Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Mežu dienu seminārs un citas aktivitātes notiek arī Dienvidkurzemes novadā

Latvijas Pašvaldību savienība ik gadu Meža Attīstības fonda projekta ietvaros rīko semināru ciklu pašvaldību speciālistiem. Šī gada septembrī pašvaldībās ikgadējā pasākuma “Meža dienas 2023” ietvaros plānots četru semināru cikls, aicinot veidot zaļāku, košāku un dadzveidīgāku vidi sev apkārt. Pirmais seminārs notika Valmierā, savukārt otrs seminārs par tēmu “Apstādījumu plāni, to aktualizēšana” aizvadīts 22. septembrī Grobiņā, Dienvidkurzemes novadā.

Organizatori semināru veidoja divās daļās. Pirmajā daļā turpinājās jau pērn iesāktā diskusija par tēmu “Ceļā uz klimatneitralitāti pašvaldībās”, bet otrā semināra daļā bija iespēja dzirdēt un dabā redzēt piemērus par tēmu “Apstādījumu plāni, to nozīme pašvaldību darbu plānošanai”.

Grobiņā semināru atklāja Latvijas Pašvaldību savienības padomniece un projekta vadītāja Sniedze Sproģe, saņemot jauku sveicienu no Dienvidkurzemes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Aivara Priedola, kurš klātesošajiem vēlēja izdevušos dienu ar daudzām jaunām zināšanām.

Semināra pirmā daļa iesākās ar Liepājas valstspilsētas pašvaldības Vides nodaļas vadītājas Daces Liepnieces-Liepiņas prezentāciju “Klimatneitrāla un vieda pilsēta 2030”, kurā viņa izklāstīja, kā Liepāja uzsākusi šo ceļu un kādās aktivitātēs iesaistījusies sabiedrība, kā arī par dokumentu izstrādi un ieviešanu reālajā dzīvē.

Saldus novada  pašvaldības energopārvaldnieks Edgars Augustiņš prezentācijā “Energopārvaldība novadā - klimata pārmaiņu mazināšanai” uzsvēra, ka ikvienai pašvaldībai nepieciešams ilgtspējīgs energoefektivitātes plāns, kurā dati balstīti gan uz izpēti, gan analīzi, bet visā nepieciešama sabiedrības iesaiste un izglītošana.

Turpinājumā ar ainavu arhitektes Vinetas Radziņas prezentāciju par publiskās ārtelpas plānošanu, uzturēšanu un kopšanu sākās semināra otrā daļa. V. Radziņa, kura šajā sfērā darbojas jau vairāk kā 20 gadus, rādīja dažādus praktiskus piemērus no visas Latvijas par pilsētu un citādu teritoriju plānošanu un ierīkošanu.

Ar ikdienas prakses piemēriem par apstādījumu ierīkošanu un kopšanu dalījās Dienvidkurzemes pašvaldības pārstāves Inga Lāce un Ilga Heinacka, bet Dienvidkurzemes novada pašvaldības projektu vadītāja Dinija Feldmane ar klātesošajiem pārrunāja tēmu “Cilvēka nozīme ainavu veidošanā”.

Semināra noslēgumā ekspertu Ilgas Heinackas un Dinijas Feldmanes vadībā dalībnieki devās nelielā pastaigā pa Ālandes dabas taku, kur, izstaigājot noteiktu maršrutu ar vairākām pieturvietām, notika diskusijas un dažādu pieredžu apmaiņa, tādējādi veicinot kopēju izpratni par dabas daudzveidību un ilgtspējīgu apsaimniekošanu. Pastaigas laikā notika arī viedokļu apmaiņa par iespējām apsaimniekot dabas objektus, sabalansējot sociālās, ekonomiskās, vides funkcijas un reizē arī sasniegt klimatneitralitāti.

Šo ceturtdien, 28. septembrī Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskolas 7. klases skolēniem norisināsies izglītojoša lekcija, kuru vadīs Valsts meža dienesta pārstāvis, stāstot par  tēmām, kas skar mežu, tā kopšanu, koku nozīmi ainavā, sugu daudzveidību un sniegs arī praktiskus padomus.

Kā zināms Latvijas Pašvaldību savienība “Meža dienu” ietvaros organizē ne tikai izglītojošus seminārus, bet arī rīko projektu konkursu, kurā izdarāmi daudzi labi un praktiski darbi. Arī šogad projektu konkursā “Meža dienas 2023” Dienvidkurzemes novada pašvaldībai piešķirts finansējums, kas veicinājis vairāku teritoriju sakopšanu un kokaugu stādīšanu.

Grobiņā, Kalēju ielā vietā, kur pērn izzāģēja saaugušos krūmus, atstājot vērtīgos kokaugus, jau iestādīti dažāda veida skābarži, ozoli, kļavas un lapegles, bet Ālandes upes parkā turpināsies pagājušā gadā Meža dienās iesāktās problemātikas risināšana – norobežojošo stādījumu veidošana industriālo teritoriju tuvumā. Tur jau daži koki iestādīti un darbi turpināsies vēl oktobrī. Savukārt Grobiņas sakuru-magnoliju parkā tuvākajā laikā plānots stādīt skābaržus, sakuras, magnolijas, zeltzaru vītolu un baltos vītolus, tādējādi radot rekreācijas vietu, kas varētu būt kā turpinājums Ālandes atpūtas parka pastaigu takai. Arī Kapsēdē, Dārza ielā 7 plānots teritoriju papildināt ar jaunu skujkoku stādījumu.

Marita Kurčanova

sabiedrisko attiecību speciāliste,

Dienvidkurzemes novada pašvaldība

Liepājas valstspilsētas Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns un klimatneitralitāte
Saldus novada pašvaldība Energopārvaldība novadā - klimata pārmaiņu mazināšanai
GROBIŅA, PILSĒTAS APSTĀDĪJUMU ATTĪSTĪBA
Apstādījumu ierīkošana - ikdienas prakse
Cilvēka nozīme ainavas veidošanā Grobiņā