Lai varētu jums piedāvāt labāku saturu, lapā tiek izmantotas sīkdatnes. Apmeklējot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu

Latvijas pašvaldību sadarbības veicināšana un labas pārvaldības stiprināšana

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

Projekta mērķis: pašvaldību sadarbības optimizācija un labas pārvaldības principu veicināšana Latvijas pašvaldībās, lai uzlabotu publisko pakalpojumu kvalitāti un efektivitāti.

Projekta partneri: Latvijas Pašvaldību savienība (LPS), Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA), Norvēģijas Vietējo un reģionālo varas iestāžu asociācija (KS).

Projekta ieviešanas periods: 06.2021.-04.2024.

Projekta aktivitātes:

•  pašvaldību sadarbības prakses Latvijā un tās uzlabošanas iespēju analīze (pētījums, reģionāli semināri pieredzes apmaiņai un diskusijām par pašvaldību sadarbības iespējām pēc ATR, ieteikumu izstrāde turpmākai pašvaldību sadarbībai Latvijā);
•    pilotaktivitāšu īstenošana, lai uzlabotu vai paplašinātu jau funkcionējošas starppašvaldību sadarbības formas, vai ieviestu jaunas;
•  labas pārvaldības uzlabošanas pasākumi Latvijas pašvaldībās (vadlīniju un ētikas pašnovērtējuma rīka izstrāde, apmācību semināri vietējiem politiķiem un pašvaldību darbiniekiem);
•    mācību vizītes uz Norvēģiju, Poliju un Somiju par labu pārvaldību un pašvaldību sadarbību;
•    Latvijas valstspilsētu darbības stratēģijas izstrāde līdz 2027.gadam;
•    LLPA speciālistu diskusiju platformas izveide un LLPA ekspertu tīkla izveide.

 

www.eeagrants.lv - plašāka informācija vienotajā Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta tīmekļvietnē. 

 

Projekts “Latvijas pašvaldību sadarbības veicināšana un labas pārvaldības stiprināšana” tiek ieviests Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta 2014. - 2021. gada perioda programmā “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība”. EEZ finanšu instruments ir finansiāls atbalsts, ko sniedz Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Projekta kopējais budžets ir 1 250 000,00 EUR, no kuriem EEZ līdzfinansējums ir 1 062 500,00 EUR. 

Ielādēt vecākus rakstus
Iepriekšējais
Nākamais

Pašvaldību kapitālsabiedrību loma pašvaldību attīstības nodrošināšanā ir augusi

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) projekta “Latvijas pašvaldību sadarbības veicināšana un labas pārvaldības stiprināšana” ietvaros Cēsu novadā 30.septembrī notika pašvaldību sadarbības tīkla “Pašvaldību sadarbība kapitālsabiedrību un kapitāldaļu pārvaldības jomā” pirmā sanāksme, kas pulcēja vairāk nekā 50 dalībniekus no Latvijas pašvaldībām.

Tīkla sanāksmei izvirzītās tēmas bija ļoti aktuālas pašvaldībām. Sanāksmes diskusijā aktualizēja jautājumu par pašvaldību kapitālsabiedrību saglabāšanas vai dibināšanas lietderību. Ņemot vērā, ka nesen ir stājušās spēkā izmaiņas Latvijas likumdošanā, bija svarīgi izvērtēt, kādas patlaban ir izveidojušās attiecības starp pašvaldībām un uzņēmējiem.

Sanāksmi atklāja Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums, kurš arī pēc pasākuma atzina, ka tīkla sanāksmes dalībnieki ir gatavi pārņemt iespējami labāko pieredzi, ko apliecināja daudzie jautājumi gan diskusijas sanāksmes laikā, gan pēc tās, kā arī nesavtīga dalīšanās pieredzē, lai rastu risinājumu katram problēmjautājumam. R.Gailums pauda arī atzinību LPS par šādu sanāksmju organizēšanu, kā arī apliecināja gatavību iesaistīties kapitālsabiedrību pārvaldīšanas vadlīniju tapšanā.

Likumā ir paredzēts, ka pašvaldībai ik pēc pieciem gadiem ir jāpamato kapitālsabiedrības nepieciešamība. LPS vecākais padomnieks Māris Pūķis atzina, ka “Latvija ir viena no nedaudzajām valstīm demokrātisko valstu starpā, kurā Konkurences padomei ir tiesības uzlikt sodus pašvaldībām par konkurences pārkāpumu, tas apdraud pašvaldību tiesības patstāvīgi izvērtēt un patstāvīgi pieņemt lēmumus par teritorijā esošajām kapitālsabiedrībām.” Saskaroties ar Covid-19 pandēmiju, karu Ukrainā un bēgļu krīzi katrā pašvaldībā, pašvaldību kapitālsabiedrību loma ir ievērojami augusi.  Tika novērota situācija, kad krīzes apstākļos privātie uzņēmumi, ceļoties cenām, atsakās sniegt pakalpojumu, piemērām, siltumapgādes sfērā, tad šādā situācija pašvaldībai ir nepieciešams siltumapgādes tīklu pārpirkt, lai iedzīvotājus nodrošinātu ar siltumu. Diskusijas noslēgumā dalībnieki izteica priekšlikumu nākamajā tīkla sanāksmē uzaicināt Konkurences padomes pārstāvi, un turpināt izvērtēt iesākto tēmu par sadarbību kapitālsabiedrību pārvaldības jomā, jo šī ir aktuāla tēma visām Latvijas pašvaldībām.

Lielu interesi izraisīja zvērinātā advokāta Edgara Atlāča uzstāšanās, kurš atklāja daudzas juridiskās un politiskās nianses saistībā ar pašvaldību kapitālsabiedrību pastāvēšanu. E. Atlācis klātesošos iepazīstināja ar SIA “ZAAO” piedāvājumu saistībā ar kapitālsabiedrības stratēģiju un sadarbības principiem ar pašvaldībām, reģionālā atkritumu apsaimniekošanas centra “Daibe” darbību un attīstības perspektīvām, kā arī In-house principa ievērošanu SIA “ZAAO” un citu pašvaldības kapitālsabiedrību darbības nodrošināšanā, sadarbojoties vairākām pašvaldībām.

Uzņēmuma “Valmieras Namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Andris Kabraks prezentēja kapitālsabiedrības pieredzi, darbības principus un izvērtējumu.

LPS padomnieks Aino Salmiņš: “Sanāksmē izvērtējām, ko nozīmē pašvaldību līdzdalība kapitālsabiedrībās, un konstatējām, ka Latvijā tiek domāts tikai par autonomām funkcijām, taču gan Norvēģijā, Īrijā un citās Eiropas Savienības valstīs līdzdalība tiek formulēta kā nenovērtējams atbalsts pašvaldībai, piemēram, zinātnes piesaistei, darbavietu saglabāšanai, kultūras pasākumiem, vides jautājumiem, veselības aprūpe kvalitātei un daudz citiem uzdevumiem, kuri raksturo pašvaldības uzņēmumu gan finanšu, gan nefinanšu mērķus teritorijas attīstībai. Tālab arī attīstījās diskusija, vai un kādā veidā pašvaldības stratēģiskie mērķi sakrīt ar kapitālsabiedrību stratēģiskajiem mērķiem.

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021.gada programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” finansiālu atbalstu. Tā mērķis ir pašvaldību sadarbības optimizācija un labas pārvaldības principu veicināšana Latvijas pašvaldībās, lai uzlabotu publisko pakalpojumu kvalitāti un efektivitāti.