Šī gada 11 . decembrī notika Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) Tautsaimniecības un LPS Reģionālās attīstības un sadarbības komitejas kopsēde, kurā piedalījās klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis un Valsts vides dienesta vadība. Puses pārrunāja jautājumus, kas skar vides avāriju riskus un institūciju sadarbību krīzes situācijās.
Sēdes video ierakstu iespējams noskatīties ŠEIT.
Ministrs pauda izpratni par pašvaldību paustajām bažām dažādos sadarbības posmos un aicināja uz ciešākas sadarbības veidošanu, kā arī rosināja sniegt konstruktīvus priekšlikumus ņemot vērā pašvaldību pieredzi par konkrētiem gadījumiem un domājot arī par nākotni. LPS K.Melnim akcentēja arī izaicinājumus, kas skar ūdenssaimniecības. Līdz nākamā gada 1.martam ir paredzēts izstrādāt informatīvo ziņojumu par situāciju ūdenssaimniecību jomā, satraukumu un bažas pēdējos divus gadus īpaši pauž Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija, norādot arī uz dramatisko speciālistu trūkumu. Vairāk par minētajiem izaicinājumiem šeit. Tāpat LPS ministram uzsvēra, ka nepieciešams ūdenssaimniecības (pašvaldību kapitālsabiedrības) noteikt kā kritisko infrastruktūru, kas saistīts ar drošības riskiem valsts apdraudējuma gadījumā.
Sēdes laikā puses diskutēja par tādām tēmām, kā meliorācijas sistēmu (novadgrāvju) apsaimniekošana, uzturēšana un to atjaunošana, konstatētās problēmas ciemu notekūdeņu attīrīšanas iekārtās spēcīgu lietusgāžu ietekmē, kā arī ugunsgrēki atkritumu apsaimniekošanas iekārtās, tur konstatētās problēmas un iespējamie risinājumi. Tāpat sanāksmes laikā LPS padomniece uzņēmējdarbības jautājumos Andra Feldmane prezentēja “Transporta enerģijas likuma” virzību un priekšlikumus grozījumiem Publisko iepirkumu likumā.
Būtiski savstarpējās komunikācijas izaicinājumi starp dienestiem un pašvaldību pārstāvjiem iezīmējās šī gada vasarā, kad Latvijas teritoriju skāra netipiski liels nokrišņu daudzums. Jelgavā, Jūrmalā, mazākā mērā Rīgā, lielākos riskus radīja nevis upju pārplūšana, bet gan lietavas. Savukārt lietavu plūdi saistāmi ar nepietiekamu kanalizācijas sistēmu kapacitāti (t.sk. tādu ierobežojumu, kas rodas no nepietiekamas sistēmu uzturēšanas). Šajā kontekstā VVD uzsvēra, ka sevišķi svarīgi veidot ciešu sadarbību un izprast to, kā iespējams efektīvāk rīkoties un sadarboties šādās un līdzīgās krīzes situācijās.
VVD informēja, ka jau otro gadu organizē teorētiskās mācības rīcībai avārijās un avāriju situācijās Latvijas reģionos, iesaistot VVD reģionālās vides pārvaldes, pašvaldības, komunālservisus, operatīvos dienestus un citās iestādes, kam, atbilstoši konkrēto mācību scenārijam, ir noteikta atbildība reaģēšanai un seku likvidācijai.
Latvijas Pašvaldību savienība
Valsts vides dienests
VVD - Vides avārijas un draudi apkārtējai videi
LPS - Transporta enerģijas likums un Publisko iepirkumu likums