Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Iepazīšanās ar dabā balstītiem risinājumiem pilsētvides atveseļošanai

26. augustā Ikšķiles novadā semināru “Dabā balstīti risinājumi pilsētvides atveseļošanai, notekūdeņu un lietus ūdeņu attīrīšanai”, kas veltīts ANO ilgtspējīgas attīstības mērķiem, atklāja Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) ģenerālsekretāre Mudīte Priede, atgādinot, ka seminārs tiek organizēts  EK finansētajā projektā “Strādājot kopā iespēju sniegšanai vietējām un reģionālajām pašvaldībām attīstības veicināšanai ES partnervalstīs, 2”.

Kā prezentācijā par ANO ilgtspējīgas attīstības mērķiem (IAM) atzīmēja biedrības “Zaļā brīvība” Valdes priekšsēdētājs Jānis Brizga, IAM mērķu īstenošana nav obligāta prasība, bet drīzāk brīvprātīga valstu iniciatīva dzīves kvalitātes uzlabošanai. Ir svarīgi atrast līdzsvaru starp cilvēka vajadzībām un planētas spēju tikt galā ar patēriņa sekām.

Ainavu arhitekte Ilze Rukšāne (SIA “ALPS ainavu darbnīca”) stāstīja par īstenotajiem projektiem, lai vidē balstītos risinājumus ieviestu dzīvē, un dažādām fitotehnoloģijām un to izmantošanas iespējām. Mūsdienās sabiedrība ir mainījusies, nereti tā kļūst arvien vairāk polarizēta, tādēļ mērķtiecīgi, sistemātiski jāstrādā ar sabiedrības izglītošanu pilsētvides kvalitātes uzlabošanā. Tāpat jāveicina sadarbība starp augstskolām un profesionāļiem un jebkura projekta realizēšanā jācenšas darīt daudz vairāk, nekā prasa noteikumi.

Stratēģiskās plānošanas un ilgtspējīgās attīstības eksperts Jurijs Kondratenko (SIA “Grupa 93”) detalizēti un uzskatāmi iepazīstināja ar konkrētiem ilgtspējīgiem, viegli uzturamiem un ekonomiski pamatotiem risinājumiem lietus ūdeņu apsaimniekošanai blīvi apdzīvotās pilsētās.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) pētniece Linda Grinberga stāstīja par mākslīgo mitrzemju veidošanu, kas labi darbojas kā iekārta ūdens attīrīšanai un ūdens kvalitātes uzlabošanai. Tāpat tika stāstīts par dažāda veida notekūdeņu apsaimniekošanu, ievērojot dažādus noteikumus un meklējot efektīvākos un izdevīgākos risinājumus.

Semināra dalībniekus sveica Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš, kurš pateicās par iespēju diskutēt par aktuāliem jautājumiem un uzsvēra, ka jauniem risinājumiem jābūt inovatīviem un ekonomiskiem, lai resursus ieguldītu tālredzīgi. Ar ilgtspējīgiem risinājumiem vides kvalitātes uzlabošanā Ikšķiles novadā iepazīstināja pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja Dina Varslavāne. Diskusijās dalībnieki apsprieda iespējas izvērtēt dažādo risinājumu efektivitāti vēl pirms to ieviešanas, kā arī inženieru trūkumu un aicināja uz sadarbību un jaunu zināšanu apgūšanu.

Noslēgumā semināra moderatore LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes lektore Gunta Lukstiņa atzīmēja, ka seminārā uzklausītās prezentācijas iedvesmo sakārtot savu dzīves telpu tās plašākajā nozīmē, izplatīt zināšanas, sadarboties, rīkoties saprātīgāk un atveseļot savu apkārtni.

Semināra dalībniekiem bija iespēja arī klātienē iepazīties ar ilgtspējīgu metodi notekūdeņu attīrīšanai – Tīnūžu ciemata notekūdeņu attīrīšanas iekārtām ar augu (niedru) palīdzību un Ikšķiles lietus ūdens kanalizācijas izplūdes Daugavā risinājumu ar attīrīšanas iekārtām un sūkņu staciju.

Zane Kaufelde,

LPS projektu koordinatore

Jānis Brizga: Ilgtspējīgas attīstības mērķi
Ilgtspējīgi risinājumi Ikšķiles novada pašvaldības īstenotajos projektos
Faktu lapa: Augsnes filtru attīrīšanas iekārtas
DABĀ BALSTĪTI RISINĀJUMI, PILSĒTVIDES ATVESEĻOŠANA, FITOREMEDIĀCIJA
Defekts par efektu jeb Ilgtspējīgie lietusūdens apsaimniekošanas risinājumi Latvijā
Linda Grinberga: Dabā balstīti risinājumi, mitrzemes, notekūdeņu un lietus ūdeņu attīrīšana