Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

LPS pievienojas sadarbības memorandam par būvgružu tālāku izmantošanu tirgū

Foto: Clean-R

Ar devīzi “būvgružiem ir tiesības un iespējas pārtapt vērtīgos materiālos”, 23. septembrī Stopiņu novada Rumbulā atklāja jauno vides pakalpojumu – uzņēmuma “Clean R” būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centru “Nomales”. LPS priekšsēdis Gints Kaminskis pasākuma laikā parakstīja saprašanās memorandu par būvgružu tālāku izmantošanu tirgū.

Svinīgajā centra atklāšanas pasākumā pēc “Clean R” iniciatīvas tika parakstīts sadarbības memorands par efektīvāku aprites ekonomikas īstenošanu būvniecības un demontāžas atkritumu segmentā. Tajā par sadarbību vienojās vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga, Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas izpilddirekcijas vadītājs Armands Nikolajevs, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis, Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītājs Gints Miķelsons un Latvijas Būvmateriālu ražotāju asociācijas izpilddirektors Leonīds Jākobsons.

Parakstot memorandu, visas puse vienojās par galvenajām prioritātēm šajā jomā:

* nepieciešama būvniecības atkritumu apsaimniekošanas tirgus sakārtošana, tostarp arī komersantu nelegālo darbību aktīvāka kontrole un ierobežošana;

* nepieciešama precīzāka un apņēmīgāka rīcība pārejai uz aprites ekonomiku;

* nepieciešams aktīvāks darbs pie inovatīviem risinājumiem būvniecības atkritumu efektīvākai pārstrādei būvniecībā izmantojamos materiālos;

* nepieciešams aktīvāks izglītojošais darbs, veidojot sabiedrības izpratni par būvniecības atkritumiem un to pareizu un atbilstošu apsaimniekošanu.

Būvniecības atkritumi vienlaikus ir gan problēma un izaicinājums, gan arī iespēja. Ikdienā mēs redzam, ka ne visiem ir izpratne par to, ko drīkst un ko nedrīkst darīt ar būvgružiem, ne katrs apzinās savu lomu būvgružu atbildīgā un atbilstošā apsaimniekošanā. Tādēļ jo būtiskāks ir fakts, ka mēs – visas nozarē iesaistītās puses –, parakstot sadarbības memorandu, identificējam, kā ar aktīvu rīcību varam gādāt, lai būvniecības atkritumu apsaimniekošana notiktu videi un cilvēkam drošā veidā, lai efektīvi tiktu īstenoti aprites ekonomikas principi. Ir būtiski, ka Latvijā top vietas, kurās būvgružus var kvalitatīvi un pareizi pārstrādāt, tādēļ atliek vien turpināt darbu, lai aizvien palielinātos pārstrādāto būvniecības atkritumu apjomi, kas, pārtopot materiālos, var gūt “jaunu dzīvi” jaunos objektos.

Stopiņu novada domes priekšsēdētāja Vita Paulāne papildu gandarījumu pauda par to, ka būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centrs darbosies Stopiņu novadā. Viņa uzsvēra, ka iziet ārpus ierastā, uzdrīkstēties apgūt jaunas, videi draudzīgas tehnoloģijas un iespējas – tas ir mūsdienu sabiedrības un uzņēmēju izaicinājums, lai ieviestu pārmaiņas ne tikai mūsu paradumos un domāšanā, bet arī izpratnē par to, ko mēs esam spējīgi radīt, neizmantojot papildu dabas resursus un mudinot mūs visus būt atvērtiem attīstībai un inovācijām. "Paldies par darba vietām iedzīvotājiem un ieguldījumu teritorijas un Stopiņu novada attīstībā, paldies par līdzšinējo sadarbību iedzīvotāju vides izglītības jautājumos! Esmu gandarīta, ka Stopiņu novada attīstību veicina uzņēmums “Clean R”, kura darbība attīstās dabas resursus saudzējošos un inovatīvos projektos," sacīja V. Paulāne.

Pēc sadarbības memoranda parakstīšanas atklāšanas pasākumā SIA “Clean R” sadarbībā ar partneriem arī parūpējās par to, lai klātesošie savām acīm varētu aplūkot, kā būvniecības atkritumi ir pārvēršami kvalitatīvos materiālos un pat gatavos vides objektos, kas ir ne vien funkcionāli un izmaksās lēti, bet arī pievilcīgi. Tostarp viesiem bija iespēja vērot, kā no pārstrādātiem būvniecības atkritumiem tiek veidots glīts gabions, kas pievilcīgā veidā no citu acīm paslēpj atkritumu konteinerus. Tāpat viesiem bija iespēja redzēt, kā notiek hidrosēja, ko demonstrēja SIA “Bestland KL” vadītājs Kristaps Liberts, ar SIA “Baltic Floc” atkārtoti pārstrādātajiem materiāliem parādot tehnikas specifiku pie jaunā būvniecības atkritumu pārstrādes centra. Hidrosēja kā efektīvākais risinājums šobrīd tiek izmantota arī lidostas “Rīga” skrejceļu rekonstrukcijas darbos.

Liene Užule,

LPS Komunikācijas nodaļas vadītāja

Zane Auziņa,

SIA "Clean R" sabiedrisko attiecību vadītāja