Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Bāriņtiesas atzinīgi vērtē sadarbību ar VBTAI

Aizvadītā gada nogalē Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) organizēja zināšanu pilnveides semināru ciklu bāriņtiesu darbiniekiem, piedāvājot informāciju par pēdējā laikā īpaši aktuālām tēmām. Bāriņtiesu darbinieki semināru norisi un saturu novērtējuši ļoti atzinīgi – vidējais vērtējums ir aptuveni 4,6 punkti no 5 iespējamajiem. Arī sadarbība ar VBTAI kopumā vērtēta labi – 4,2 punkti no 5.

Bāriņtiesu darbiniekiem arvien biežāk nākas sastapties ar sarežģītām konfliktsituācijām un emocionāliem, tikai par savu taisnību pārliecinātiem klientiem, tādēļ viena no semināra tēmām bija “Savas reakcijas pārvaldība, saskaroties ar agresīviem cilvēkiem darbā”, ko pasniedza klīniskā psiholoģe Inga Dreimane. Vienlaikus viens no aizvadītā gada izaicinājumiem bija arī vairāku ar reliģiskajām kopienām, draudzēm u. tml. saistītu problēmsituāciju risināšana, tādēļ bāriņtiesu darbiniekiem tika piedāvāta filosofijas un reliģisko ideju vēstures pasniedzēja Valda Svirska tēma “Sabiedrība, ģimene, cilvēks: starp reliģisko un vispārcilvēcisko vērtībidentitāti”. Semināru apmeklētājus iepazīstināja arī ar aktualitātēm bāriņtiesu darbības jomā.

Zināšanu pilnveides semināri bāriņtiesām tiek rīkoti regulāri. Nākamajos semināros bāriņtiesu pārstāvji vēlētos vairāk uzzināt par starptautisko sadarbību aizbildnības lietu pārraudzībā, saskarsmes jautājumu risināšanu vecāku šķiršanās lietās, bērnu mantas pārraudzību utt. Savas korekcijas ieviesusi arī pandēmija – bāriņtiesu intereses lokā ir arī jautājumi, kā efektīvi strādāt ārkārtējās situācijas apstākļos, kā rīkoties, ja bērna vecāki smagi slimo ar Covid utt. Bāriņtiesas interesē arī inspekcijas Konsultatīvās nodaļas darbam ar bērniem ar uzvedības traucējumiem un saskarsmes problēmām pieredze.

Semināru dalībnieki arī atzinuši, ka aktīvi izmanto VBTAI izstrādāto “Rokasgrāmatu bāriņtiesām”, kurā apkopoti un regulāri aktualizēti metodiskie ieteikumi un praktiskie piemēri bāriņtiesu darba uzlabošanai un atvieglošanai. Semināru apmeklētāji norādījuši, ka rokasgrāmata ir labi strukturēta un ikdienas darbā noderīga, tiek bieži izmantota, noder arī pievienotie un analizētie piemēri no prakses.

2020. gadā VBTAI bāriņtiesām sniedza arī 124 individuālās rakstveida konsultācijas ar metodoloģiskiem ieteikumiem konkrētu gadījumu risināšanai.

 

Ārkārtējās situācijas laikā pieaug sūdz​ību un pārkāpumu skaits izglītības iestādēs

Neraugoties uz to, ka ārkārtējās situācijas laikā VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta inspektori lielākoties strādā attālināti, 2020. gadā saņemto iesniegumu un sūdzību skaits ir pieaudzis par 137, salīdzinot ar 2019. gadu. Vienlaikus pieaudzis arī sūdzību par izglītības iestādēm skaits.

2020. gadā VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta inspektori veikuši 77 bērnu tiesību ievērošanas pārbaudes, uzsākuši 48 administratīvā pārkāpuma lietas un piemērojuši sodus 29 lietās. Biežāk sastopamie pārkāpumi joprojām saistīti ar emocionālo un fizisko vardarbību pret bērniem, problēmsituāciju iestādēs nerisināšanu vai risināšanu ar nepiemērotām metodēm, kā arī vienaudžu savstarpējo vardarbību. Bērnu tiesību ievērošanas pārbaudes tika veiktas rakstveida procesā, administratīvā pārkāpumu lietas skatītas, izmantojot interneta platformas (tiešsaistēs), bet konsultācijas sniegtas e-pastā un telefoniski.

Astoņas pārbaudes veiktas ārpusģimenes aprūpes iestādēs (4 no tām bija plānotās pārbaudes, 4 – pārbaudes, reaģējot uz iesniegumu par iespējamu bērnu tiesību pārkāpumu). 69 pārbaudes veiktas citās iestādēs: 31 –  skolās, 14 – pie bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzējiem, 19 – pirmsskolas izglītības iestādēs utt.).

Biežāk konstatētās problēmas ir vienaudžu fiziskā vai emocionālā vardarbība, iestādes nepietiekama sadarbība ar audzēkņu vecākiem, ilgstošas uzvedības problēmas skolu un pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem un ar to saistīti riski, fiziska un emocionāla vardarbība no pedagogu un darbinieku puses, neatbilstošu disciplinēšanas metožu izmantošana utt.

Vērtējot saņemtās sūdzības par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem, 17 gadījumos tās ir apstiprinājušās, 26 – daļēji apstiprinājušās, bet 20 gadījumos nav apstiprinājušās. No 48 ierosinātajām administratīvā pārkāpuma lietām par iespējamu fizisku un/vai emocionālu vardarbību no iestāžu darbinieku puses 24 lietas ierosinātas par pārkāpumiem skolās (tostarp vienā profesionālās izglītības iestādē), 22 – pirmsskolas izglītības iestādēs, 1 – deju kolektīvā, un 1 – sociālo pakalpojumu centrā. Sods piemērots 29 lietās – 22 gadījumos tas bijis naudas sods, kā arī izteikti 7 brīdinājumi. Vēl 7 administratīvā pārkāpuma lietās turpinās apstākļu noskaidrošana, 11 administratīvā pārkāpuma lietas ir izbeigtas, bet vienā lietā izteikts mutvārdu aizrādījums.

Detalizētāka informācija par 2020. gadā veiktajā pārbaudēm atrodama pielikumā.

Sagatavojis Taivo Trams,

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas

Administratīvās nodaļas vadošais eksperts

(struktūrvienību sadarbības un stratēģiskās plānošanas nodrošināšanā)

Bērnu tiesību ievērošanas pārbaudes