Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Attīstības sadarbībā saskata uzņēmējdarbības iespēju veicināšanu

 4. – 5. martā Briselē (Beļģija) norisinājās attīstības sadarbībai veltītais forums „Mainīgais Eiropas konteksts: atbalstot ilgtspējīgu attīstību kopīgi ar vietējām un reģionālām pašvaldībām”, kurā pašvaldību pārstāvjiem no Eiropas, Āfrikas, Āzijas un Latīņamerikas kontinentiem bija iespēja dalīties pieredzē attīstības sadarbības aktivitāšu kopīgā īstenošanā. Lai arī dalībnieki pārstāvēja tik atšķirīgus kontinentus, tomēr vienojošā iezīme bija krīzes ietekme uz pašvaldību iespējām iesaistīties sadarbības aktivitātēs. Tā kā pēdējos gados Eiropas pašvaldības visā Eiropā - no Spānijas līdz pat Dānijai - izjutušas ievērojamu budžetu samazinājumu, tas atspoguļojies arī piešķirtā finansējuma kritumā attīstības sadarbībai.

Neskatoties uz finanšu resursu samazinājumu, pašvaldību aktivitātes attīstības sadarbības jomā nav pavisam apsīkušas. Piemēram, Spānijas pašvaldības Palensijas mērs Alfonso Polanko (Alfonso Polanco) norādīja, ka viņa vadītās pašvaldības budžets bija jāsamazina par 20%, līdz ar to arī samazinājās subsīdijas attīstības sadarbībai. „Mēs uzdevām sev jautājumu - kādi būs jaunie sadarbības modeļi? Sapratām, ka jāatrod jaunas iniciatīvas, tāpēc esam sākuši publiskās un privātās partnerības projektus, lai dalītos savā veiksmīgajā pieredzē ar partneriem attīstības valstīs tieši pakalpojumu sniegšanā, piemēram, par risinājumiem ielu apgaismošanā, ūdens apgādē,” savā pieredzē dalījās Spānijas pašvaldības, kurā dzīvo aptuveni 80 tūkstoši iedzīvotāju, mērs.

Lielākā daļa forumā pārstāvēto Eiropas valstu pašvaldību attīstījusi sadarbību ar Āfrikas, Latīņamerikas un Vidējo Austrumu valstu pašvaldībām, savukārt sadarbība ar Kaukāza valstīm vislabāk sekmējas tieši Baltijas valstu, tostarp Latvijas pašvaldībās. Mūsu pašvaldību pārstāvji joprojām jūtamās ekonomiskās krīzes ēnā cenšas būt inovatīvi un efektīvi attīstības sadarbības aktivitāšu īstenošanā, gan sniedzot savu pieredzi, gan arī meklējot iespējas abpusēji izdevīgai ekonomiskajai sadarbībai. To sarunā apstiprina arī Ventspils novada domes priekšsēdētāja 1.vietnieks investīciju un attīstības jautājumos Māris Dadzis, kura pārstāvētā pašvaldība pirms neilga laika noslēgusi sadraudzības līgumu ar Novkhani pašvaldību Azerbaidžānā. Viņš atklāja, ka pagaidām identificētas abas pašvaldības vienojošais, proti, ievērojamais pludmales garums abās pašvaldībās varētu būt laba iespēja kopīgām tūrisma „Tāpat interesanti, ka abās pašvaldībās ir alus darītavas. Užavas alus īpašnieks jau mēģinājis sadarboties ar Azerbaidžānu, un iespējams šis sadarbības līgums varētu to veicināt,” par nākotnes sadarbību izteicās Dadzis.

No labās: Gulbenes novada domes pārstāve Guna Švika un Ventspils novada domes pārstāvis Māris Dadzis attīstības sadarbībai veltītajā forumā Briselē

Tāpat arī Gulbenes novadā sadarbība ar Beloozjorskas pilsētu Baltkrievijā aizsākās tieši pateicoties uzņēmēju iesaistīšanai. „Gulbenes novadu apmeklēja Beloozjorskas pilsētas pārstāvji, kurus interesēja uzņēmējdarbība. Mēs atbalstījām mūsu uzņēmēju aktivitātes individuālo kontaktu veidošanā, jo novadu galvenokārt interesē mūsu uzņēmēju iespējas darboties Baltkrievijas tirgū,” pieredzē dalījās Gulbenes novada domes Attīstības un īpašumu nodaļas vadītāja Guna Švika. Viņa tāpat atklāja, ka ar prieku dalās ar baltkrievu draugiem Gulbenes novada labās prakses pieredzē jomās, kuras baltkrievus patlaban interesē visvairāk, proti, demokrātijas attīstībā, iedzīvotāju iesaistīšanā un darbā ar jaunatni.

Eiropas Komisija spērusi vēl vienu soli uz priekšu pašvaldību lomas atzīšanā attīstības sadarbības jomā. Sagaidāms, ka vasarā tiks publicēts Eiropas Komisijas paziņojums par pašvaldību lomu attīstības sadarbībā, kurā pašvaldības atzītas kā labas pārvaldības un ilgtspējīgas attīstības veicinātājas vietējā līmenī, kā arī pārmaiņu veicinātājas valstī. Attīstības sadarbības ģenerāldirektorāta Cilvēku un sabiedrības attīstības direkcijas direktors Kristians Šmits (Kristian Schmidt) savā uzrunā foruma dalībniekiem uzsvēra, ka līdzdalības demokrātiju nevar īstenot tikai nacionālā līmenī - ir vajadzīgas tieši pašvaldības, kuras pilda iedzīvotāju vajadzību īstenotāju lomu!