Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Daugavpils novada Kalupē durvis vēris krīzes centrs

16. martā – Vispasaules Sociālā darba dienā – sociālo pakalpojumu centra ”Pīlādzis” ēkā Kalupē tika atklāts Daugavpils novada krīzes centrs. Ēkas trešā stāva iekšpusē veikts remonts un izveidoti dzīvokļi. Krīzes centrs turpmāk būs Daugavpils novada Sociālā dienesta struktūrvienība, kuras uzturēšanai pašvaldības budžeta plānoti ap 94 000 eiro gadā.

Centra pakalpojumi tiks sniegti personām vai ģimenēm, kas nonākuši krīzes situācijā un nespēj paši tikt galā ar grūtībām. "Sociālā dienesta speciālisti ir tie, kas pieņem iedzīvotājus ar viņu problēmām, un ir tādas grūtības, kas jārisina savlaicīgi un tūlīt, piemēram, ugunsgrēks, plūdi, vētra. Centrā var vērsties arī personas bez noteiktas dzīvesvietas, trūcīgas ģimenes, kas nevar nomaksāt komunālos pakalpojumus un ar tiesas spriedumu tiek izliktas no dzīvokļa, arī ģimenes ar bērniem, ar kurām iepriekšējā mājokļa īpašnieks ir lauzis īres līgumu, kā arī daudzās citās sarežģītās situācijās,“ skaidro Daugavpils novada Sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova.

"Šai ēkai jau pirms dažiem gadiem tika izremontēts jumts, bet pērn atradām novada domes budžetā naudas līdzekļus krīzes centra izveidei, vienlaicīgi iesākot arī ES projektu ēkas energoefektivitātes nodrošināšanai,“ skaidro Daugavpils novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins, piebilstot, ka Daugavpils novadā šāda veida centrs ir pirmais. Kopumā krīzes centra trešā stāva remontam un dzīvokļu ierīkošanai tika atvēlēts 291 000 eiro no pašvaldības budžeta līdzekļiem.

Sociāla dienesta vadītāja atzīst, ka šādi krīzes centri izveidoti jau vairākās pašvaldībās Latvijā. Krasa nepieciešamība pēc tā izveides bija arī Daugavpils novadā, kur pašlaik rindā uz sociālo dzīvokli gaida 28 personas, no kurām 22 ir bāreņi, četrām personām ir avārijas stāvoklī esošas dzīvojamās mājas, bet divas personas atgriezušās no ieslodzījuma un ir bez noteiktas dzīvesvietas.

Centrā jau strādā sociālais darbinieks, kurš savā ziņā ir universāls palīgs, jo var ne tikai sniegt palīdzību sociālajos jautājumos, informēt par iespējām uzlabot radušos situāciju, bet arī konsultēt. Krīzes centrā darbojas arī aprūpētāja, kura varēs pieskatīt ģimenes ar bērniem, pieejami psihologa un jurista pakalpojumi. Pēc nepieciešamības tiks nodrošināti arī citu nozaru speciālisti, kuru pakalpojumi klientiem būs pieejami bez maksas. Kārtību krīzes centrā uzraudzīs apsardze. Vienlaicīgi centrā varēs atrasties līdz 25 personām – sešas istabas ir divvietīgas, bet pieci dzīvokļi ir ar vairākām istabām, tajos varēs dzīvot ģimenes ar bērniem.

Šobrīd ēkā vēl turpinās ES projekts, kas saistīts ar tās energoefektivitāti. Tā gaitā tiks nomainīti logi, sanitārie mezgli, apkures sistēma, ierīkots lifts. "Mēs pateicamies par to, ka tika rasta sapratne par nepieciešamību veidot krīzes centru "Pīlādža“ trešajā stāvā un piešķirt finansiālu atbalstu no pašvaldības līdzekļiem,“ teic Anna Jegorova.

Krīzes centra pakalpojums tiks sniegts pirmās piecas dienas, kad dots laiks krīzes seku likvidēšanai vai mazināšanai, tālāk sekos sociālo dzīvokļu princips, proti, centra klients var noslēgt līgumu uz sešiem mēnešiem par krīzes centra izmantošanu, bet pēc šā termiņa situācija tiks atkārtoti vērtēta un lemts par tālāko palīdzību.

Sagatavojis Dainis Bitiņš,

Daugavpils novada domes

Informācijas un sabiedrisko attiecību daļas

sabiedrisko attiecību speciālists