Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Pirmā apliecinājuma plāksnīte pie Rīgas pašvaldības līdzfinansētās ēkas

18. jūlijā Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Oļegs Burovs un Merķeļa ielas 5. nama īpašnieki piestiprināja šogad pirmo projekta realizācijas apliecinājuma plāksnīti pie kultūrvēsturiskās ēkas fasādes, kas atjaunota ar Rīgas pašvaldības līdzfinansējumu.

Daudzdzīvokļu ēka Merķeļa ielā 5 celta 1885. gadā pēc arhitekta Jāņa Frīdriha Baumaņa projekta, un tā ir viena no trim identiskām ēkām ielas posmā no Marijas ielas līdz Krišjāņa Barona ielai. Ēkai ir saglabājusies sākotnējā fasādes arhitektūra, kuras apdarē bagātīgi izmantoti historisma perioda dekoratīvie paņēmieni un reljefa apdares elementi.

"Jau ceturto gadu Rīgas pašvaldība izsludinājusi konkursu "Rīgas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai”, kurā šogad tiek īstenoti 78 dažādi ar namu fasāžu atjaunošanu vai to detaļu restaurēšanu saistīti projekti. Kopumā šim mērķim pašvaldība piešķir līdzfinansējumu 1,2 miljonu apmērā. Ik gadu pieaug gan pieteikto projektu skaits, gan arī namīpašnieki aktīvi izmanto pašvaldības sniegto piedāvājumu un kopīgi pieņem lēmumu par dalību ne tikai konkursā, bet arī par sava finansējuma piešķiršanu tieši ēkas atjaunošanas darbiem. Un tā ir pozitīva tendence, jo tiek uzlabota Rīgas pilsētvide, kas ir kopīgs ieguvums rīdziniekiem un arī pilsētas viesiem,” pēc tikšanās norādīja Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Oļegs Burovs.

Pēc tam Rīgas domes Īpašuma departamenta Būvju sakārtošanas pārvaldes darbinieki un namīpašnieki pārrunāja vietējās nozīmes pieminekļa Ģertrūdes ielā 19/21 nama fasādes atjaunošanas darbu gaitu, par kuru īstenošanu ir vienojušies 38 nama kopīpašnieki. 1909. gadā celtā ēka ir vietējās nozīmes piemineklis, un tā būvēta pēc arhitekta Rūdolfa Filipa Donberga projekta renesanses manierē. Fasādē mijas gluds apmetums ar izteiksmīgu raksturojumu, ko papildina plastiski veidotas starpdzegas un zemlogu paneļi. Ēkas siluetu izceļ masīvi frontoni un stūra tornis.

Sanāksme turpinājās pie daudzdzīvokļu ēkas A. Čaka ielā 52, kas celta 1899. gadā pēc arhitekta Konstantīna Pēkšēna projekta. Ēka būvēta eklektisma stilā, un par tās atjaunošanu šogad vienojās 39 kopīpašnieki. Ēkas apjoms ir plastisks, jo uz tās fasādes izmantotas daudzveidīgas detaļas un dekoratīvie rotājumi, dažādas faktūras un jumta izbūve. Erkers ar torni ēkas stūrī ir viens no arhitekta K. Pēkšēna simboliem Rīgas arhitektūrā, jo viņš bija pirmais arhitekts, kurš ar torņiem sāka akcentēt pilsētas kvartālu stūrus, kas kalpo kā orientieri kopējā ielas telpā.

Tiekoties ar Elizabetes ielas 7. nama īpašnieci, tika pārrunāta jau iepriekš realizēto projektu gaita un aktuālie jautājumi. Šobrīd 1900. gadā pēc arhitekta Hermaņa Oto Hilbiga projekta celtajai dzīvojamajai ēkai tiek atjaunots vēsturiskais jumta segums. Četru stāvu augstā eklektisma stila mūra ēka ir celta kā mansarda īres nams, kuram raksturīgi krāšņi sava laikmeta stila elementi, piemēram, balkons un arī tornīšu apdares elementi.

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisijas rīkotajā konkursā "Rīgas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai” šogad tika saņemti kopumā 133 projektu pieteikumi.

Plašāka informācija par konkursu publicēta vietnē www.atjauno.riga.lv.

Sagatavojusi Baiba Gailīte,

Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece

Foto: Dmitrijs Suļžics/ F64