Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu
Iepriekšējais
Nākamais

Diskusiju seminārs “Uzticēšanās – attīstības stūrakmens”

29. martā Eiropas Savienības (ES) mājā norisinājās diskusiju seminārs “Uzticēšanās – attīstības stūrakmens”, kurā plaši tika apskatīti dažādi pētījumi par iedzīvotāju uzticēšanos pašvaldībām un valstij un kopsakarību starp uzticēšanos un valsts attīstību, kā arī sniegti profesionāli komentāri par to, kā vairot uzticēšanās līmeni. Seminārā vairākkārt izskanēja atziņa, ka uzticēšanās vispirms jānostiprina pašvaldībās. “Ja iedzīvotāji nebūs apmierināti ar dzīvi savā novadā, neiegūs arī valsts kopumā, tāpēc ir tik būtiski stiprināt pašvaldības, lai iedzīvotāju uzticēšanās līmenis tām būtu pēc iespējas augstāks,” seminārā uzsvēra Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā Stratēģiskās analīzes nodaļas vecākais padomnieks Ulfs Andreasons.

Kā liecina Ziemeļvalstu Ministru padomes analītiskais ziņojums “Uzticēšanās – ziemeļvalstu zelts”, augsts sabiedrības uzticības līmenis dod pienesumu valsts kopējai attīstībai un ekonomikai. “Uzticēšanās saliedē sabiedrību, veido to atbildīgāku, motivē pareizi rīkoties gan novada, gan valsts līmenī, piemēram, nodokļu apmaksas jautājumā. Sabiedrības izpratne par valsts procesiem un uzticēšanās tiem sākas ar pašvaldībām. Un tam visam vistiešākajā veidā ir saikne ar valsts iekšzemes kopprodukta rādītājiem. Jo augstāka sabiedrības uzticēšanās, jo straujāk aug IKP, tieši tāpēc Skandināvijas valstis uzticēšanos sauc par zeltu,” skaidroja padomnieks.

Tas saskan arī ar Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēža Ginta Kaminska teikto: “Pētījumi liecina, ka iedzīvotāji arvien vairāk uzticas vietējai varai, un tas nozīmē, ka viņi novērtē pašvaldību paveikto. Pašvaldības ir vistuvāk saviem iedzīvotājiem un labas idejas var realizēt tikai tad, kad ir sabiedrības atbalsts. Tātad mums visiem kopā ir jāiegulda pūles, lai tāda pati situācija būtu arī valstī kopumā.”

Gan seminārā, gan paneļdiskusijā vairākkārt tika uzsvērts, ka jāveicina iedzīvotāju iesaiste valsts procesos un lēmumu pieņemšanā. “Tas ir abpusējs dialogs, kas vairo arī uzticēšanos. Dažādi pētījumi apliecina, ka iedzīvotāju uzticēšanās valsts pārvaldei ir zema. Ir svarīgi saprast, kāpēc, un tas ir liels uzdevums valsts pārvaldei,” piebilda Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Semināra dalībnieki bija vienisprātis, ka sabiedrības iesaiste ir arī pareizas, proti, stratēģiskas, komunikācijas jautājums. “Uzticēšanās nozīmē spēcīgu pašvaldību, aktīvu sabiedrību, stipru valsti un Eiropas Savienību kopumā. Komunikācija ar sabiedrību šajā ķēdē ir pamatu pamats, tomēr ar komunikāciju vien ir daudz par maz. Uzticēšanās pamazām aug un veidojas, nevis rodas vienā brīdī. Vienā brīdī tā var pazust, nevis izveidoties. Komunikācijai ir jābūt stratēģiskai un jāveicina sabiedrības rīcības maiņa, stāstīja komunikācijas stratēģijas plānotājs Zigurds Zaķis.

“Mūsu sabiedrība ir ļoti dažāda, un ar katru cilvēku, kuru satiekam, jāveido dialogs, nevis jāpagriež mugura. Tikai tā mēs varam mainīt cilvēku attieksmi. Jāatceras, ka mūsu valsts sākas no katra paša. Valsts veidojas no darbiem, ko mēs paveiksim rīt,” noslēgumā uzsvēra Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis.

Seminārā un paneļdiskusijā izskanēja vairāki labi padomi, tāpēc aicinām noskatīties pasākuma videoierakstus:

Seminārā un paneļdiskusijā vēl uzstājās: LPS ģenerālsekretāre Mudīte Priede, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stēfans Ēriksons, Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele un sabiedrisko attiecību speciāliste Jolanta Bogustova, sociālantropoloģe Dr. Agnese Cimdiņa, Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Pēteris Vilks, Saeimas sekretāra biedre Marija Golubeva, Valsts kancelejas Komunikācijas departamenta vadītāja Ilze Pavlova, pasākuma moderatore Valsts administrācijas skolas direktore Agita Kalviņa.

Semināru organizēja: Latvijas Pašvaldību savienība, Eiropas Parlamenta birojs Latvijā, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Valsts kanceleja un Valsts administrācijas skola.

Plašāks apraksts sekos. 

Jana Bunkus,

LPS Komunikācijas nodaļas vadītāja,

padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos

Semināra "Uzticēšanās - attīstības stūrakmens" darba kārtība
Program “TRUST – CORNERSTONE OF DEVELOPMENT”_eng
Ulf Andreasson. Trust - The Nordic Gold
Agnese Cimdiņa. Uzticēšanās pieredze komparatīvā skatījumā: Latvijas un Ziemeļvalstis
Ilze Pavlova. Kā uzticēšanos iedzīvināt valsts pārvaldē?
Zigurds Zaķis. Uzticēšanās anatomija: (komunikācijas) stratēģa perspektīva
Jolanta Bogustova. Uzticēšanās