Piektdien, 29.aprīlī, notika Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) un Veselības ministrijas (VM) ikgadējās sarunas par nākamā gada budžeta prioritātēm un pašvaldību vajadzībām veselības aprūpes jomā. Viena no būtiskākajām tikšanās atziņām, uz ko LPS aicina virzīties ikvienu no ministrijām, ir abu pušu vienota nostāja sarunām ar Finanšu ministriju.
Sākot tikšanos, LPS priekšsēdis Gints Kaminskis atzina, ka līdz šim aktuālo jautājumu risināšana, iesaistoties arī veselības ministram Danielam Pavļutam, ir bijusi veiksmīga, un abpusēja nostājas saskaņošana mazinās savstarpējās domstarpības un palīdzēs veiksmīgāk vienoties ar Finanšu ministriju par finansējumu prioritārajām jomām veselības aprūpes nozarē.
Savukārt veselības ministrs uzsvēra, ka daļa no sarunās iekļautajiem jautājumiem dienaskārtībā ir jau ilgāku laika posmu, taču ir arī tādi jautājumi, kas izgaismojušies tieši Covid-19 pandēmijas laikā, un tiem ir nepieciešams rast risinājumus.
Sarunu laikā LPS uzklausīja Veselības ministrijas pārstāvju informāciju par svarīgākajiem nozares jautājumiem. Jautājumā par slimnīcu tīkla attīstības stratēģiju un slimnīcu sniegto pakalpojumu atbilstību noteiktiem kvalitātes standartiem, LPS aicināja Veselības ministriju sniegt detalizētu informāciju par plāniem slimnīcu tīkla attīstībai, kā arī vienoties par tikšanos ar pašvaldībām, kas ir slimnīcu īpašnieces, lai pārrunātu plānotās izmaiņas, kā arī nepieciešamā finansējuma apjomu un avotus.
Jautājumā par sociālo pakalpojumu un veselības aprūpes pakalpojumu integrāciju LPS priekšsēdis pauda gandarījumu par Rīgas valstspilsētas, Veselības ministrijas, Labklājības ministrijas un LPS kopīgi noslēgto memorandu 2021.gada rudenī, ar ko aizsākta reāla aktivitāte pakalpojumu integrācijas virzienā. Vienlaikus LPS aicināja VM virzīt politikas prioritāšu sarakstā finansējuma pieprasījumu veselības aprūpes pakalpojumu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās nodrošināšanai atbilstoši izstrādātajam modelim, paredzot valsts budžeta finansējuma nodrošināšanu no 2024. gada 1. janvāra. Tāpat šis jautājums būtu iekļaujams LPS un Ministru kabineta vienošanās un domstarpību protokolā.
Izskatot jautājumu par atbalsta pasākumiem un identificētajiem šķēršļiem ārstniecības personu piesaistei, noturēšanai un paaudžu nomaiņai reģionos, pieredzē dalījās Liepājas valstspilsētas Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova. Viņa atzina, ka ir apgrūtina cilvēkresursu plānošana, nav risinājuma, lai nodrošinātu paaudžu nomaiņa, gan attiecībā uz ģimenes ārstiem un citiem speciālistiem. Arī LPS priekšsēdis atzina, ka nav pieņemama situācija, kad pašvaldībām šajā jomā jākonkurē citai ar citu, pārvilinot mediķus pie sevis no citas pašvaldības.
Tikšanās laikā Veselības ministrija arīdzan informēja par plāniem saistībā ar primārās veselības aprūpes stiprināšanu, Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānu 2022.–2024. gadam, kā arī sniedza aktuālo informāciju par Eiropas Sociālā fonda finansējumu veselības veicināšanai nākamā perioda uzsākšanu.
Noslēdzot tikšanos, LPS priekšsēdis atzina, ka ikviena jautājuma risināšanai ir nepieciešamas kopīgas tikšanās un tām ir jānotiek jau laicīgi, nevis aktivitātes noslēguma fāzē.
Agneses Tomsones prezentācija
Ievas Melišus prezentācija
Kristīnes Kļaviņas prezentācija
Lolitas Meļķes-Prižavoites prezentācija
Marikas Petrovicas prezentācija
Sandas Osemļjakas prezentācija
Sarunu darba kārtība