Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Latvijas un Krievijas partneri sāk īstenot sajūtu tūrisma projektu

15. maijā uzsākta pārrobežu projekta īstenošana, kas ļaus Alūksnē radīt jaunus tūrisma piedāvājumus – trošu nobraucienu un oriģinālās apdares atjaunošanu Alūksnes Jaunās pils telpās.

Latvijas–Krievijas pārrobežu sadarbības programmā 2014.–2020. gadam Alūksnes novada pašvaldība kopā ar partneriem no Latvijas un Krievijas uzsākusi projekta nr. LV–RU–008 “630 verstis pilnas sajūtām/ Sajūtu verstis”/ (“630 Versts Full of Feelings/Versts of Feelings”) īstenošanu.

Projekta mērķis ir radīt jaunu tūrisma piedāvājumu no Krāslavas līdz Alūksnei Latvijā, tālāk turpinoties Krievijas Federācijā līdz Pavlovskai Sanktpēterburgā, piedāvājot izbaudīt 630 sajūtu pilnas verstis. Projekta laikā radītais maršruts apvienos objektus, kas sniedz apmeklētājiem dažādu sajūtu gammu, iespēju sajust, līdzdarboties, piedzīvot, izbaudīt, ieraudzīt unikālo pierobežas tūrisma piedāvājumu, vēstures, dabas un cilvēka mijiedarbību cauri gadsimtiem.

Tā kā objekti neatrodas gluži līdzās jau populārajiem tūrisma galamērķiem, izveidotais maršruts sekmēs vietējās uzņēmējdarbības attīstību. Projektā paredzēts veidot atsevišķus esošā tūrisma objektu piedāvājuma papildinājumus un demonstrēt mūsdienu informācijas tehnoloģiju pielietojumu gan maršruta atpazīstamības veicināšanai, gan sajūtu radīšanai objektos.

Projekta vadošais partneris ir Alūksnes novada pašvaldība (Latvija), partneri – Pavlovskas muzejs (Krievija), Izborskas muzejrezervāts (Krievija) un Latvijas Piļu un muižu asociācija (LPMA). Projekta īstenošanas termiņš – 24 mēneši.

Ar projekta palīdzību paredzēts uzlabot tūrisma piedāvājumu deviņos maršruta objektos – radīt jaunus, papildinošus pakalpojumus sajūtu paspilgtināšanai, pēc iespējas izmantojot mūsdienu tehnoloģijas. Tā, piemēram, Alūksnes Jaunajā pilī Fortepiano istabā būs kāds ar skaņu saistīts pārsteigums, Izborskas muzejs aicinās izjust Izborskas dabu, Pavlovskas parkā varēs izbaudīt vēsturi un mūsdienas, Litenes muižā aicinās sajust dzīvi, Lūznavas muižā – vērot sikspārņus naktī.

Tiks izveidota maršruta mobilā lietotne ar GPS gidu un katrai vietai pielāgotu vizuālo tēlu, kas informēs par sajūtu piedāvājumiem visās deviņās maršruta vietās, interaktīva karte, kopīgs buklets, apkopojot tūrisma informāciju par sajūtu piedāvājumiem abpus robežai. Tāpat plānoti jaunā maršruta publicitātes pasākumi – kopīgs video, dalība starptautiskajās tūrisma izstādēs, sajūtu festivāli (Lūznavā, Izborskā, Alūksnē un Pavlovskā). Organizēs arī meistarklases par sajūtu izmantošanas iespējām tūrisma piedāvājumā un rīkos pārrobežu konferences, pieaicinot tajās jomas ekspertus, kā arī vērtēs tūrisma objektu piedāvājumu un apmeklētāju pieprasījuma tendences.

Alūksnē radīs jaunu tūrisma piedāvājumu – trošu nobraucienu no Tempļakalna pussalas uz Pilssalu. Projekta gaitā atsegs Alūksnes Jaunās pils Fortepiano un Ērģeļu istabas sienu un griestu gleznojumus, tādējādi paplašinot Alūksnes muzejā apskatāmos Jaunās pils telpu interjerus, restaurēs 19. gadsimta flīģeli, radīs skaņas pārsteigumu apmeklētājiem un uzstādīs digitālu, augu diennakti pieejamu āra stendu tūrisma informācijas ieguvei.

Pavlovskas pils parkā īstenos nelielu daļu no apjomīga projekta, restaurējot pārceltuvi pār Rožu paviljona dīķi uz Mīlestības salu (sauktu arī par grāfienes Livenas salu), iegādās aprīkojumu velomaršruta izveidei parkā, restaurēs 1799. gada ceļotāja atlantu un par to izveidos digitalizētu ekspozīciju.

Izborskas muzejrezervātā izvietos videonovērošanas kameras, atjaunos muzeja mājaslapu videostraumēšanas funkcijas nodrošināšanai un izveidos ekspozīciju sadarbībā ar Pavlovsku par ceļotāja atlantu.

Latvijas Piļu un muižu asociācija nodrošinās interaktīvas tūrisma kartes izveidi, piedalīsies tūrisma izstādēs, veiks izveidotā maršruta mārketinga pasākumus un kopīgi ar tās biedriem – Litenes muižu, Varakļānu muižas pili, Krāslavas muižu, Lūznavas muižu, Preiļu muižas pils kompleksu un parku un Arendoles muižu – veiks nelielus esošā tūrisma piedāvājuma papildinājumus katrā no biedru objektiem, akcentējot dažādas izbaudāmās sajūtas tajos.

Projekta ietvaros 1. jūnijā Izborskas muzejrezervāts organizēja sajūtu festivālu “Isaborg – Izgaršo dzīvo vēsturi”, kurā piedalījās vairāki agrīno viduslaiku vēstures entuziastu klubi no Krievijas un Igaunijas. Tie demonstrēja viduslaiku ikdienas dzīves elementus īpaši izveidotā apmetnē. Vēlāk turpat ainaviskajā muzejrezervāta teritorijā notika viduslaiku cīņu demonstrējumi.

Kopējais projekta budžets (bez partneru neattiecināmajām izmaksām) ir 800 000 eiro, t.sk. projekta līdzfinansējums no Latvijas–Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam 720 000 eiro apmērā. Pavlovskas muzeja budžets ir 337 683,50 eiro, Izborskas muzejrezervāta budžets ir 62 317,50 eiro, LPMA budžets veido 120 000 eiro, Alūksnes novada pašvaldības budžets – 279 999  eiro. Lai realizētu abus ieplānotos infrastruktūras objektus, Alūksnes novada pašvaldība izlēma ieguldīt lielāku pašu līdzfinansējumu, tādējādi kopējais pašvaldības budžets ir 484 000 eiro, no tā Latvijas–Krievijas programmas finansējums veido 251 999,10 eiro, pašvaldības finansējums – 232 000,90 eiro.

Foto: Projekta partneri no Alūksnes novada pašvaldības, Latvijas Piļu un muižu asociācijas un Izborskas muzejrezervāta pasākumā Izborskā.

Sagatavojusi Evita Aploka,

Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste