Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

IZM, LPS un partneri vienojas par sadarbību interneta jaudas palielināšanai skolām

Lai palielinātu interneta datu pārraides iespējas Latvijas skolās, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un sadarbības partneri parakstījuši sadarbības memorandu “Jaudīgs internets ikvienai Latvijas skolai”. Maksimāli ātra un izmaksu ziņā efektīva interneta ieviešana Latvijas izglītības iestādēs veicinās plašāku digitālā mācību satura un metožu izmantošanu mācību procesā.

Sadarbības memorandu parakstījusi IZM, Rīgas Tehniskās universitāte (RTU), sakaru operatori SIA “Tet”, VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC), SIA “Latvijas mobilais telefons”, SIA “Tele2”, SIA “Bite Latvija”, SIA “LinkIT/Dati grupa”, datu iekārtu ražotājs SIA “Mikrotīkls” un Latvijas Pašvaldību savienība.

LPS priekšsēdis Gints Kaminskis uzsver: “Pievienojoties sadarbības memorandam, ir gandarījums, ka tik daudz partneru iesaistījušies kopīga mērķa sasniegšanai un atbalsta tik nozīmīgu jautājumu risināšanu nākotnes labā. Šis pārmaiņu laiks un Covid-19 krīze skaidri parādīja ne tikai risināmos problēmjautājumus izglītībā, bet arī iespējas, kuras kopīgi varam īstenot. Digitalizācija kļuvusi par ikdienu, un arī nākotnē tai būs noteicoša loma. LPS līdz šim ir bijusi nozīmīga sadarbības partnere, jo tikai kopā iespējams atrisināt svarīgus jautājumus, kā arī sekmēt attīstību un izaugsmi izglītības sistēmā. Ņemot vērā, ka digitalizācija valstī ir viena no prioritātēm un skolās aizvien vairāk būs nepieciešamas digitālās prasmes un piemērots tehniskais nodrošinājums, LPS turpinās aktīvi iesaistīties sekmīgā šīs nozares attīstībā, nodrošinot arī nepieciešamos datus un sniedzot priekšlikumus dažādu problēmsituāciju risināšanā izglītības nozarē. Ir gudri jāplāno nākotnē valstī pieejamie ES struktūrfondi un līdzekļi no Eiropas Atveseļošanās plāna, kur liela daļa finansējuma tiek paredzēta digitalizācijai, kā prioritāti nosakot izglītību.”

“Covid-19 krīze veicinājusi jauna un papildinoša digitāla mācību satura un materiālu radīšanu, un šo materiālu integrācija mācību procesā ir nozīmīga, lai Latvijas jaunieši būtu konkurētspējīgi savās karjeras izvēlēs. Šajos procesos vienlīdz svarīgas ir gan pieejamās tehnoloģijas, gan interneta datu pārraides ātrums. Jaudīgs internets ir laikmetīgas izglītības neatņemama daļa, tas ir ceļš uz vienlīdzīgām iespējām ikvienam Latvijas skolēnam neatkarīgi no viņa dzīvesvietas,” uzsver izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Memorands paredz izveidot kopīgu darba grupu skolu datu pārraides iespēju pilnveidošanai, kuru koordinēs RTU Rīgas Biznesa skola. Partneri sadarbībā ar skolām nodrošinās labākos risinājumus, kas paredz vairākas aktivitātes. Skolām būs iespējas nomainīt iekārtas un/vai mainīt tehniskos ātruma ierobežojumus. Nepieciešamības gadījumā, kur tas iespējams, tiks nodrošinātas iekārtas datu pārraides jaudas palielināšanai. Vienošanās paredz palielināt arī datu pārraides pieslēguma jaudu, lai datu pārraides ātruma palielināšana nesamērīgi nesadārdzina pakalpojuma izmaksas, līdzīgu pakalpojumu nodrošinot pēc vienādiem izmaksu principiem.

Memorands paredz arī uzlabota institucionālā risinājuma izstrādi, kas ilgtermiņā veicinās Latvijas skolu tehnoloģiskā nodrošinājuma pastāvīgu attīstību.

Lielākoties Latvijas skolu interneta pieslēgums nodrošina pilnvērtīgu datu pārraides apjomu attālinātā mācību procesa organizēšanai un iespējas izmantot digitālo mācību saturu. Tomēr ir skolas, īpaši lauku reģionos, kur vajadzīgs lielāks interneta datu pārraides ātrums.

