Pirmdien,5.decembrī Ministru prezidents Valdis Dombrovskis un Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis parakstīja Ministru kabineta un Latvijas Pašvaldību savienības 2012.gada vienošanās domstarpību protokolu.
Jau iepriekš tika ziņots, ka 30.novembrī notika LPS domes sēde, kurā skatīja Ministru kabineta (MK) un Latvijas Pašvaldību savienības 2012.gada vienošanās un domstarpību protokola projektu. Sēdē piedalījās arī ministru prezidents Valdis Dombrovskis, un LPS dome ar balsu vairākumu pilnvaroja LPS priekšsēdi parakstīt Ministru kabineta un LPS vienošanās un domstarpību protokolu.
LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis pirms dokumenta parakstīšanas uzsvēra: „Šis ir bijis smagākais sarunu process ar valdību par protokola tapšanu pēdējo gadu laikā, kas sasaucas ar sarežģīto situāciju Latvijā. Īsā laika periodā bijām spiesti sasaukt divas LPS domes ārkārtas sēdes un vienu ierasto sēdi. Rezultātā pašvaldību budžeta apjoms paliek šī gada līmenī, taču finansiāli pat ar nelielu pieaugumu, kas būs atkarīgs arī no iedzīvotāju ienākumu nodokļa izpildes. Ir gandarījums par daudziem vienošanās jautājumiem, piemēram, nekustamā īpašuma kadastrālās vērtēšanas sistēmas sakārtošanu un par sociālās palīdzības sistēmas reformu. Šiem jautājumiem ir ilglaicīga ietekme uz pašvaldību darbu un to budžetiem. Smagākais jautājums, kas ir palicis domstarpību sadaļā ir attiecībā par pašvaldību autoceļu un ielu finansējumu. Panāktais kompromiss ir situācijā, kad pašvaldība nonāk ārkārtas stāvoklī ceļu uzturēšanā, tad nekavējoties valdības līmenī šis jautājums tiks skatīts. Nākotnē strādāsim pie tā, lai arī jautājumos, kas ir nevienošanās sadaļā, tomēr tiktu atrasti kopīgi risinājumi.”
Ministrs patecās LPS par konstruktīvo sadarbību, veidojot protokolu, savukārt LPS priekšsēdis pateicās visiem iesaistītajiem cilvēkiem par ieguldīto darbu.
Līdz šim sarunās ar ministrijām un valdību tika panāktas vairākas vienošanās un kompromisi, taču ir tēmas, par kurām arī netika panākta vienošanās, piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadale starp pašvaldībām un valsti. MK viedoklis par sadali ir 80%/20%, ko pamato ar IIN pozitīvo izpildi šī gada pašvaldību budžetos. Tomēr LPS paliek pie iepriekš izteiktās nostājas par sadali 84%/16% apmērā. LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis uzsvēra, ka „pašvaldības diezgan konservatīvi šajā gadā ir plānojušas budžetu, kas arī ir viens no faktoriem, kas ir radījis šo pozitīvo IIN izpildi un ir lielā mērā pašvaldību finanšu rūpīgas plānošanas nopelns.” Tomēr LPS nevar piekrist, ka MK paredzētā IIN sadale tiek pārcelta uz vienošanās sadaļu, jo valsts budžetā plānots samazināt finansējumu sociālajiem pasākumiem un pamata infrastruktūras uzturēšanai, kas paredz nodot atbildību pašvaldībām sociālajā jomā un samazināt valsts budžeta mērķdotāciju pašvaldību autoceļiem un vietējiem reģionālajiem maršrutiem. Tas viss radīs ievērojamu slogu uz pašvaldību budžetiem un ietekmēs pašvaldību finansiālo situāciju 2012.gadā.
LPS domes sēdē tomēr tika panākts, ka valsts pašvaldībām garantē iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumus 98% apmērā iepriekš noteikto 96% apmērā. Tas nozīmē, ka šis jautājums tiek pārcelts uz vienošanās sadaļu.
Vienošanās nav panākta par valsts finansējumu speciālajām izglītības iestādēm. Šobrīd valsts finansē 77% no 100%, un iztrūkstošais finansējums jārod pašvaldībām no saviem līdzekļiem. Savukārt attiecībā uz risinājumu bērnu no piecu gadu vecuma kvalitatīva mācību procesa nodrošināšanai, Izglītības un zinātnes ministrijai līdz 2012.gada 1.jūnijam jāizstrādā priekšlikumi, jo šobrīd šīs kategorijas skolotāju algas aprēķināšanas koeficients ir viszemākais. LPS arī uzskata, ka ir jāpalielina valsts budžeta dotāciju mācību grāmatu iegādei 1,5 milj. latu apmērā, lai tiktu nodrošinātas bērnu tiesības uz bezmaksas izglītību, diemžēl valsts var piešķirt dotāciju 0,4 milj. latu apmērā.
Vienošanās nav panākta par konsolidāciju sabiedriskā transporta pakalpojumiem un to sadaļu kārtību 5 miljonu Ls apmērā. Nav panākta vienošanās par mērķdotācijas apjomu pašvaldību ielu un autoceļu finansējumam.
Kompromiss ir panākts pašvaldību finanšu izlīdzināšanā, pašvaldību aizņēmumos, galvojumos un ilgtermiņu saistībās. Saistībā ar sociālās drošības stratēģijas pasākumiem, puses vienojās no valsts budžeta līdzfinansēt 2012.gadā izmaksātos garantētā minimālā ienākuma pabalstus 50% apmērā;no valsts budžeta līdzfinansēt līdz 2012.gada 1.maijam izmaksātos dzīvokļa pabalstus 20% apmērā. Sociālās drošības tīkla stratēģijas pasākumiem2012.gada valsts budžetā paredzēts finansējumu 44,61 milj. latu
Tiks veikti arī virkne normatīvo aktu grozījumu, piemēram, sociālās palīdzības jomā pašvaldībās, nekustamā īpašuma nodokļa reformā u.c..
Protokols pieejams šeit.