prioritātēm.

Jautājumā par pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmas attīstību tiks turpināts darbs gan no LPS, gan VARAM puses.

Saistībā ar novadu pašvaldību saistošo noteikumu publicēšanu no šā gada 1.jūlija tiks ieviesta Latvijas Vēstneša elektroniskā versija, kurā būs iespēja publicēt saistošos noteikumus.

Darbs pie reformas atbalsta finansējuma visām pašvaldībā tiks turpināts.

Sarunu laikā izvērtās diskusija jautājumā par pašvaldības robežu jūrā un tās kompetenci plānot jūras teritoriju. Sarunu partneri vienojās kopīgi strādāt pie šī jautājuma, kas skar pašvaldību lomu jūras plānošanā, kā arī skaidri jānosaka valsts un pašvaldību kompetences, jo šobrīd pašvaldībām ir neskaidri pienākumi, tiesības un atbildība par šo jūras daļu, kura tagad piekrīt pašvaldībām.   

Sarunās izskatīja jautājumu par zemes pārvaldības attīstību tuvāko gadu laikā, kas saistīts ar zemes izmantošanas politiku. VARAM izstrādā Zemes pārvaldības likumu, LPS piedalās šajā darba grupā. Zemes pārvaldības likumu drīzumā izskatīs arī Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā.

Diskusijā par publisko ūdeņu piederību parādījās atšķirīgi viedokļi. VARAM norādīja, ka pēc konsultācijas ar Saeimas juristiem, ministrijas priekšlikums ir noteikt pašvaldības kā publisko ūdeņu tiesiskos valdītājus, īpašumtiesības saglabājot valstij, šim risinājumam pašvaldības nepiekrita, jo saglabājas nenoteiktība-nav noteikts, kas pārstāv valsti, līdz ar to visi jautājumi nevirzās uz priekšu.

VARAM un LPS vienojās sarīkot konferenci par pašpietiekamu kopienu plānošanu, jo par šo jautājumu ir jāizvērš diskusija.

Vērtējot pašvaldību attīstības novērtējuma metodiku, pašvaldības iebilst pret vienu universālu indeksu, jo katrai vajadzībai var būt atšķirīgi rādītāji. Sarunu partneri vienojās, ka sadarbība par pašvaldību attīstības novērtējuma metodiku tiks turpināta.

Dabas aizsardzības jomā tika diskutēti jautājumi par publiskās ārtelpas plānošanu, tai skaitā mežu izmantošanu atpūtai. Pašvaldībām ir svarīgi, lai arī aizsargājamās dabas teritorijas varētu attīstīt. Ministrs norādīja, ka pie šī jautājuma jau notiek kopīgs darbs, kā arī aicināja klātesošos novadu domju priekšsēdētājus iesūtīt priekšlikumus, jo Saeimā šobrīd apspriež Meža likuma grozījumus. Problēmas aizsargjoslu gar publiskajiem ūdeņiem apsaimniekošanā risinās ministrija sadarbojoties ar LPS un pašvaldībām, jo ir nepieciešams definēt upju garumus Latvijā, kas ir ļoti komplicēts process. Tika pārrunāta tēma par Pierīgas pārmitrināšanos. Šis kompleksais jautājums ir cieši saistīts ar klimata izmaiņām, polderu un meliorācijas sistēmu apsaimniekošanu, kura Latvijā ir jāsakārto, šajā jautājumā VARAM piekrita sadarbosies ar ZM, LPS un pašvaldībām. Meliorācijas likums būs atvērts, tad arī būs iespēja izteikt konstruktīvus priekšlikumus.

Jautājumā par ekonomiskās darbības veicināšanu aizsargājamās teritorijās VARAM un LPS turpinās sadarboties, kā arī risinās sarežģījumus, skatot konkrētos gadījumus atsevišķi

Kopumā šajās LPS un VARAM sarunās netika izskatīti visi jautājumi, sarunas vēl tiks turpinātas, lai izrunātu arī pārējos reģionālās attīstības problēmjautājumus, kas skar pašvaldības.