Latvijas Pašvaldību savienības organizētajā pašvaldību aptaujā tika noskaidrots skolās izmantotā interneta pieslēgums un ātrums. Aptuveni 300 skolām aptaujas dati uzrāda nepietiekamu interneta ātrumu, tāpēc sadarbības memoranda partneri ir vienojušies veikt nepieciešamos darbus maksimāli ātra un izmaksu ziņā efektīva interneta jaudas palielināšanai primāri šajās izglītības iestādēs. Kā akcentē G. Kaminskis, gada garumā vairākkārt tiekoties ar IZM, Satiksmes ministriju, projekta vadības grupu un aktualizējot “Pēdējās jūdzes” pieslēguma nepieciešamību, LPS ir sadzirdēta un Digitālās transformācijas pamatnostādnēs 2021.–2027. gadam redzama visu iesaistīto pušu vēlme rast risinājumu, lai skolas ar atvieglotiem nosacījumiem pieslēgtu optiskajam kabelim. Tomēr paralēli kvalitatīva interneta pieslēgumu nodrošināšanai izglītības iestādēs vienlaikus svarīgi ir risināt datortehnikas nodrošinājumu skolās, pedagogiem un skolēniem. LPS pagājušā gada novembrī–decembrī veica arī aptauju par izglītības iestāžu, skolēnu un pedagogu nodrošinājumu ar datoriem, lai attālināti nodrošinātu kvalitatīvas izglītības pieejamību valstī un izmantotu digitālos resursus. Vidēji valstī 20% skolēnu trūkst informācijas un komunikācijas tehnoloģiju, pieaug sociālekonomiskā ietekme uz skolēnu iespējām iegūt kvalitatīvu izglītību. Laukos IKT trūkst vairāk nekā 24% skolēnu.

Balstoties uz LPS aptaujas datiem par interneta pieslēgumu, RTU RBS studenti pilotprojektā uzsāka sadarbību ar vairākām skolām, lai precizētu to vajadzības. Savukārt datu pārraides pakalpojuma sniedzēji un datu pārraides iekārtu ražotājs izvērtēja iespējas uzlabot skolu interneta pieslēguma jaudas. Pilotprojektā sešas skolas atzinušas, ka to interneta datu pārraides vajadzības tiek nodrošinātas, trijās jau tiek īstenoti projekti un vēl deviņas atsaukušās sadarbībai, lai veiktu uzlabojumus. Sadarbības ietvaros sakaru operators “Tet” interneta ātrumu jau palielinājis Aizputes un Alsungas vidusskolā. Savukārt interneta datu pārraides pakalpojumu sniedzējs SIA “LinkIT/Dati grupa” palielinājis interneta ātrumu Bauskas pilsētas pamatskolā, Pilsrundāles vidusskolā, Uzvaras pamatskolā un Griķu pamatskolā. Datu pārraides iekārtu ražotājs SIA “Mikrotīkls” sadarbības ietvaros skolām dāvinājis 745 iekārtas, kas nodrošina labākas datu pārraides iespējas.

Pilotprojektā gūtie secinājumi un pieredze liecina, ka skolu interneta jaudas palielināšanu daudzos gadījumos iespējams panākt ar relatīvi nelieliem resursiem vai bez būtiskiem kapitālieguldījumiem. Atsevišķos gadījumos skolām ir vajadzīga pareiza iekšējo datu pārraides tīklu konfigurēšana vai papildu datu pārraides iekārtu uzstādīšana. Tāpat pieredze liecina, ka nereti nepieciešama arī ciešāka sadarbība un informācijas apmaiņa starp skolu, pakalpojuma sniedzēju, pašvaldību, iekārtu ražotājiem un citiem partneriem efektīvākas datu pārraides nodrošināšanai.

Šobrīd noslēgtajā sadarbībā norit intensīvs darbs, lai katrai skolai atbilstoši tās interneta datu pārraides pakalpojuma sniedzējam apzinātu maksimālo iespējamo interneta datu pārraides ātrumu. Līdz marta beigām izvirzīts mērķis vēl 150 skolām palielināt interneta datu pārraides ātrumu. RTU RBS studentu projekta grupa ir izveidojusi īpašu interneta vietni https://skoluinternets.lv/, kur saziņas platformā skolām ir iespējas risināt dažādus jautājumus, lai uzlabotu interneta ātrumu un pieejamību, kā arī pieteikt vajadzības jaudīgākam internetam. Interneta vietne ikvienam interesentam sniedz iespējas ar interaktīvas kartes palīdzību iepazīties, kāds un cik jaudīgs interneta pieslēgums šobrīd tiek nodrošināts konkrētā skolā.

Izglītības un zinātnes ministrija, lai kompensētu skolām palielinātās interneta datu pārraides izmaksas, plāno šogad novirzīt vairāk nekā 600 000 eiro.

Līdzās noslēgtajai sadarbībai turpinās darbs pie LVRTC projekta par elektroniskās sakaru infrastruktūras pieejamības uzlabošanu tajās lauku teritorijās, kurās neviens elektronisko sakaru komersants nesniedz un tuvāko trīs gadu laikā neplāno sniegt interneta pakalpojumus ar uzlabotiem datu pārraides parametriem (“baltās teritorijas”). Projektā vairākām izglītības iestādēm paredzēts izbūvēt “vidējās jūdzes” optiskā tīkla infrastruktūru.

Veiksmīgi sadarbības projekti ar mobilo sakaru operatoriem ir īstenoti jau līdz šim: pērn pavasarī attālināto mācību nodrošināšanai skolām tika piegādātas viedierīces un nodrošināts bezmaksas mobilais pieslēgums. Savukārt uzņēmums SIA “Mikrotīkls” kopš 2014. gada sadarbojas ar skolām un bez atlīdzības nodrošina bezvadu datu pārraides iekārtas.

Liene Užule,

LPS Komunikācijas nodaļas vadītāja,

padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos

Izglītības un zinātnes ministrijas

Komunikācijas nodaļa

SADARBĪBAS MEMORANDS