Šī gada 25.februārī notika Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) Finanšu un ekonomikas komitejas sēde.
Komitejas sēdes video ieralstu iespējams noskatīties ŠEIT.
Sēdē izskatīja šādus darba kārtības jautājumus:
1. Administratīva sloga samazināšana – atteikšanas no apgrūtinājumu plāniem;
(Apgrūtinājumu reģistrācija no Apgrūtināto teritoriju informācijas sistēmas, kā arī procesa izmaiņu ietekme uz fiskālajām kadastrālajām vērtībām, kas noteiktas pēc 01.02.2025.)
2. Galvenās izmaiņas 2006. gada 20. jūnija noteikumos Nr. 496 "Nekustamā īpašuma lietošanas mērķu klasifikācija un nekustamā īpašuma lietošanas mērķu noteikšanas un maiņas kārtība"”, kas stājušās spēkā ar 2024. gada 17. decembra Ministru kabineta noteikumiem Nr. 884;
3. Ieskats uzlabojumos Valsts zemes dienesta procesos, kas jau spēkā, kā arī ieceres;
4. Ieskats Universālo kadastrālo vērtību noteikšanā, akcentējot galvenās atšķirības ar fiskālo kadastrālo vērtēšanu;
(kā arī fiskālās kadastrālās vērtēšanas nianšu atšķirības no 2024.gada kadastrālās vērtēšanas)
5. Ieskats Tieslietu ministrijas un Valsts zemes dienesta plānos kadastrālās vērtēšanas pilnveidei;
(atbilstoši Ministru kabineta 17.12.2024. ar sēdes protokolu Nr. 53 uzdotajam uzdevumam: Tieslietu ministrijai turpināt kadastrālās vērtēšanas metodikas pilnveidošanu, ievērojot Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma 66. panta otrajā daļā noteiktos kadastrālās vērtēšanas principus, izstrādāt un tieslietu ministram līdz 2027. gada 15. maijam iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā kadastrālo vērtēšanu regulējošos normatīvo aktu projektus un jaunu kadastrālo vērtību bāzi, kā arī atbilstoši Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma Pārejas noteikumiem)
6. Dažādi.
6.1. Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma grozījumi
6.2. Kadastrs.lv tematiskās kartes- kā tikt līdz tām
6.3 Universālo kadastrālo vērtību piemēri
6.4. Zemes Universālo kadastrālo vērtību izmaiņas salīdzinājumā ar fiskālajām kadastrālajām vērtībām piemērs Rīgā.
6.5.Mantošanas tiesību reforma
Komitejas sēdē tika saņemta informācija, ka universālās kadastrālās vērtības uz 2025.gada 1.janvāri laicīgi ir saņēmušas tikai 2 pašvaldības: Rīga un Preiļi, bet minētās vērtības pašvaldībām ir jāizmanto likumiskās lietošanas maksas aprēķināšanā. Savukārt, dzēšot no kadastra iepriekš reģistrētos apgrūtinājumus un tos aizstājot ar apgrūtinājumiem no Apgrūtināto teritoriju informācijas sistēmas (ATIS), universālās kadastrālās vērtības tika pārrēķinātas uz 1.februāri. Šobrīd Datu izplatīšanas risinājumā (DIT) ir pieejamas tikai uz konkrēto brīdi aktuālās universālās kadastrālās vērtības, kas neļauj pašvaldībām, atbilstoši normatīvo aktu nosacījumiem, aprēķināt likumiskās lietošanas maksas. Vienlaikus komitejā tika saņemta informācija, ka apgrūtinājumus no ATIS turpmāk regulāri atjaunos 4 reizes gadā, tādejādi arī vismaz 4 reizes gadā tiks pārrēķinātas universālās kadastrālās vērtības un tām tiks fiksēts jaunais universālās kadastrālās vērtības noteikšanas datums, pat gadījumos, ja vērtība faktiski nebūs mainījusies. Kadastra objekta reģistrācijas un kadastra datu aktualizācijas noteikumi paredz kadastrā apgrūtinājumus aktualizēt pēc ATIS datu stāvokļa uz katra gada 1.martu, 1.maiju, 1.augustu, 15.decembri. Tik biežas universālo kadastrālo vērtību izmaiņas pašvaldībām radīs iespaidu uz likumiskās lietošanas maksas aprēķināšanu.
Par apgrūtinājumu reģistrācijas no ATIS ietekmi uz fiskālo universālo vērtību informācija tiks precizēta.
Šo sēdē aktualizēto jautājumu risināšanai Latvijas Pašvaldību savienība uzaicinās uz atsevišķu sanāksmi Tieslietu ministriju, Finanšu ministriju, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju, Valsts zemes dienestu, Valsts digitālās attīstības aģentūru, kā arī ZZdats un pašvaldību pārstāvjus, ar mērķi - rast risinājumu likumiskās lietošanas maksas aprēķina nodrošināšanā, kas nepalielinātu pašvaldību izdevumus apstākļos, kad universālās kadastrālās vērtības uz 1.janvāri nebija saņemtas, tās ir mainījušās būtiskā apmērā 1.februārī, kā arī ir sagaidāmas to būtiskas izmaiņas 1.martā, 1.maijā, 1.augustā un 15.decembrī.
Sanita Šķiltere
LPS padomniece finanšu un ekonomikas jautājumos
Valsts zemes dienesta prezentācija
Mantojuma reforma un pašvaldības
Kā bez maksas skatīt universālo kadastrālo vērtību 1m2 salīdzināmās kartes
Daži piemēri no universālo kadastrālo vērtību 1m2 kartēm kadastrs.lv
Zemes universālās kadastrālās vērtības salīdzinājumā ar fiskālajām kadastrālajām vērtībām Rīgā
Grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā